Te mury pamiętają zabory i wojnę. Szkoła na Fabianowie ma...

  Te mury pamiętają zabory i wojnę. Szkoła na Fabianowie ma już 200 lat! [ZDJĘCIA]

  Anna Jarmuż

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Te mury pamiętają zabory i wojnę. Szkoła na Fabianowie ma już 200 lat!
  1/24
  przejdź do galerii

  Te mury pamiętają zabory i wojnę. Szkoła na Fabianowie ma już 200 lat! ©Adrian Wykrota

  W sobotę Szkoła Podstawowa nr 52 na Fabianowie świętuje jubileusz 200-lecia istnienia. Mile widziani są dawni absolwenci i pracownicy szkoły.
  Bombardowanie miasta, braki w wyposażeniu, ławki z otworami na kałamarze, wymiana liczydeł na kalkulatory, wyposażenie klas w urządzenia multimedialne... To wszystko pamiętają mury Szkoły Podstawowej nr 52 na Fabianowie - prowadzonej dziś przez Fundację Familijny Poznań. W sobotę będzie ona świętować jubileusz 200-lecia istnienia.

  - Formalnie rocznica otwarcia szkoły przypadała w grudniu ubiegłego roku. Uroczystość odbędzie się jednak nadal w roku szkolnym 2015/2016 - tłumaczy Jacek Misch, dyrektor szkoły.

  Pierwsza podstawówka

  Jak czytamy w książce pt. „Wspomnienia kredą pisane”, przygotowanej przez nauczycieli (Magdalenę Kozicę, Sylwestra Marchwińskiego i Angelikę Szerle), prywatną szkołę elementarną założyli fabianowscy chłopi. Wybudowali ją własnymi rękami. Początkowo szkoła mieściła się w drewnianym budynku. Znajdowało się tam jedna izba lekcyjna i niewielkie mieszkanie dla rektora szkoły.

  - Szkoła powstawała w latach 1813-14. Jej oficjalne otwarcie szkoły nastąpiło w 1815 roku - tłumaczy Jacek Misch. - Uczęszczały tam nie tylko dzieci Fabianowa, ale też sąsiednich wsi - Junikowa, Kotowa, Plewisk i Rudnicze - wylicza dyrektor szkoły. Jak przyznaje w ówczesnej Polsce było to wydarzenie bez precedensu. - Była to pierwsza podstawówka na tych ziemiach. Przekazy mówią że w Komornikach w XVII wieku tamtejszy organista próbował edukować dzieci w swoim malutkim pokoju. Było to jednak nauczanie domowe. Nie ma też oficjalnych dokumentów, które by to potwierdzały.

  Najstarszy dokument, który jest w posiadaniu szkoły, pochodzi z 1839 roku. Kolejny - równie stary - z 1930 r.

  - To księgi uczniów. W tej późniejszej są już także oceny - wyjaśnia Jacek Misch.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo