Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taurydy - czym są, gdzie i jak je można obserwować? Kiedyś spowodowały katastrofę na Syberii

MIKO
Roje meteorów można obserwować w nocy i w dzień
Roje meteorów można obserwować w nocy i w dzień 123 RF
Taurydy to rój meteorów, który powstał 30 - 40 tys. lat temu. Jak powstały Taurydy? Czy każdy może obserwować Taurydy i kiedy? Czy Taurydy mogą być dla nas groźne?

Taurydy – jak powstały?

Taurydy powstały około 30-40 tys. lat temu w wyniku katastrofy, do której doszło w wewnętrznym Układzie Słonecznym. Zniszczone zostało wtedy ciało o wielkości szacowanej nawet na kilkanaście kilometrów. To właśnie w z jego szczątkami poruszającymi się po orbicie dwa razy w roku spotyka się Ziemia. Raz na przełomie października i listopada i drugi raz właśnie teraz – na przełomie czerwca i lipca.

Czytaj też: Sprawdź czy Księżyc może wpływać na nasze samopoczucie

Taurydy – kiedy będą widoczne?

Taurydy pojawiają się na naszym niebie przez kilkanaście dni – w tym roku od 26 czerwca do 14 lipca. Roje meteorów (Beta Taurydy i Zeta Perseidy) można obserwować w nocy i w dzień. Tym razem są jednak możliwe do obserwacji tylko w dzień.

Sprawdź też:

Taurydy nie są obiektem tak atrakcyjnym do obserwacji, jak Perseidy, bo możemy liczyć na obserwację najwyżej 5-10 meteorów na godzinę. W przypadku Perseidów w ciągu godziny można zobaczyć nawet 100-200 meteorów.

Czytaj też: Gdzie i kiedy oglądać Perseidy?

Tegoroczne spotkanie z dziennym rojem Taurydów ma być jednak bliższe niż w latach 2005 i 2015 – kiedy ostatni raz można je było obserwować – więc można liczyć na to, że będą one lepiej widoczne.

Taurydy – czy mogą być niebezpieczne?

Z letnim rojem najprawdopodobniej związana jest jedna z największych katastrof kosmicznych ostatnich kilkuset lat – katastrofa tunguska. Doszło do niej 30 czerwca 1908 roku w tajdze, w środkowej Syberii, na północ od jeziora Bajkał. Ogromna eksplozja powaliła drzewa w promieniu 40 kilometrów; dobrze, że teren nie był zamieszkały. Widziana była w promieniu 650 km, słyszana w promieniu 1000 km, a niezwykle silny wstrząs zarejestrowały wówczas sejsmografy na całej Ziemi. Przypuszcza się, że katastrofy nie spowodował jeden obiekt, ale najprawdopodobniej trzy, które mogły mieć nawet do 50 m średnicy.

Sprawdź też:

W grudniu 2016 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 30 czerwca Międzynarodowym Dniem Planetoid, by upowszechnić świadomość zagrożeń, jakie mogą stanowić zderzenia obiektów bliskich Ziemi z naszą planetą.

Zobacz też:

Oto największe mity o kosmosie, w które wciąż wierzymy. Ty t...

Sprawdź też:

Turystyka kosmiczna nie taka kolorowa - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski