Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tele-opieka uratuje życie

Jolanta Lenartowicz. Elżbieta Sobańska
R. Królak
Niewielkie urządzenie, podobne do guzika, może dla ludzi chorych, samotnych, wymagających opieki i starszych stać się niekiedy jedyną drogą wezwania pomocy w sytuacjach nagłych i groźnych.

Dzięki współpracy poznańskiego Ośrodka Opieki Środowiskowej z Centrum Innowacji Społecznej SIC, realizowany będzie projekt tele-opieki nad pacjentem, w którym wykorzystane zostaną nowoczesne technologie.

- Chcemy w ten sposób uchronić jak najwięcej osób przed umieszczeniem w placówkach pomocy społecznej. Dzięki temu systemowi będą mogły zostać jak najdłużej w swoich domach - opowiada Magda Popłońska-Kowalska z SIC, koordynator projektu. - Usługa ta jest połączeniem oferowanej przez nas opieki dochodzącej z nowoczesnym systemem bezpieczeństwa.

"Guzik życia" działa na zasadzie pagera. Jest to system przywoławczy, który zapewnia całodobowy kontakt z osobą objętą programem. Jest wygodny, bo nie ma konieczności telefonicznego powiadamiania o zagrożeniu. Wystarczy nacisnąć guzik, aby sygnał alarmowy odebrał pracownik centrum obsługi, który następnie nawiązuje kontakt z pacjentem i w zależności od jego stanu uruchamia odpowiednią pomoc. Może powiadomić opiekuna, rodzinę, sąsiadkę lub pogotowie. Pacjent nosi urządzenie cały czas przy sobie jako opaskę na ręce lub zawieszkę na szyi.

Usługa jest płatna, miesięczny abonament będzie wynosić ok. 70 zł. Firma dopiero wchodzi z rozwiązaniem na rynek. Projekt jest w fazie testowej. Pilotaż prowadzony jest we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Poznaniu. Skorzysta z niego 50 osób.

- Przygotujemy listę osób kwalifikujących się do programu, przeważnie samotnych podopiecznych ośrodka. - wyjaśnia Izabela Synoradzka, zastępca dyrektora MOPR w Poznaniu. - W zależności od ich dochodów pokryjemy część lub całość abonamentu za usługę.

Guzik to tylko część systemu alarmującego. Projekt realizowany przez SIC zakłada wykorzystanie również innych rozwiązań np. skrzynki kontaktowe na tabletki z czujnikiem przypominającym o ich zażyciu, czy specjalnej maty na łóżko, informującej czy pacjent wstał czy leży. Dzięki temu pracownicy socjalni będą wiedzieć, kiedy z ich podopiecznymi dzieje się coś niepokojącego. Wśród osób objętych programem zostanie przeprowadzona ankieta, w której znajdą się między innymi informacje o tym, na co choruje pacjent, jakie bierze leki i kogo w razie potrzeby należy powiadomić.

- Jest więc możliwość, że dzięki takim zastosowaniom techniki ludzie starsi czuli się bezpiecznie i komfortowo w swoich domach - mówi Michał Gomuła z firmy GKT -Serwis, która zajmie się realizacją projektu.

Takie systemy tele-opieki nad pacjentem działają na świecie są dobrze znane od co najmniej 10 lat. W Poznaniu zaczną one funkcjonować prawdopodobnie w drugim półroczu.

- Jesteśmy na etapie podpisywania umowy partnerskiej z firmą - zaznacza Magda Popłońska-Kowalska. - W czwartek chcemy już określić szczegóły współpracy.

Osoby, które chcą się zgłosić do Ośrodka Opieki Środowiskowej muszą skontaktować się z najbliższą filią MOPR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tele-opieka uratuje życie - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski