Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Polski przeniesie się na Wildę, a działkę kupi CDI? [WIZUALIZACJE]

Karolina Koziolek
Opracowania architektów z warszawskiej pracowni JEMS pochodzą z 2007 r. Projekt zakłada odsłonięcie budynku teatru, czyli odwrotnie do historycznej zabudowy, kiedy teatr był w podwórku
Opracowania architektów z warszawskiej pracowni JEMS pochodzą z 2007 r. Projekt zakłada odsłonięcie budynku teatru, czyli odwrotnie do historycznej zabudowy, kiedy teatr był w podwórku wizualizacja JEMS
W czerwcu kończy się ważność operatu szacunkowego dla miejskich działek przy Teatrze Polskim. To oznacza, że do tego czasu musi zostać ogłoszony przetarg na ich sprzedaż. Czy stanie do niego spółka CDI od początku zainteresowana terenem przy ul. 27 Grudnia?

O tym, że CDI jest zainteresowana terenem pisaliśmy już w styczniu ubiegłego roku. Wtedy spółka mimo rozmów z Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami, nie podeszła do przetargu. Powodem były ustalenia związane z dojazdem oraz stan techniczny działek.

- Ostatnie spotkanie odbyło się w środę i wszystko wskazuje na to, że spółka stanie do przetargu - mówi Bartosz Guss, dyrektor WGN.

Joanna Richter, prezes spółki CDI, nie chce zdradzać szczegółów. - Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji. Analizujemy sytuację - mówi.

Głównie chodzi o względy finansowe. Spółka nie tylko musi nabyć miejskie działki, ale także działki prywatnych właścicieli oraz parcelę należącą do Teatru Polskiego. A przede wszystkim pójść na spore ustępstwa finansowe wobec teatru Polskiego.

Jeśli CDI kupi działkę i zacznie budowę Teatr Polski będzie musiał zawiesić działalność w dotychczasowej lokalizacji. Prace przy budowie podziemnego parkingu oznaczają wykopy na głębokości 11 m., a to zablokuje lub utrudni dojście do teatru, nie mówiąc o dowozie zmieniającej się dekoracji do przedstawień.

Zobacz również: Inwestycje w Poznaniu: Co i gdzie teraz budują? [GALERIA]

Dyrektor teatru mówi, że instytucja jest do tej sytuacji przygotowana. - Na czas budowy przeniesiemy się do naszych pracowni na Wildzie przy ul. Czesława - precyzuje Paweł Szkotak.

Budynki na Wildzie trzeba będzie przystosować do nowych potrzeb, stworzyć scenę i zaplecze. - mamy opracowanie architektoniczne. Będą na to potrzebne pieniądze. Liczymy, że wyłoży je spółka CDI - mówi.

Mowa jest także o odszkodowaniu za utrudnioną działalność. Teatr na stałe grający na trzech scenach, będzie musiał przenieść się na jedną. To mniejsze wpływy do budżetu. - Liczę na zrozumienie tej kwestii przez inwestora - dodaje Szkotak.

Dyrektor chwali się, że dla teatru zmodernizowany obiekt na Wildzie będzie wartością dodaną. Po powrocie do budynku w centrum, zostanie czwarta scena do wykorzystania. - Może stać się miejscem artystycznej aktywizacji Wildy, która jest przecież kulturalną pustynią - mówi Szkotak.

Dodaje, że zastrzegł, by przed wszelkimi robotami budowlanymi sporządzić ekspertyzy, które wykażą iż 140-letni budynek teatru będzie bezpieczny. - Zarówno podczas budowy, jak i potem w trakcie eksploatacji podziemnego parkingów - mówi.

Przypomnijmy, że intencją miasta było uczynienie z ul. 27 Grudnia kolejnego - po ul. Paderewskiego - luksusowego adresu w Poznaniu. Architekt miasta Andrzej Nowak mówił, że ulica ma szansę stać się kopią V Alei w Nowym Jorku, a w nowych obiektach mogłyby powstać drogie butiki.

Wątpliwości budzi też architektura. A konkretnie rozwiązania architektoniczne, które pozwoliłyby na częściowe zakrycie budynku Teatru Polskiego, który w oryginale zaprojektowany był w podwórzu. Architekci związani z SARP-em optują właśnie za takim rozwiązaniem. Choć pierwsze projekty, jeszcze z 2007 r. zakładają, że teatr będzie widoczny z ulicy. Decyzję podejmie inwestor.

CDI i Okrąglak
Spółka CDI była właścicielem Okrąglaka, a następnie we współpracy z firmą Immobel, odpowiadała za jego remont, który pozwolił na przekształcenie dawnego domu towarowego w biurowiec klasy A.

W Poznaniu mówi się czasem o "efekcie Okrąglaka", który pokazał, że dawne podniszczone perełki, można z powodzeniem rewitalizować. A na podobne nieruchomości jest wielu chętnych skuszonych prestiżową lokalizacją. Teraz CDI ma chrapkę także na sąsiednie działki. Miałby tam powstać sklepy i usługi (na dwóch pierwszych kondygnacjach) oraz mieszkania, a także biura. Oprócz miejskich działek CDI musi nabyć również jedną działkę prywatną oraz teatralną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski