Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie miał nową siedzibę. Miasto...

  Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie miał nową siedzibę. Miasto ogłosiło konkurs

  Zdjęcie autora materiału
  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Od ponad 60 lat teatr funkcjonuje w tymczasowej siedzibie. Co roku gości ponad 110 tys. widzów
  1/22
  przejdź do galerii

  Od ponad 60 lat teatr funkcjonuje w tymczasowej siedzibie. Co roku gości ponad 110 tys. widzów ©Łukasz Gdak

  Wiosną 2021 r. rozpocznie się budowa nowej siedziby Teatru Muzycznego. Potrwa około dwa i pół roku. – Mam nadzieję, że jesienią 2023 roku będziemy mogli otworzyć teatr jakąś wspaniałą premierą – mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego.
  Pierwszy krok na drodze do realizacji celu został wykonany. W piątek miasto ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby. – Będzie to pierwsza w powojennej historii Poznania inwestycja teatralna, potrwa pięć lat. Chcemy, aby był to najnowocześniejszy teatr w Polsce – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta. – Na jego budowę przewidujemy nie więcej niż 170 milionów złotych.

  W jury konkursu zasiadać będą m.in. Wojciech Grabianowski – pochodzący z Poznania, współwłaściciel biura architektonicznego w Düsseldorfie, autor PGE Areny w Gdańsku, Stefan Scholz – architekt, wykładowca, współprojektant Kon-zerthaus we Freiburgu, Janusz Lichocki – współwłaściciel międzynarodowego biura projektowego Epstein.

  – Zaproszenie do udziału w konkursie wysłano do kilkudziesięciu najlepszych pracowni na świecie – mówi P. Kieliszewski. – Konkurs będzie dwuetapowy. W pierwszym trzeba będzie zaprezentować swoje doświadczenie i przedstawić opis wizji. Do drugiego zostanie zakwalifikowanych sześć zespołów.

  Nowy budynek Teatru Muzycznego przy dobrej architekturze może stać się jednym z nowoczesnych symboli Poznania

  Każdy z nich otrzyma wynagrodzenie, przewidziano trzy nagrody (80 tys., 50 tys. i 30 tys. zł) i trzy wyróżnienia (po 20 tys. zł). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w marcu 2019 r. Zwycięzca będzie miał 24 miesiące na opracowanie koncepcji architektonicznej, koszty jej przygotowania nie powinny przekroczyć 7,3 mln zł.

  – Równo 20 lat temu rozmawiałem z prezydentem Wojciechem Szczęsnym Kaczmarkiem w sprawie przeniesienia Teatru Muzycznego na osiedle Bolesława Śmiałego – wspomina prof. Antoni Szczuciński, radny Lewicy i szef komisji kultury. – Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa chciała przekazać na ten cel niedokończony dom kultury. Wówczas Sejm skrócił kadencję Rady Miasta i prezydent nie chciał sam podejmować decyzji.

  Czy dobrze się stało, że nie przeniesiono siedziby placówki na Piątkowo? – Jeśli chodzi o to w jakich warunkach przez te lata teatr pracował, to źle – uważa prof. A. Szczuciński. – Jeśli chodzi o obecną lokalizację, większe szanse na nowoczesny obiekt, to stało się dobrze.

  Teatr Muzyczny powstanie na działce u zbiegu Świętego Marcina i Skośnej, w bezpośrednim sąsiedztwie Akademii Muzycznej i torów kolejowych.

  – To dobry adres dla teatru, wpisuje się w rewitalizację Świętego Marcina – zaznacza P. Kieliszewski. I wskazuje, że teren jest świetnie skomunikowany. – Przy Składowej, blisko mostu Dworcowego, jest planowany parking dla autobusów PKS i autokarów. Pod Kaponierą jest parking na ponad 200 aut. Dodając do tego szybki tramwaj, kolej metropolitalną, której przystanek być może powstanie blisko teatru, trudno wyobrazić sobie lepszą lokalizację.

  Program funkcjonalno-użytkowy nowej siedziby jest gotowy. Określono w nim szczegóły, dotyczące ciągów scenicznych, widoczności z widowni, sceny, zaplecza itp. – Mamy to wszystko dobrze przemyślane – zapewnia P. Kieliszewski. – Dla nas ważna jest funkcjonalność. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie grać pewnych spektakli, bo przestrzenie na to nie pozwalają. W nowej siedzibie będziemy mogli publiczność zaskakiwać inscenizacjami, o których do dzisiaj nie marzyliśmy. Myślę, że przy dobrej architekturze nowy budynek Teatru Muzycznego może stać się jednym z nowoczesnych symboli Poznania.

  POLECAMY:


  Zobacz: Teatr Muzyczny: Rozmowa z Przemysławem Kieliszewskim dyrektorem Teatru Muzycznego w Poznaniu


  źródło: gloswielkopolski.pl  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo

  tomasz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Przykład Teatru Muzycznego pokazuje, że da się zrobić "coś z niczego". Nowa siedziba to wspaniała wiadomość ponieważ dyrektor Kieliszewski w raz z cały zespołem pokazał, jak powinno wyglądać...rozwiń całość

  Przykład Teatru Muzycznego pokazuje, że da się zrobić "coś z niczego". Nowa siedziba to wspaniała wiadomość ponieważ dyrektor Kieliszewski w raz z cały zespołem pokazał, jak powinno wyglądać nowoczesne zarządzania i prowadzenie teatru. Teatr muzyczny już teraz jest w takim miejscu jakim nikomu się nie śniło. Widać strategie widać cele i widać konsekwencje w ich realizacji. No i przede wszystkim widać pasje. Gratulacjezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  teatr muzyczny

  babajaga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Głupszego miejsca nie było?????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To dobrze

  Poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  To dobrze dlatego ze w czasie okupacji niemieckiej byla obok w Domu Zolnierza siedziba Gestapo. Mowila mi o tym mo
  ja Matka ktora pomimo tego oczywiscie tam chodzila z Ojcem. W latach 50-tych i...rozwiń całość

  To dobrze dlatego ze w czasie okupacji niemieckiej byla obok w Domu Zolnierza siedziba Gestapo. Mowila mi o tym mo
  ja Matka ktora pomimo tego oczywiscie tam chodzila z Ojcem. W latach 50-tych i 60-tych operetka byla w naszym miescie bardzo popularna w przeciwienstwie do teatru. Poznan uchodzil za miasto malo " teatralne ".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie ważne........

  yasspis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  kto chapnie ten budynek PO za złotówkę..........a może jest już ????

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo