Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Wielki w Poznaniu: Program na wiosnę. Kwiecień w teatrze. Zapomniana opera Moniuszki

OPRAC.:
Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Wiosenny repertuar na kwiecień w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W programie wyjątkowe koncerty.
Wiosenny repertuar na kwiecień w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W programie wyjątkowe koncerty. Waldemar Wylegalski
Wiosenny repertuar na kwiecień w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W programie wyjątkowe koncerty. Zapomniana opera Stanisława Moniuszki, średniowieczna sekwencja o rozpaczy Maryi, która straciła syna i dzieło Giacomo Pucciniego.

Giacomo Puccini „Tosca”

W sobotę, 2 kwietnia o godz. 19 trzecia, koncertowa odsłona Giacomo Pucciniego. Wcześniej wystawiono „Madame Butterfly” i „Cyganerię”, a teraz wybrzmi „Tosca”. To będzie koncertowe wykonanie dzieła jednego z najwybitniejszych kompozytorów operowych wszech czasów. Za pulpitem dyrygenckim Marco Guidarini, dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu, Chór, Orkiestra, Dziecięcy Chór Operowy i oczywiście znakomici soliści, w tym w tytułowej partii po raz pierwszy Iwona Sobotka.

Stanisław Moniuszko „Paria”

We wtorek 12 kwietnia o godz. 19 poznaniacy usłyszą „Parię”, czyli najrzadziej wystawianą operę Stanisława Moniuszki. Dzieło właściwie zapomniane. Inscenizacja Teatru Wielkiego w Poznaniu zaprezentowana w Roku Moniuszkowskim podbiła świat i została nagrodzona operowym Oscarem (International Opera Awards w kategorii „dzieło odkryte na nowo”). W kwietniu artyści z teatru wracają do „Parii” po niemal trzech latach od wielkiej premiery, tym razem bez spektakularnej inscenizacji, lecz w znakomitym muzycznym wykonaniu.

Wystąpią artyści Teatru Wielkiego w Poznaniu, w tym debiutująca w partii Neali Iwona Sobotka. Solistom towarzyszyć będzie Chór oraz Orkiestra Sceny pod Pegazem, a za pulpitem dyrygenckim stanie Maestro Jacek Kaspszyk. „Paria” to przejmująca historię o miłości, wykluczeniu i sile uprzedzeń. To dzieło niezwykle symboliczne – premierę przygotowali dwaj wybitni artyści, których załoga teatru pożegnała w roku 2020 i 2021: maestro Gabriel Chmura i Graham Vick.

Gioacchino Rossini „Stabat Mater”

W środę, 20 kwietnia o godz. 19 zostanie zaprezentowana średniowieczna sekwencja do Matki Boskiej, która inspirowała wielu kompozytorów. Odnosi się ona do przejmującej sceny, gdy Maryja opłakuje śmierć ukrzyżowanego Syna. Tym razem, po „Stabat Mater” Pergolesiego (5-6.03.) i Szymanowskiego (16.03.), trzynastowieczny temat opracuje mistrza włoskiej opery – Gioacchino Rossini. Soliści, Orkiestra, Chór wystąpią pod batutą maestro Marco Guidariniego.

Wszystkie koncerty przygotowane przez artystów Sceny pod Pegazem odbędą się w Auli Uniwersyteckiej przy ul. Wieniawskiego 1.

Slash, gitarzysta Guns N' Roses zamówił obraz u Szymona Chwalisza, który zawisnął w domu muzyka w Los Angeles.

Szymon Chwalisz: Moja mama nie sądziła, że utrzymam się z ma...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski