MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te remonty w Poznaniu skończą się w 2023 roku. W końcu odetchniemy!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Większość obecnych dużych remontów w Poznaniu ma znaleźć finisz do końca roku.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Większość obecnych dużych remontów w Poznaniu ma znaleźć finisz do końca roku.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Adam Jastrzębowski
Gdzie się nie obejrzysz w Poznaniu – tam remonty i przebudowy. Poznaniacy już zapominają, jak wygląda centrum miasta, przez które można przejechać tramwajem, zaparkować samochód w pobliżu sklepu i urzędu, czy podładować telefon z gniazda ładowarki przy ławce na reprezentacyjnej ulicy Poznania. Ale jest też dobra wiadomość - terminy końca prac przeważnie mówią o obecnym - 2023 roku. Zapisujemy i będziemy czekać!

Stary Rynek - jesień 2023 r.

Serce miasta, Stary Rynek, jest wciąż wielkim placem budowy. Na razie ciągle na etapie przebudowy podziemnej infrastruktury: obecnie na ul. Wielkiej budowany jest rurociąg tłoczny, a w rejonie Wodnej i Klasztornej prowadzone są prace gazowe i archeologiczne. Nieprzejezdne jest także skrzyżowanie ul. Żydowskiej i Kramarskiej. Od 17 stycznia przebudowywana jest miejska toaleta, a także prowadzona jest modernizacja fundamentów budynku ratusza.

Trwa głosowanie...

Co sądzisz o remontach w Poznaniu? Oddaj swój głos!

Głos Wielkopolski

Zobacz też: Poznań kiedyś i dziś: tak od 1945 r. zmieniło się miasto. Przeżyj niesamowitą podróż w czasie z okazji 78. urodzin "Głosu Wielkopolskiego"

Ten rok rozpoczął się dla Rynku pracami elektroenergetycznymi i gazowniczymi na – i od - Wrocławskiej. W sąsiedztwie ratusza założono już dwa pokaźne zbiorniki retencyjne (mają pomieścić 624 m sześc. wód opadowych, zapobiegając zalewaniu kamienic i zasilając zieleń) i zbudowano sieć wodno-kanalizacyjną wraz ze studniami w południowej oraz zachodniej części Starego Rynku, odnowiono też wodociąg od ul. Paderewskiego aż do ul. Klasztornej i założono w zdecydowanej większości nowe instalacje i przyłącza ciepłownicze.

Przed miastem jeszcze budowa oświetlenia, wysp zieleni i ogrodu zielonego, odtworzenie nawierzchni rynku z kostki kamiennej, a także zamontowanie monitoringu. Całość prac ma zakończyć się jesienią tego roku.

Święty Marcin: III kwartał 2023 r.

Święty Marcin jest kolejnym strategicznym polem bitwy, kojarzonym z przebudową trwającą jeszcze od 2017 roku! Wówczas rozpoczął się pierwszy etap, zakończony w 2019 roku, a dotyczący odcinka Ratajczaka – Gwarna. Dziś ponownie królują tam ekipy budowlane.

Ostatnie zmiany w organizacji ruchu związane są tu z pracami wzdłuż placu Adama Mickiewicza, czyli między al. Niepodległości i ul. Wieniawskiego i w rejonie al. Niepodległości. Na początku lutego Poznańskie Inwestycje Miejskie zapowiadały: „prace związane z przebudową sieci tramwajowej w ul. Św. Marcin na odcinku od ul. Gwarnej do mostu Uniwersyteckiego są mocno zaawansowane. Powstała większość zaprojektowanego torowiska i sieci trakcyjnej, z których tramwaje będą mogły korzystać w połowie bieżącego roku. Na odcinku od ul. Gwarnej do al. Niepodległości zaawansowanie robót z branży torowej przekracza 90 proc., a na odcinku od al. Niepodległości do mostu Uniwersyteckiego – 75 proc.

W ślad za nimi postępują roboty związane z siecią trakcyjną. Prace torowe i trakcyjne zostały jeszcze do wykonania tylko na skrzyżowaniach ul. Św. Marcin z al. Niepodległości i ul. Kościuszki, a także na rozjeździe u zbiegu z ul. Towarową”. Prowadzone są prace nad przystosowaniem do torowiska skrzyżowania z ul. Ratajczaka i przy budowie rozjazdu Towarowa - Św. Marcin. Inwestor zapowiada, że tramwaje powinny pojechać torowiskiem Świętego Marcina w połowie tego roku, a całość prac - zakończyć się w trzecim kwartale 2023 r.

Okrąglak, Fredry, pl. Wolności - do końca 2023 r.

