Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telefon dla dziecka

Milena Kochanowska
Maria Piechocka
Maria Piechocka
Jaki telefon najlepiej kupić dziecku, czy warto go ubezpieczyć, jaki abonament wybrać? Na pytania odpowiada Maria Piechocka z Orange Polska

» Córka rozpoczyna naukę w szkole. Chciałam jej kupić telefon komórkowy. Czym powinnam kierować się przy wyborze?
Maria Piechocka: Kupując telefon dla tak małego dziecka warto zwrócić uwagę na to, żeby był prosty w obsłudze, miał możliwie jak najmniej funkcji. Oprócz wyglądu zewnętrznego przyjaznego dla dziecka, ważne jest także, by telefon miał solidną obudowę, odporną na ewentualne uderzenia i upadki. Doradzam również, by nie kupować zbyt drogiego aparatu, bo dzieci często gubią swoje rzeczy, a kosztowny telefon szybciej może być też skradziony.


» Moja nastoletnia córka ma telefon na kartę i stale brakuje jej pieniędzy na rozmowy. Wobec tego zdecydowaliśmy się na kupienie jej telefonu z abonamentem. Czy w takim przypadku możemy ustalić limit wydatków?

Maria Piechocka: Nie ma możliwości ustalenia limitu na telefonie z abonamentem. Jeśli córka dużo rozmawia, ta opcja może być bardzo droga. Lepiej więc zastanowić się nad ofertą mix, w której część to zadeklarowana opłata stała, a w przypadku braku pieniędzy na koncie, można telefon doładować jak ten na kartę.


» Co powinniśmy zrobić, jeśli dziecko zgubi komórkę?

Maria Piechocka: W pierwszej kolejności proszę zadzwonić pod numer biura obsługi klienta lub na stronie internetowej operatora zgłosić blokadę kradzieżową. W salonie można wyrobić duplikat karty pamięci sim, aby dziecko mogło nadal korzystać z tego samego numeru.


» Córka dwa razy zgubiła komórkę. Zawsze wiązało się to z koniecznością zakupu nowego aparatu. Czy można ubezpieczyć telefon na wypadek kradzieży lub zgubienia?

Maria Piechocka: Kupując droższy telefon warto zastanowić się nad ubezpieczeniem aparatu. W przypadku kradzieży, w zależność od wybranej opcji ubezpieczenia, dostaniemy nowy aparat - taki sam lub o zbliżonym standardzie.

» Zanim zdążyliśmy zablokować skradzioną komórkę wnuczka, który u nas spędzał wakacje, ktoś rozmawiał z jego telefonu, a rachunek wyniósł nas aż 300 złotych. Czy możemy wystąpić o odszkodowanie i rachunku nie płacić?

Maria Piechocka: Za rozmowy wykonywane z danego aparatu odpowiada jego właściciel, a wobec tego musicie państwo rachunek uiścić. Kupując wnukowi nowy telefon proszę koniecznie pomyśleć o ubezpieczeniu, dzięki któremu, między innymi, zwracany jest koszt połączeń wykonanych już po kradzieży.


» Czy dla małego dziecka lepiej wybrać telefon abonamentowy czy na kartę?

Maria Piechocka: Małemu dziecku trudno wytłumaczyć, że powinno wykorzystać określoną kwotę w ciągu miesiąca. Kupując aparat na kartę będzie pani mogła kontrolować koszty i nie musi się pani wiązać z operatorem na rok czy dwa. W ofertach na kartę jest też duży wybór usług dodatkowych, w tym darmowe numery.

» W czasie wakacji płaciłam rachunki za telefon syna dwa razy wyższe niż zwykle, bo syn stale ściągał coś z internetu. Nie chcę już dłużej płacić za internet z telefonu, skoro w domu mamy stały do niego dostęp. Czy w komórce można go zablokować?
- Może pani albo zablokować transmisję danych, albo wykupić tylko specjalny pakiet, na przykład 300 Mb za 9 zł. Po jego wykorzystaniu możliwa jest dalsza transmisja danych bez dodatkowych kosztów, ale dużo wolniejsza.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski