18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Jaworski: Papierowy i purnonsensowy "Parking" [RECENZJA]

Stefan Drajewski
„Parking” Teatru Jaworski jest znakomity, to smakowita groteska kryminalna dla smakoszy teatru, dla ludzi, którzy lubią kryminały, dobrą zabawę, komiks
„Parking” Teatru Jaworski jest znakomity, to smakowita groteska kryminalna dla smakoszy teatru, dla ludzi, którzy lubią kryminały, dobrą zabawę, komiks Waldemar Wylegalski
„Parking” Teatru Jaworski jest znakomity, to smakowita groteska kryminalna dla smakoszy teatru, dla ludzi, którzy lubią kryminały, dobrą zabawę, komiks… „Parking” trzeba koniecznie zobaczyć, ale…

…nie zgadzam się, by robić publiczności wodę z mózgu, wypisując w ulotkach reklamowych bzdury, że jest to „pierwszy polski teatr rysunkowy”. Teatr Jaworski to nic innego jak teatr papierowy sięgający korzeniami początków XIX wieku. W latach 80. XX wieku w Polsce Zbigniew Mich wrócił do tej tradycji, tworząc oryginalne spektakle według własnych scenariuszy, zapraszając wybitnych plastyków (np. Ireneusza Domagałę z Poznania). Mich prezentuje swój Teatr Papierowy głównie w Niemczech (Theater für Mich) i Anglii, bo tam ta tradycja jest ciągle żywa.

W 2005 roku Zbigniew Mich na łamach nieistniejącego już pisma „Foyer” pisał: „W początkach XIX wieku, chcąc dopomóc kultowi gwiazd, wydawcy teatralni wpadli na pomysł, aby na przedpremierowe spektakle albo próby generalne wysyłać rysowników, którzy szkicowali dekoracje inscenizacji "Czarodziejskiego fletu", czy "Otella" oraz sylwetki aktorów i śpiewaków. Szkice w długą przedpremierową noc wygładzano, dołączano narysowany wcześniej portal sceny i bezpardonowo odchudzoną, skróconą do kilku stron ze szkolnego zeszytu wersję tekstu "Otella". Potem, nad ranem i w ciągu premierowego przedpołudnia drukowano, bądź tłoczono na prasach graficznych arkusze papierowego teatru razem z tekstem dramatu. Wieczorem w teatrze każdy widz - jak dzisiaj w program teatralny - mógł zaopatrzyć się w papierowy teatr. A po kilku dniach w kręgu bliskich mógł, naśladując głos Keana, odegrać całego "Otella" w ciągu mniej więcej pół godziny. Było to ze wszech miar praktyczne, bo widzowie zgromadzeni w niewielkim saloniku z równą uwagą słuchali wnuczki prezentującej Desdemonę, jak i Babci wcielającej się w groźnego Maura, podczas, gdy panowie spokojnie palili cygara w bibliotece”.

Pierwsze arkusze papierowego teatru gotowego do wycinania pojawiły się w Londynie w 1811 roku. Czarno-białe papierowe teatry kosztowały pensa, kolorowe - dwa. Przez cały XIX wiek teatr papierowy cieszył się dużym powodzeniem krajach anglosaskich, objętych wpływami królewsko-cesarskimi Austro-Węgrami, a także w Niemczech. Teatr cieszył się dużym powodzeniem w kręgach mieszczańskich i nie miał charakteru artystycznego tylko edukacyjny.

Po tym przydługim wtręcie historycznym wróćmy na tytułowy „Parking”, gdzie poznajemy zabawnego Bohatera (chyba ma na imię Bohi?). Zaparkował samochód na parkingu w dużym centrum handlowym. Kiedy kupił już batona dla psa i wrócił na podziemny parking, ze zdumieniem odkrył, iż nie pamięta, gdzie zaparkował… Skądś to znam.

Nasz bohater ma mniej szczęścia niż ja miewam, kiedy zapomnę numer sektora, w którym zaparkowałem auto. Wplątał się w cały ciąg nieporozumień ze strzelaniną włącznie…

Jak na kryminał przystało, nie zdradzę fabuły, by nie psuć przyjemności oglądania spektaklu. Choć teatr wprost nawiązuje do tradycji dziewiętnastowiecznej, jest na wskroś współczesny (kreska, którą rysowane są postaci), muzyka, sposób animowania „rysynków”(jak chce Paweł Jaworski).

Na tym fantastycznym parkingu – zdradzę jedynie – można spotkać także Franza Kafkę. I to od razu określa, w jakim kręgu estetycznym jesteśmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski