Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te produkty niszczą wątrobę. Lepiej jeść je jak najrzadziej. Sprawdź naszą listę!

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Warto regularnie się badać, by na jak wcześniejszym etapie udało się zdiagnozować ewentualne problemy z wątrobą. Ponadto, także dbać o swoją dietę, która odgrywa istotną rolę przy chorobach wątroby. Jakich produktów należy unikać? Mamy listę! Sprawdź naszą galerię ---->
Warto regularnie się badać, by na jak wcześniejszym etapie udało się zdiagnozować ewentualne problemy z wątrobą. Ponadto, także dbać o swoją dietę, która odgrywa istotną rolę przy chorobach wątroby. Jakich produktów należy unikać? Mamy listę! Sprawdź naszą galerię ---->pixabay.com/materiał ilustracyjny
Wątroba to największy narząd w ludzkim ciele. Odpowiada za wiele procesów metabolicznych, dlatego bardzo istotne jest dbanie o nią, by jak najdłużej pozostała w dobrej kondycji. Niestety, wiele produktów, które regularnie pojawiają się w codziennej diecie, ma szkodliwy wpływ na działanie tego organu, a nawet może doprowadzić do jego uszkodzenia. Co dobrze byłoby ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z menu? Co szkodzi wątrobie? Przedstawiamy listę produktów, które niszczą wątrobę.

Gdzie jest wątroba?

Wątroba położona jest w ludzkim ciele w górnej części jamy brzusznej, dokładniej pod prawym żebrem. Leży ona pod przeponą, a od tyłu graniczy z żołądkiem i jelitami. Część tego organu sięga aż do lewego podżebrza.

Co zrobić, gdy wątroba boli?

Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że wątroba jako nieunerwiony gruczoł, nie boli. Wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe najczęściej pojawiają się na skutek ucisku wątroby na sąsiadujące tkanki i błonę surowiczą.

Ból w okolicach tego narządu, czyli w górnym obszarze brzucha po prawej stronie, nie musi oznaczać problemów z wątrobą, a inne dolegliwości układu pokarmowego. Nie ma więc sensu samodzielnie się diagnozować, ale od razu udać się na badania do lekarza.
Co jednak konkretnie powinno nas zaniepokoić w kwestii chorób wątroby? Oto symptomy, które świadczą o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu.

Wątroba: objawy choroby

  • nagła utrata apetytu, szczególnie u osoby, która dotąd nie miała takich problemów
  • mdłości, wymioty
  • problemy z pęcherzykiem żółciowym
  • blada skóra, powstawanie przebarwień i pieprzyków
  • problemy z pamięcią i koncentracją
  • senność, brak energii, zmęczenie
  • wzdęcia i niestrawność

Choroby wątroby. Kiedy do lekarza?

Utrata apetytu czy wzdęcia to symptomy, które powinny zaniepokoić i zmotywować do wizyty u lekarza. Jednak przy pewnych objawach, należy pilnie zgłosić się do lekarza, ponieważ mogą świadczyć o poważnych problemach:

  • Ból, dyskomfort w prawym podżebrzu, które mogą promieniować w okolicę międzyłopatkową bądź pod prawą łopatkę. Taki intensywny ból może wskazywać np. na ciężki stan zapalny
  • Mdłości, wymioty z obecnością żółci, nagły zanik apetytu, a wręcz wstręt do konkretnych pokarmów, zwłaszcza tych o dużej zawartości tłuszczu
  • Żółty nalot na języku. Jego intensywność i kolor zależy od rodzaju patologii. Lekkie zażółcenie czubka języka może oznaczać zapalenie wątroby we wczesnym stadium. Żółto-zielony nalot jest charakterystyczny dla poważnych schorzeń organów układu pokarmowego, dróg żółciowych lub wątroby. Z kolei zastój żółci objawia się intensywnym żółtym zabarwieniu.
  • Zmiana zabarwienia moczu i kału. Typowe dla wirusowego zapalenia i marskości wątroby jest podwyższone stężenie bilirubiny, która nadaje moczowi żółte zabarwienie, a przy wstrząsaniu pojawia się zaś na nim piana o intensywnym żółtym odcieniu. W niektórych chorobach charakterystyczne jest też odbarwienie stolca.

Wszystkie takiego rodzaju objawy pojawiają się, gdy wątroba od dawna nie daje sobie rady. Powinny one skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego, który wyda skierowanie do odpowiedniego specjalisty: gastroenterologa lub hepatologa. Warto jednak regularnie się badać, by na jak wcześniejszym etapie udało się zdiagnozować ewentualne problemy z tym organem. Ponadto, także dbać o swoją dietę, która odgrywa istotną rolę przy chorobach wątroby.

Jakie produkty szkodzą wątrobie? Czego lepiej nie jeść lub ograniczać? Dowiedz się tego, sprawdzając naszą galerię!

Bóle głowy. To musisz wiedzieć

od 16 lat
Gorzka czekolada, ryby, warzywa strączkowe czy twaróg. Co warto jeść, by nie mieć problemów z pamięcią i koncentracją? Sprawdź naszą galerię! Zobacz produkty, które wspierają pamięć i koncentrację ---->

Chcesz mieć lepszą pamięć? Musisz jeść te produkty! Sprawdź,...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski