Technikum czy liceum – oto jest pytanie

Artykuł sponsorowany

Technikum czy liceum – oto jest pytanie, mógłby powiedzieć klasyk. Jeśli technikum –które wybrać z listy poznańskich szkół? Zawód i zdanie matury na wysokim poziomie, to dwie rzeczy, które można zdobyć, zostając uczniem Zespołu Szkół Komunikacji. Na tym jednak lista się nie kończy – w naszej szkole to, co techniczne łączy się z ogólnokształcącym, by wspierać kompetencje kluczowe w rozwoju osobistym i zawodowym. Oto ich krótki katalog:

Po pierwsze: umiejętności informatyczne i naukowo – techniczne. Zawody, w których kształcimy w Technikum Komunikacji, wiążą się z ich rozwijaniem na poziomie ponadprzeciętnym. Przyszli elektronicy, informatycy, elektroenergetycy, automatycy, specjaliści w zakresie transportu kolejowego i budownictwa uczą się obsługi, projektowania i wykorzystania różnego rodzaju sprzętu, aplikacji i narzędzi. Nasze sukcesy to efekt korelacji trzech czynników: zmotywowanej młodzieży, kadry pedagogicznej i dysponowania jedną z najnowocześniejszych baz dydaktycznych w Wielkopolsce.

Po drugie: kompetencje matematyczne. Bez nich umiejętności techniczne nie zyskują niezbędnej perspektywy. We wszystkich klasach uczniowie poznają matematykę w zakresie rozszerzonym, co umożliwia później studiowanie na uczelniach technicznych i ekonomicznych. Lekcje nie są jedyną przestrzenią, gdzie uczniowie mogą się rozwijać: konkursy matematyczne to wyzwanie, w którym chętnie uczestniczymy, osiągając liczne sukcesy. Supermatematyk, Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur, Koala, Mecze Matematyczne i … najważniejsze ze zmagań - Olimpiada Matematyczna - nie są nam obce.

Pora na umiejętność porozumiewania się w języku obcym. Podobno „śpiewać każdy może”, w ZSK twierdzimy, że po angielsku „mówić każdy może”. Uczymy angielskiego w grupach międzyoddziałowych, dostosowując wymagania do umiejętności młodzieży. Dążymy również do tego, by język angielski był narzędziem w działaniach prospołecznych i artystycznych. Uczniowie piszą listy w j. angielskim podczas Maratonu Amnesty International, biorą udział w konkursach translatorskich czy recytatorskich. Od roku szkolnego 2019/2020 w technikum działa klasa dwujęzyczna, w której prowadzone są zajęcia po angielsku zarówno z przedmiotów zawodowych, jak i ogólnokształcących. W murach przy ulicy Fredry 13 można też porozmawiać po niemiecku, hiszpańsku i rosyjsku. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach z języka niemieckiego, które przygotowują ich do zdania państwowego egzaminu DSD I PRO – Deutsches Sprachdiplom na poziomie A2/B1.

Po czwarte: relacje. Jak informuje nazwa szkoły, ważna jest dla nasz komunikacja, jednak nie tylko w aspekcie technicznym, ale też jako umiejętność współpracy. Kompetencje społeczne i obywatelskie wiążą się z przedsiębiorczością i podejmowaniem różnego rodzaju inicjatyw. Przyszłość i jej kształt będą zależały od ludzi zajmujących się technologiami. Dlatego staramy się, by uczniowie Technikum Komunikacji działali na rzecz innych, uczyli się komunikowania, negocjowania i aktywności w społeczeństwie demokratycznym. Od sześciu lat w naszej szkole odbywa się Maraton Pisania Listów Amnesty International – uczniowie piszą wtedy listy w obronie więźniów sumienia. W ubiegłym roku stworzyli na potrzeby tego wydarzenia aplikację liczącą listy i monitorującą aktywność uczestników. Także podejmowanie działań projektowych na wielu przedmiotach uczy ich planowania, zarządzania, komunikowania się w zespole - czyli wszystkich umiejętności cenionych przez pracodawców.

Jako ostatnia, co nie znaczy, że najmniej ważna pojawia się ekspresja artystyczna. Nie tylko techniką żyją uczniowie ZSK. Szkolny Teatr Fundament i Poznańska Scena Młodych, działająca w Piwnicy Artystycznej znajdującej się w budynku przy ulicy Fredry, to dwie inicjatywy dla ludzi kochających scenę. Mniej odważni mogą wziąć udział w konkursach literackich – wśród naszych uczniów mamy laureatów takich zmagań jak Międzyszkolny Konkurs Literacki „Młodzi piszą”, Wojewódzki Konkurs Literacki „Manufaktura Słowa” czy Ogólnopolski Konkurs Literacki „Spojrzenia 2019”. Zespół uczniów technikum to również zdobywcy Grand Prix w pierwszej edycji konkursu „#cojaczytam”, w którym zaproponowali projekt promujący czytelnictwo. W ZSK po prostu życie kulturalne płynie wartkim nurtem, w którym mogą połączyć się czasami umiejętności techniczne i wrażliwość estetyczna.

Budynek przy ulicy Fredry 13, a ostatnio również przy ulicy Bukowskiej, to miejsce, gdzie pozostajemy wierni wypracowanym przez lata zasadom, umiejętnie łącząc je z wymaganiami nowoczesnego świata. Zespół Szkół Komunikacji to szkoła z centrum Poznania i z pierwszych miejsc rankingów. Szkoła z klasami patronackimi Kolei Wielkopolskich, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu i Politechniki Poznańskiej. Miejsce spotkań praktyków i naukowców, miejsce gdzie umiejętnie łączymy teorię i praktykę.

Autor: dr Ilona Starosta

Dodaj ogłoszenie