Przebudowa toczy się też w rejonie Okrąglaka, a inwestor nie chcąc utrudniać bardziej życia pieszym, stawia na nocne prace teletechniczne. Równolegle przebudowywane są torowiska na Fredry i Mielżyńskiego, przy czym na pierwszej z tych ulic, od środy 22 lutego przywrócono ruch samochodowy między ul. Wieniawskiego, a al. Niepodległości i jeden kierunek ruchu na ul. Noskowskiego, od ul. Libelta w stronę ul. Wieniawskiego i Fredry.

Ten etap Programu Centrum obejmuje przebudowę południowej strony pl. Wolności, całą ul. 27 Grudnia, ul. Ratajczaka do ul. Św. Marcin, ul. Kantaka i ul. Gwarna. Ponadto w ramach zadania realizowana jest przebudowa trasy tramwajowej w ul. Fredry i ul. Mielżyńskiego oraz wymiana infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w ul. Mielżyńskiego.

Na razie szacuje się, że remont torowiska w ul. Fredry oraz torowiska i sieci wodno-kanalizacyjnej w ul. Mielżyńskiego zakończy się w połowie roku, a do końca roku – powinna skończyć się reszta.

Węzeł Grunwaldzka - Plewiska - koniec 2023 r.

W tym roku ma się zakończyć budowa węzła przesiadkowego Grunwaldzka budowanego na granicy Poznania i Plewisk, połączona z bezkolizyjnym przejazdem pod torami kolejowymi. Rozpoczęła się w marcu ubr. Przejazd jest budowany – jego główna konstrukcja jest na ukończeniu, gotowa jest kładka dla rowerzystów i wiadukt kolejowy, udostępniony pociągom od listopada ubr. Przy stacji kolejowej Poznań Junikowo powstaje pętla autobusowa, przystanek autobusowo – kolejowy umożliwiający przesiadanie się w systemie „drzwi w drzwi”, parkingi dla samochodów i dla rowerów.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Nawet za 2,5 roku:

od 16 lat

– Najbardziej posunięte są prace branży kolejowej i mostowej, ich zaawansowanie szacuje się na ok. 60 proc – informowały 31 stycznia Poznańskie Inwestycje Miejskie. – W ostatnim czasie po stronie Poznania wykonawca koncentruje się na płycie dennej, czyli betonowej konstrukcji, na której wybudowana zostanie jezdnia przejazdu pod torami. Budowane są tam także schody oraz przygotowywane jest miejsce na windę. Z kolei po stronie Plewisk zakończono prace związane z głębieniem i betonowaniem ścian szczelinowych oraz rozpoczęto drążenie wykopu, gdzie docelowo będzie jezdnia. Po obu stronach linii kolejowej toczą się też prace związane z sieciami uzbrojenia terenu. Poziom zaawansowania prac branży sanitarnej na placu budowy przekroczył 50 proc., w tym prawie gotowa jest kanalizacja deszczowa na parkingu powstającym w ramach węzła.

Trasa kórnicka - jesień 2023 r.

Przebudowa torowiska tramwajowego między ul. Jana Pawła II a os. Lecha, wraz z towarzyszącą infrastrukturą, w tym z chodnikami.

- Nowe torowisko zastąpi zdemontowaną, wysłużoną trasę tramwajową – informują PIM. - To ostatni etap przebudowy tzw. Górnego Tarasu Rataj. Wcześniej wyremontowana została trasa wzdłuż ulic Chartowo i Żegrze, a nowy odcinek torowiska wraz z pętlą powstał przy ul. Unii Lubelskiej. Inwestycja obejmuje też budowę tras rowerowych, ciągów pieszych przebudowę przystanków Kórnicka, Os. Tysiąclecia, Polanka (plus nowy – Łacina), oświetlenie, monitoring, zieleń, dojazd do stacji prostownikowej Rataje. Ma zakończyć się na jesieni 2023.

Kolejowa – III kwartał 2023 r.

Trwa przebudowa ul. Kolejowej na Łazarzu – nowa jezdnia i chodniki, wyniesione skrzyżowania, nowa zieleń (pasy zieleni i 50 drzew), odwodnienie, sieć kanalizacyjna i gazowa. Te prace rozpoczęły się w październiku ubr. i potrwają do III kwartału 2023.

Dawne miasta w województwie wielkopolskim kryją swoje tajemnice. Każde z nich ma swoją historię, jest wyjątkowe i przyciąga. Każde warto odwiedzić, ponieważ znajdują się tutaj turystyczne perełki. Sprawdź w galerii, które miasta zniknęły z mapy Wielkopolski --->

Te miasta zniknęły z mapy Wielkopolski. Kryją wiele mrocznyc...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski