Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Tęczowy Piątek" w poznańskich szkołach? Młodzież Wszechpolska sprzeciwia się lekcjom uczącym otwartości na osoby LGBT+

Cezary Hurysz
W szkołach, które wyraziły zgodę na uczestnictwo w akcji, zostaną przeprowadzone lekcje dotyczące otwartości na uczniów oraz uczennice LGBTQI.
W szkołach, które wyraziły zgodę na uczestnictwo w akcji, zostaną przeprowadzone lekcje dotyczące otwartości na uczniów oraz uczennice LGBTQI. Paweł Relikowski
26 października w kilkuset polskich szkołach odbędzie się "Tęczowy Piątek". Jak mówią organizatorzy, akcja organizowana jest po to, aby nauczyciele i nauczycielki pokazali swoim uczniom i uczennicom, że szkoła jest miejscem, gdzie każdy może być sobą niezależnie od orientacji seksualnej. Nie wiadomo, czy w akcji biorą udział poznańskie szkoły.

Tęczowy Piątek to inicjatywa stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii. W dniu akcji, w szkołach, które wyraziły zgodę na uczestnictwo w przedsięwzięciu, zostaną przeprowadzone lekcje dotyczące otwartości na uczniów oraz uczennice LGBT+ (skrót określający osoby o orientacji innej niż heteroseksualnej - dop. red.) Na szkolnych korytarzach mają też pojawić się tęczowe plakaty.

- Nasza szkoła jest neutralna. My nigdy nie uczestniczymy w tego rodzaju przedsięwzięciach. Chcemy, żeby uczniowie samodzielnie kształtowali swoje poglądy. Bardzo nam też zależy na emocjonalnym i fizycznym bezpieczeństwie uczniów. Rodzice też mają takie stanowisko - mówi Katarzyna Kordus, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Akcja budzi protesty środowisk konserwatywnych. Zdaniem Młodzieży Wszechpolskiej i instytutu Ordo Iuris takie akcje podważają prawo rodziców do zapewnienia dziecku wychowania zgodnego z ich przekonaniami.

- Zachęcamy uczniów do tego, aby zgłaszali, czy takie zajęcia się u nich odbywają - mówi Mateusz Marzoch, rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej.

XII LO poinformowało, że w ramach akcji wywiesiło plakat o treści "Nasza szkoła jest przyjazna wszystkim uczniom i uczennicom".

Sprawę komentuje też poznański oddział stowarzyszenia Stonewall.

- Takie akcje są potrzebne. Dzięki nim uczniowie o innej orientacji przestaną być prześladowane. Jeśli rodzice nie chcą, żeby ich dzieci uczyły się otwartości, zawsze mogą zrezygnować z udziału w lekcjach - mówi Mateusz Sulwiński, rzecznik prasowy poznańskiego Stonewall.

Młodzież Wszechpolska chce dowiedzieć się, kto jeszcze organizuje Tęczowy Piątek.

- Złożyliśmy wniosek do Urzędów Wojewódzkich o dostęp do informacji publicznej, w jakich szkołach odbywać się będą Tęczowe Piątki. Chcielibyśmy też dowiedzieć się od uczniów, po samej akcji, co na takich zajęciach się działo - mówi Mateusz Marzoch.

Zdania odnośnie akcji są podzielone.

Młodzież Wszechpolska twierdzi, że na zajęciach tego typu może dochodzić do demoralizacji uczniów. Jako przykłady podają szkoły ze Szwecji.

- Słyszałem, że tam pokazuje się uczniom liceów, jak korzystać z zabawek erotycznych - mówi Mateusz Marzoch.

Kuratorium powołuje się na stanowisko ministerstwa edukacji.

- Wszelkiego typu programy zawierające treści wychowawcze, w tym tzw. treści równościowe, muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami. To rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole - mówi Anna Ostrowska, rzecznik prasowy ministerstwa edukacji narodowej.

Zobacz też:

Marsz Równości w Poznaniu 2018

Marsz Równości w Poznaniu 2018. Przemarsz i kontrmanifestacja

Marsz równości w Poznaniu. Prezydent miasta: Musimy przeciwdziałać wykluczeniom - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski