Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowo Podgórne: Radni dali zielone światło dla naprotechnologii. Co dalej z gminnym programem in vitro?

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Coraz bliżej jest do inauguracji gminnego programu in-vitro w Tarnowie Podgórnym. Jest gotowy do zaopiniowania przez Agencję Oceny Technologii Medycznych.
Coraz bliżej jest do inauguracji gminnego programu in-vitro w Tarnowie Podgórnym. Jest gotowy do zaopiniowania przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. Karina Trojok
Zapowiedzi stały się faktem i program leczenia niepłodności ma zostać rozszerzony o naprotechnologię. Radni Tarnowa Podgórnego wydali zgodę na rozpoczęcie prac nad takim projektem. Coraz bliżej jest też do inauguracji programu in vitro.

Tarnowo Podgórne, które jest najmniejszą gminą w Polsce, będzie miała własny program leczenia niepłodności metodą in vitro. Taka informacja pojawiła się pod koniec grudnia ubiegłego roku i program został wpisany do budżetu gminy.

Czytaj więcej: Tarnowo Podgórne: Przełomowy program uchwalony w budżecie. Będzie leczenie niepłodności metodą in-vitro

W lutym w gminie pojawiły się głosy mówiące, że nie każdy będzie mógł skorzystać z programu, ponieważ nie wszyscy akceptują metodę in vitro. Choćby przez przekonania religijne. Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego zadecydował więc, żeby rozszerzyć gminny program o naprotechnologię. Nie jest ona określana jako skuteczna metoda leczenia niepłodności, nie rekomenduje je Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, ale jest metodą dopuszczalną przez Kościół. Opiera się o zbiór naturalnych metod, badań profilaktycznych i diagnostycznych.

Sprawdź: Tarnowo Podgórne: Były dyskusje o programie leczenia niepłodności, więc będzie naprotechnologia. Dołączy do gminnego programu in vitro

We wtorek rada gminy przyjęła uchwałę intencyjną w sprawie programu naprotechnologii. Jeden radny wstrzymał się od głosu, za byli wszyscy pozostali.

- Teraz będziemy pracować nad projektem programu. Określimy, kto będzie mógł z niego skorzystać, jaki pakiet działań dofinansuje gmina - zapewnia wójt Czajka. Określone mają też być koszty programu.

Z kolei projekt leczenia metodą in vitro jest już gotowy do zaopiniowania przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. W tym roku w puli jest 50 tys. zł, co może pomóc 10 parom. Program in vitro ma ruszyć w połowie roku, a naprotechnologii - pod koniec roku.

źródło: przeAmbitni.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Tarnowo Podgórne: Radni dali zielone światło dla naprotechnologii. Co dalej z gminnym programem in vitro? - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski