Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te budynki jak z science fiction istnieją naprawdę. Ich twórca ma polskie korzenie

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Otwarte w 2011 r. Museo Soumaya w mieście Meksyk. 46-metrowy budynek zaprojektowany przez trio Frank Gehry, Fernando Romero oraz Ove Arup.Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE.
Otwarte w 2011 r. Museo Soumaya w mieście Meksyk. 46-metrowy budynek zaprojektowany przez trio Frank Gehry, Fernando Romero oraz Ove Arup.Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE. pixabay.com
Aż trudno uwierzyć, że niesamowite budynki Franka Gehry'ego naprawdę powstały. Zobacz najciekawsze z nich. Czy kiedyś doczekamy się takiej architektury w Polsce?

Frank Gehry – słynny amerykański architekt o polskich korzeniach – już nieraz zachwycał świat swoimi niezwykłymi budynkami. Obok jego wieżowców, muzeów i innych budowli nie sposób przejść obojętnie, bo wyglądają jak żywcem wyjęte z filmu science fiction. Piękno czy kicz? Oceńcie sami.

Zobacz najbardziej niesamowite budynki Franka Gehry'ego:

Frank Gehry. Kontrowersyjny geniusz obsypany nagrodami

Frank Owen Gehry to nazwisko znane na całym świecie, jednak początki wielkiego architekta były skromne. Jego matką była emigrantka, polska Żydówka urodzona w Łodzi, zaś rodzina jego ojca pochodziła z Rosji. Sam Gehry (wtedy: Goldberg) urodził się w 1928 r. w Toronto w Kanadzie i spędził dużą część dzieciństwa w sklepie z narzędziami, gdzie pracowali jego dziadek i ojciec. To tu po raz pierwszy zafascynował się architekturą, budując ze skrawków drewna i innych materiałów miniaturowe miasta. Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych młody Gehry zaczął studiować na wymarzonym kierunku, jednak o sławie nawet nie marzył – pracował m.in. jako kierowca ciężarówki i spiker radiowy oraz służył w wojsku.

Kariera Gehry'ego wystrzeliła na dobre na przełomie lat 70. i 80. XX w., kiedy to powstały pierwsze kojarzone z nim niezwykłe projekty. Architekt zaczął od swojego własnego domu w Santa Monica, w którym zresztą mieszka do dzisiaj. Znakiem rozpoznawczym Gehry'ego stały się nietypowe bryły budynków oraz używanie rzadko wówczas stosowanych materiałów o „surowym” wyglądzie takich jak blacha, metalowa siatka czy niepomalowane drewno.

Zobacz niesamowite, wielokrotnie nagradzane budynki Franka Gehry'ego:

Dziś Gehry jest wielokrotnie nagradzanym architektem o międzynarodowej sławie. Jego budynki można podziwiać w prestiżowych punktach miast takich jak czeska Praga, amerykańskie Los Angeles i Chicago, włoska Wenecja, francuski Paryż oraz hiszpańskie Bilbao. Nie znaczy to jednak, że wszystkim się podobają. Dzieła Gehry'ego od lat budzą kontrowersje – artysta celowo nie dopasowuje ich do otoczenia, tylko stara się, by się wyróżniały, przykuwały wzrok. Ponieważ jednak na ogół są to budowle o ostrych, agresywnych, niespotykanych kształtach, wielu osobom się nie podobają.

[QUIZ] Czy jesteś gotowy na kupno mieszkania?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te budynki jak z science fiction istnieją naprawdę. Ich twórca ma polskie korzenie - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski