18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tej, wybierz ulubione słowo [SONDA] [ZDJĘCIA]

Redakcja
Szneka (drożdżówka)
Szneka (drożdżówka)
Przez tydzień zbieraliśmy od Was zgłoszenia słów i wyrażeń z gwary poznańskiej, które są najzabawniejsze, albo budzą Wasż największą sympatię. W kolejnych sondach wyłoniliśmy najważniejszą dziesiątkę. Teraz pora na ostateczną rozgrywkę. Które słowo jest najlepsze? Szneka, dinks, klepidupa, tytka, gazmajster, kejter, pyry, ancug, bimba, lumpy?

Wydawało mi się, że gwara powoli znika z Poznania. Rzadziej można ją usłyszeć w miejscach publicznych. Aż tu raptem nasz plebiscyt pokazuje, że ma się całkiem dobrze. Świadczy o tym nie tylko liczba czytelników biorących udział w sondzie, ale przede wszystkim dyskusja, jaka toczy się na forum. Z dyskusji tej wynika, że gwara coraz częściej staje się językiem domowym. Ale nie tylko, czego dowodem jest chociażby musical "Wesele Figlary" Juliusza Kubla grany z powodzeniem w Teatrze Muzycznym czy obecność gwary poznańskiej w powieściach kryminalnych Ryszarda Ćwirleja.

CZYTAJ TAKŻE:
Plebiscyt: Lubicie gwarę, tej? Wybierzcie najlepsze słowa [ZDJĘCIA SONDA]
Plebiscyt gwarowy: Wasze propozycje na najlepsze słowa [SONDY]
Plebiscyt gwarowy: Lubicie gwarę, tej? Posługujcie się nią w domu
Plebiscyt gwarowy: Wybierzcie najlepsze słowa, tej!

W latach 50. i 60. Ubiegłego stulecia orędownikiem gwary poznańskiej był Stanisław Strugarek, twórca słynnej radiowej postaci wuja Ceśka. W 1983 roku na antenie Radia Merkury pojawiła się nowa postać, która posługiwała się gwarą: Stary Marych. Teksty pisał Juliusz Kubel, a wcielał się w nią Marian Pogasz. Po śmierci Starego Marych Kubel wykreował Helę (Daniela Popławska).

W latach 70. Ubiegłego wieku Ryszard Schubert napisał powieść "Panna Lilianka", o której warszawski krytyk Jarosław Klejnocki napisał: "dziwaczna opowieść o sobie jakiejś babeczki z Poznania, mówiącej zresztą mocno niezrozumiałą gwarą miejską". Ale świadectwo gwarowe niezłe.

Gwara poznańska stanowi ciągle tworzywo literackiej dla dwóch poznańskich pisarzy: Lecha Konopińskiego i Juliusza Kubla.

- Jeżeli pisze się prozą, to można sobie ułatwić życie - mówi Kubel. - Gorzej z wierszami czy piosenkami. To jest trudniejsze, ponieważ liczba słów jednosylabowych jest ograniczona i trzeba się wysilić.

Mistrzem w tym gatunku jest Lech Konopiński. Jego gwarowe piosenki śpiewają kapele: "Plewiszczoki", "Junki z Buku" i "Kapela Zza Winkla".

ankiety HTML

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski