Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowo Podgórne: Budowa geoterm w 2013 roku

Robert Domżał
Tak wygląda  wstępna wizualizacja budynku term w Tarnowie Podgórnym.
Tak wygląda wstępna wizualizacja budynku term w Tarnowie Podgórnym. Archiwum UG Tarnowo Podgórne
Woda z gorących złóż, do jakich dowiercono się w okolicy Tarnowa Podgórnego, ma być wykorzystana w parku wodnym.

Czytaj także:
Tarnowo Podgórne: Poszukiwania źródeł termalnych. Będzie aquapark?
Tarnowo Podgórne: Dowiercili się do gorącej wody!

Woda jest brązowa, zawiera jod, magnez, fluorki, ale także miedź i żelazo. Ma wyższą temperaturę, niż się spodziewano, gdy zaczynano odwiert .

Jak mówi Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne, budowa zacznie się na początku roku 2013, a do końca przyszłego roku ma być wybrany wykonawca.

Woda pochodząca ze złoża w Tarnowie Podgórnym, położonego 1,2 tys. metrów pod ziemią, ma temperaturę 45,7 stopnia Celsjusza. Obecnie jej skład badany jest przez Państwowy Zakład Higieny. Właśnie ta instytucja zadecyduje, w jakim stopniu woda będzie mogła być wykorzystana do term.

Samorządowcy mają nadzieję, że w parku wodnym, oprócz basenów typowo rekreacyjnych, będzie można zorganizować także część leczniczą. Oprócz licznych akwenów pod dachem znajdzie się też basen pod gołym niebem. Specjalnością obiektu mają być gabinety odnowy oraz rehabilitacyjne.

Wniosek o koncesję musi być złożony w Ministerstwie Środowiska do końca kwietnia przyszłego roku. Gdy Tarnowo uzyska pozwolenie na użytkowanie zasobów, źródłem zarządzać będzie gminna spółka TP Kom. Koszt odwiertu to 6 mln zł. Połowę tej kwoty wyłożyła podpoznańska gmina. Drugą część zapłacił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Gdyby Państwowy Zakład Higieny stwierdził, że woda nie nadaje się do leczniczego wykorzystania, gmina zbuduje obiekt o charakterze rekreacyjnym. Ta koncepcja przewiduje szereg basenów, wśród których będzie niecka z falą morską i kilkoma zjeżdżalniami. Oddzielny akwen będzie przeznaczony dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Koszt budowy aquaparku może przekroczyć nawet 10 mln zł. Ale w planach Urzędu Gminy jest rozłożenie budowy na kilka etapów.

- Wzorujemy się na istniejących już obiektach w Uniejowie i Bańskiej Niżnej - mówi Tadeusz Czajka.

Pływalnia położona będzie przy obwodnicy Tarnowa Pdg., co ma ułatwić dojazd. Planowany jest parking na kilkaset pojazdów.

Tarnowianie mają nadzieję, że z nowego obiektu zechcą skorzystać mieszkańcy gmin położonych na zachód od Tarnowa Podgórnego, czyli Dusznik i Pniew. Jest jeden warunek - musi być to obiekt atrakcyjny.

W Polsce baseny z wodami geotermalnymi są też w Bukowinie Tatrzańskiej. Kolejne podhalańskie gminy też planują ich budowę. Są jednak w łatwiejszej sytuacji od Tarnowa, ponieważ tam odwierty już są. Górale korzystają (odpłatnie) z inwestycji wykonanych przez PGNiG. Spółkę w Bukowinie Tatrzańskiej zawiązali tamtejsi przedsiębiorcy. Oprócz zespołu basenów, w obiekcie jest restauracja, a tuż obok powstaje hotel.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski