30-lecie Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu
Po przymusowej emigracji, na początku lat 90. Teatr Ósmego Dnia wrócił do stolicy Wielkopolski, nie bez trudu tworząc siedzibę w której obecnie pracuje, w samym sercu miasta. Z teatrem współpracował m.in. Stanisław Barańczak (kierownik literacki zespołu) i Jan A.P. Kaczmarek, który kierował w nim Orkiestrą Ósmego Dnia.
W połowie lutego 2022 roku radni na posiedzeniu Komisji Kultury i Nauki w Poznaniu zadecydowali, że Teatr Ósmego Dnia połączy się z Estradą Poznańską. Pracownicy i pracowniczki obu instytucji nie chcieli tego połączenia, co zaowocowało rezygnacją miasta z realizacji tego pomysłu.
- Na początku istnienia tej siedziby zaprosiliśmy specjalistów grafficiarzy do zrobienia graffiti na klatce schodowej, która prowadziła do teatru. Do tych prac dopisywali się ludzie i pewnego dnia pojawił się bardzo wyrazisty napis: „Tu k**** przychodzą same czubki”. Bardzo nam się to spodobało – napis sytuował nas jako ludzi kontrowersyjnych, inaczej myślących, płynących pod prąd, co często powodowało hejterskie zachowania. W żaden sposób nas to jednak nie obrażało. Przeciwnie – rozbawiało i tworzyło klimat. I tak jest do dzisiaj
– informuje Szymon Bojdo z Teatru Ósmego Dnia.
„Program jubileuszu” Teatru Ósmego Dnia
- Czwartek, 17 listopada:
- godz. 19:00 – rozmowa: „Sztuka i aktywizm”
- Aktor (...) winien być anarchistą, winien być czcicielem wolności, winien być bałwochwalcą wolności. (E. Wójciak - „Powinność aktora”)
- Jak my jako teatr zaangażowaliśmy się społecznie i jaka jest rola teatru w budowaniu wspólnot, szczególnie w małych miejscowościach? Jak działają, jaką mają misję teatry alternatywne, których rozwój obserwowaliśmy? Czy potrzebują ochrony?
- Do rozmowy o aktywistycznej roli artystów, ich zaangażowaniu społecznym i sztuce, która nie jest obojętna na rzeczywistość zaproszono jej przedstawicieli.
- Moderacja: Tadeusz Janiszewski, Marek Kościółek
- Goście: Agnieszka Bresler, Weronika Fibich, Iwona Konecka, Anna Giniewska, Marek Kurkiewicz, Daniec Jacewicz, Monika Wińczyk, Julia Szmyt, Andrzej Maszewski
- Piątek, 18 listopada:
- 19:00 – rozmowa: „Co łączy pokolenia?” i pokaz kolażu Joanny Helander i Bo Perssona
- Ośrodek Teatru Ósmego Dnia od samego początku tworzy atmosferę, klimat który buduje mosty między pokoleniami. Specyficzna „szkoła” którą stworzono przy Teatrze Ósmego Dnia to szkoła obywatelskich postaw i słuchania Innego, dyskusji z autorytetami naszych czasów. Ma ona wciąż istotny wpływ na przedstawicieli różnych pokoleń, którzy uczestniczą w życiu Ośrodka Teatru Ósmego Dnia, a poza nim w życiu artystycznym i obywatelskim kraju.
- Przez lata, oprócz działań teatralnych, w Ośrodku odbywało się wiele spotkań, dyskusji, seminariów i jest to jedna ze specyficznych cech tego miejsca. Przychodzili tu młodzi ludzie, którzy stawiali sobie i światu skomplikowane pytania.
- Moderacja: Ewa Wójciak, Marcin Kęszycki
- Goście: Katarzyna Czarnota, Agata Elsner, Kuba Kapral, Marcin Głowiński, Katarzyna Pawłowska, Maciej Adamczyk, Agnieszka Mróz (Ruda), Marta Strzałko, Adam Ziajski, Dominik Złotkowski
- Sobota, 19 listopada
- „Świętowanie”
- godz. 18.00 – pokaz spektaklu “ALLEGRO AGITATE (utwór, który musi być wykonywany z niespokojną, udręczoną miną)”
- godz. 19.30 – „Tu k***a przychodzą same czubki!” spotkanie z artystami Teatru Ósmego Dnia
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Neobarokowy pałac w Karczewie od lat stoi pusty. Teraz szuka...
Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?