Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TDJ ma już odlewnię, teraz kupi resztę HCP?

Monika Kaczyńska
Fabryka HCP.
Fabryka HCP.
Zgłosił się tylko jeden chętny do kupienia Cegielskiego. Wbrew wcześniejszym spekulacjom nie jest to firma z branży energetycznej.

Jedynym potencjalnym inwestorem, który złożył ofertę na zakup od Skarbu Państwa 90 proc. akcji HCP SA, jest katowicka spółka TDJ.

Choć według nieoficjalnych informacji memorandum informacyjne pobrało znacznie więcej firm, zarówno polskich, jak i zagranicznych, TDJ jako jedyna zdecydowała się na złożenie oferty. Mimo że spekulowano na temat możliwości przejęcia Cegielskiego przez inwestora branżowego, działającego na rynku energetycznym, taka oferta nie wpłynęła.

Dla TDJ nie jest to pierwszy kontakt z Cegielskim. Firma w 2007 roku kupiła należącą wcześniej do Cegielskiego Odlewnię Żeliwa w Śremie.

Śremska odlewnia wraz z Odlewnią Żeliwa Piony tworzy Polską Grupę Odlewniczą notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W rękach TDJ jest obecnie 67 proc. akcji Grupy.

Teraz Ministerstwo Skarbu Państwa musi podjąć decyzję, czy rozpocząć negocjacje z TDJ. Stanie się tak, jeśli MSP uzna ofertę złożoną przez TDJ za atrakcyjną. Wtedy pozostanie pół roku na rozmowy. Gdyby skończyły się powodzeniem, Cegielski mógłby zostać sprywatyzowany jeszcze w tym roku lub na początku następnego.

- Fakt, że ta oferta wpłynęła, jest dowodem dobrej roboty, którą wykonaliśmy w ostatnich latach - podkreśla Jarosław Lazurko, prezes HCP. - Z firmy niesprzedawalnej uczyniliśmy taką, która jest na rynku atrakcyjna. Poza tym TDJ posiada wiele kierunków produkcji, które są synergiczne z działaniami Cegielskiego, więc pozostaje mieć tylko nadzieję, że transakcja zostanie szczęśliwie sfinalizowana.

Oprócz Polskiej Grupy Odlewniczej, w rękach TDJ jest również spółka Pemug, specjalizująca się w montażu konstrukcji stalowych i górniczych (te pierwsze oferuje także HCP - jedną z najbardziej spektakularnych wykonanych w fabryce jest iglica Stadionu Narodowego w Warszawie) oraz grupa Famur, oferująca kompleksowe rozwiązania dla górnictwa, w skład której wchodzą m.in. takie przedsiębiorstwa jak Remag, produkujący kombajny górnicze, Zamet Industry, produkująca m.in. przemysłowe konstrukcje stalowe, urządzenia przeznaczone między innymi na platformy wiertnicze czy do podwodnego wydobycia gazu.

TDJ już wcześniej chciał poszerzyć swoje zaangażowanie w Cegielskim. Firma była zainteresowana zakupem Fabryki Silników Agregatowych i Trakcyjnych. Ostatecznie jednak do przetargu nie stanęła. Nieoficjalnie mówi się jednak, że gdyby libański koncern Sakr był gotów FSA odsprzedać, TDJ przystąpiłoby do rozmów.

Zarząd spółki wczoraj nie komentował ani faktu złożenia oferty, ani pogłosek dotyczących innych planów inwestycyjnych TDJ. W biurze zarządu TDJ poinformowano nas, że oświadczenie w tej sprawie zostanie podane do publicznej wiadomości jutro.

W HCP, zatrudniającym wraz ze spółkami córkami blisko 1000 osób, działają silne organizacje związkowe. To z nimi przyszły inwestor będzie musiał wynegocjować pakiet socjalny.

- Jesteśmy do rozmów przygotowani - mówi Tadeusz Pytlak, przewodniczący "Solidarności" w HCP. - Najważniejsze, aby inwestor miał biznesplan. Jeśli potrafi zapewnić Cegielskiemu pracę, na pewno się dogadamy. Jedno można powiedzieć na pewno - TDJ dobrze zna Cegielskiego i wie, co kupuje, choćby dlatego, że cały czas z odlewnią w Śremie współpracujemy.

O planach TDJ w związku z ewentualnym kupnem Cegielskiego można tylko spekulować. Najważniejsze pytanie, jakie nasuwa się w związku z możliwą zmianą właściciela, dotyczy przyszłości projektów energetycznych i związanych z ochroną środowiska, nad którymi pracuje Cegielski.

Wiele z nich jest innowacyjnych i przynajmniej potencjalnie miałoby szansę stać się flagowym wyrobem poznańskiej fabryki. Rozwijanie tych projektów mogłoby okazać się dla TDJ, szansą na zdobycie kolejnego, zupełnie nowego i bardzo przyszłościowego rynku.

Według mniej optymistycznego scenariusza Cegielski korzystając ze swojego parku maszynowego i umiejętności, realizowałby zadania dla innych spółek grupy.

Na razie MSP ma miesiąc na podjęcie decyzji, czy przystąpić do negocjacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski