Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu świętuje 30-lecie. „Tu przychodzą same czubki”. Sprawdź jubileuszowy program

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Teatr Ósmego Dnia świętuje 30-lecie istnienia w Poznaniu.
Teatr Ósmego Dnia świętuje 30-lecie istnienia w Poznaniu. Grzegorz Dembiński/zdj. ilustracyjne
Teatr Ósmego Dnia świętuje 30-lecie obecności teatru w Poznaniu przy ul. Ratajczaka 44. Z tej okazji przygotował program obfitujący w panele dyskusyjne, kolaż, spektakl i spotkanie z aktorami teatru. Sprawdź pełen program.

30-lecie Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu

Po przymusowej emigracji, na początku lat 90. Teatr Ósmego Dnia wrócił do stolicy Wielkopolski, nie bez trudu tworząc siedzibę w której obecnie pracuje, w samym sercu miasta. Z teatrem współpracował m.in. Stanisław Barańczak (kierownik literacki zespołu) i Jan A.P. Kaczmarek, który kierował w nim Orkiestrą Ósmego Dnia.

W połowie lutego 2022 roku radni na posiedzeniu Komisji Kultury i Nauki w Poznaniu zadecydowali, że Teatr Ósmego Dnia połączy się z Estradą Poznańską. Pracownicy i pracowniczki obu instytucji nie chcieli tego połączenia, co zaowocowało rezygnacją miasta z realizacji tego pomysłu.

Czytaj też: Restauracja-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularny zajazd "Pod Kaczorem" to dziś ruina. Poznajcie jego tajemniczą historię!

- Na początku istnienia tej siedziby zaprosiliśmy specjalistów grafficiarzy do zrobienia graffiti na klatce schodowej, która prowadziła do teatru. Do tych prac dopisywali się ludzie i pewnego dnia pojawił się bardzo wyrazisty napis: „Tu k**** przychodzą same czubki”. Bardzo nam się to spodobało – napis sytuował nas jako ludzi kontrowersyjnych, inaczej myślących, płynących pod prąd, co często powodowało hejterskie zachowania. W żaden sposób nas to jednak nie obrażało. Przeciwnie – rozbawiało i tworzyło klimat. I tak jest do dzisiaj

– informuje Szymon Bojdo z Teatru Ósmego Dnia.

„Program jubileuszu” Teatru Ósmego Dnia

  • Czwartek, 17 listopada:
  • godz. 19:00 – rozmowa: „Sztuka i aktywizm”
  • Aktor (...) winien być anarchistą, winien być czcicielem wolności, winien być bałwochwalcą wolności. (E. Wójciak - „Powinność aktora”)
  • Jak my jako teatr zaangażowaliśmy się społecznie i jaka jest rola teatru w budowaniu wspólnot, szczególnie w małych miejscowościach? Jak działają, jaką mają misję teatry alternatywne, których rozwój obserwowaliśmy? Czy potrzebują ochrony?
  • Do rozmowy o aktywistycznej roli artystów, ich zaangażowaniu społecznym i sztuce, która nie jest obojętna na rzeczywistość zaproszono jej przedstawicieli.
  • Moderacja: Tadeusz Janiszewski, Marek Kościółek
  • Goście: Agnieszka Bresler, Weronika Fibich, Iwona Konecka, Anna Giniewska, Marek Kurkiewicz, Daniec Jacewicz, Monika Wińczyk, Julia Szmyt, Andrzej Maszewski
  • Piątek, 18 listopada:
  • 19:00 – rozmowa: „Co łączy pokolenia?” i pokaz kolażu Joanny Helander i Bo Perssona
  • Ośrodek Teatru Ósmego Dnia od samego początku tworzy atmosferę, klimat który buduje mosty między pokoleniami. Specyficzna „szkoła” którą stworzono przy Teatrze Ósmego Dnia to szkoła obywatelskich postaw i słuchania Innego, dyskusji z autorytetami naszych czasów. Ma ona wciąż istotny wpływ na przedstawicieli różnych pokoleń, którzy uczestniczą w życiu Ośrodka Teatru Ósmego Dnia, a poza nim w życiu artystycznym i obywatelskim kraju.
  • Przez lata, oprócz działań teatralnych, w Ośrodku odbywało się wiele spotkań, dyskusji, seminariów i jest to jedna ze specyficznych cech tego miejsca. Przychodzili tu młodzi ludzie, którzy stawiali sobie i światu skomplikowane pytania.
  • Moderacja: Ewa Wójciak, Marcin Kęszycki
  • Goście: Katarzyna Czarnota, Agata Elsner, Kuba Kapral, Marcin Głowiński, Katarzyna Pawłowska, Maciej Adamczyk, Agnieszka Mróz (Ruda), Marta Strzałko, Adam Ziajski, Dominik Złotkowski
  • Sobota, 19 listopada
  • „Świętowanie”
  • godz. 18.00 – pokaz spektaklu “ALLEGRO AGITATE (utwór, który musi być wykonywany z niespokojną, udręczoną miną)”
  • godz. 19.30 – „Tu k***a przychodzą same czubki!” spotkanie z artystami Teatru Ósmego Dnia

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Nieopodal Grodziska Wielkopolskiego znajduje się piętrowy, neobarokowy pałac. Został wzniesiony dla Mikołaja Mielżyńskiego w latach 1805-1811. Przebudowany w 1908 r. przez Rogera Sławskiego dla Józefa Kęszyckiego. Wnętrze pałacu zostało zdewastowane po 1945 roku. Od lat stoi pusty. Kiedyś musiało tu być pięknie i może znów będzie, bo obiekt poszukuje nowego właściciela. Wystawiono go bowiem na sprzedaż.Zobacz zdjęcia tej wyjątkowej nieruchomości --->

Neobarokowy pałac w Karczewie od lat stoi pusty. Teraz szuka...

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie