Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Wielki w Poznaniu: W sobotę premiera baletu "Trojan"

Marek Zaradniak
"Trojan" z muzyką Gabriela Kaczmarka i w choreografii i reżyserii Viktora Davydiuka to współczesna próba interpretacji "Iliady" Homera.
"Trojan" z muzyką Gabriela Kaczmarka i w choreografii i reżyserii Viktora Davydiuka to współczesna próba interpretacji "Iliady" Homera. Archiwum Teatru Wielkiego w Poznaniu
W sobotę w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się premiera baletu "Trojan" z muzyką Gabriela Kaczmarka i według libretta Viktora Davydiuka.

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza na premierę baletu „Trojan”. Muzykę skomponował Gabriel Kaczmarek, a autorem libretta i reżyserem jest Viktor Davydiuk. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Magda Flisowska.

W roli Heleny zobaczymy Marikę Kuczę, partię Parysa zatańczy Mateusz Sierant, Achillesem będzie Arkadiusz Gumny, a Hektorem Allesandro Pulitani i Gal Trobentar Żagar.

„Trojan” to balet i zarazem próba nowej interpretacji homerowskiej „Iliady”. - To uniwersalna opowieść o wojnie jako powtarzalnym, błędnym kole historii, do którego ludzkość w fatalny sposób powraca. I tak jak w przypadku „Iliady” Homera jest to opowieść pełna skrajnych emocji - powiedział we wtorek kompozytor Gabriel Kaczmarek.

Wśród losów Odyseusza, Parysa, Agamemnona, Hektora czy Heleny nie znajdziemy jednak tym razem bohaterów. Koń trojański to wirus, który pcha ludzkość ku wiecznej potrzebie rywalizacji i tworzenia konfliktów zbrojnych. Baletowa premiera odwraca zawarte w micie znaczenia. Realizatorzy nie zgadzają się z tym, jak prezentowane są postaci tej historii. Liczba ofiar zamordowanych na polach bitew wojny trojańskiej nie tworzy z wojownika bohatera a ci, którzy nie biorą bezpośredniego udziału w walce również nie mają czystych rąk. Spektakl pokazuje, że decyzja jednego człowieka może usunąć z powierzchni miasta. To pętla trwająca od pokoleń, której nie można powstrzymać. To wirus znajdujący się w ludziach.

- Muzyka w tym spektaklu opiera się na trzech warstwach. Pierwsza jest najprostsza, taka do zapamiętania dla typowego odbiorcy. Dlatego niezwykle ważna jest warstwa melodyczna z charakterystycznym rytmem. W drugiej warstwie zacząłem nakładać polifoniczne faktury wynikające z układu harmonicznego i łączenia instrumentów. Tworząc trzecią warstwę korzystałem z różnych niekonwencjonalnych sposobów wydobycia dźwięku - mówi Gabriel Kaczmarek.

- W spektaklu mamy społeczności Greków i Trojan i ta zespołowość jest tu bardzo silnym aspektem. Do udziału w spektaklu zaprosiliśmy 50 statystów z Poznania. Chcieliśmy pokazać, że ta historia jest uniwersalna i może się przydarzyć również tutaj - dodaje dramaturg, Katarzyna Frątczak.

Trojan
Teatr Wielki (ul. Fredry 9)
premiera 12 maja, godzina 19,
bilety:
50 zł

13 maja godzina 18
bilety:
w ramach akcji bilet do teatru za 300 groszy.

POLECAMY:

Gwara młodzieżowa: Wiesz, co oznaczają te słowa?

Kobiety poszukiwane za niepłacenie alimentów

Poznań 20 lat temu. Czy bardzo się zmienił?

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

MUZOtok - Paweł Domagała:

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski