Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewizja cyfrowa już prawie w całej Wielkopolsce!

Mateusz Pilarczyk
Infografika: Zviad Glonti
Od poniedziałku w prawie całej Wielkopolsce można odbierać naziemną telewizję cyfrową. Kłopoty z zasięgiem mogą się pojawić jedynie w okolicach Wągrowca, Pniew i Szamotuł. W pozostałych częściach regionu mieszkańcy mogą korzystać z systemu, który daje nie tylko lepszą jakość obrazu i dźwięku, ale pozwala na odbiór większej liczby kanałów.

Dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej oznacza, że mając na dachu czy za oknem zwykłą antenę, możemy odbierać wielokrotnie więcej programów telewizyjnych niż w starym systemie analogowym.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Uważajmy na naciągaczy oferujących dekodery

Wykluczenie cyfrowe problemem Polski

Od 1 sierpnia większość Wielkopolan będzie miało taką możliwość. Stało się tak dzięki uruchomieniu dodatkowych nadajników. W Wielkopolsce do tych działających w Śremie, Poznaniu i Pile od dziś dołącza Konin. Za ich pośrednictwem będziemy mieli dostęp do programów nadawanych na tzw. drugim multipleksie (MUX2). Są to takie kanały jak TVN, TVN7, Polsat, Polsat Sport Polsat News, TV4 i TV Puls.

Multipleks to pakiet kanałów telewizyjnych "upchniętych" w paśmie, które do tej pory zajmował jeden kanał telewizji analogowej. W Wielkopolsce zwykłą anteną odbierane są sygnały multipleksu 2 (MUX2) i multipleksu 3 (MUX3)

Nie są to jednak wszystkie kanały cyfrowe dostępne w naszym regionie. Choć sygnał analogowy zostanie wyłączony definitywnie dopiero 31 lipca 2013 roku, to część Wielkopolan jest w grupie 20 proc. Polaków będących w zasięgu trzeciego multipleksu (MUX3), gdzie nadawane są kanały TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia.

To nie koniec informacji ze świata cyfrowej telewizji naziemnej. Pod koniec roku zacznie działać pierwszy multipleks, na którym pojawią się całkiem nowe programy: Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, oraz U-TV - zapowiada Waldemar Sromek, rzecznik firmy Emitel, która odpowiada za multipleksy.
Ministerstwo Infrastruktury, które wdraża cyfrową telewizję, przestrzega natomiast przed domokrążcami. Straszą oni naziemną telewizją cyfrową i oferują dekodery w o wiele wyższych cenach niż rynkowe.

- Nie byłoby tak źle, gdyby domokrążcy oferowali dekodery telewizji naziemnej. Oni często tak naprawdę sprzedają telewizję satelitarną i nakłaniają ludzi do podpisania umów na płatne kanały, a te dekodery nie pozwalają na odbiór naziemnego sygnału - przestrzega przed oszustami Rafał Radłowski z Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Infrastruktury.

Oto, w jaki sposób można zacząć odbierać telewizję w formacie cyfrowym

Jeśli masz telewizor z kineskopem, nawet radziecki rubin, nie musisz go wyrzucać. Wystarczy zastosować jeden z trzech sposobów, by nadal działał.

Sposób pierwszy. Kup antenę i dekoder do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Jaki model będzie najlepszy, doradzą Ci w sklepie ze sprzętem RTV. Ważne, aby działał w standardzie mpeg-4. Dziś podstawowy zestaw kosztuje ok. 100-150 zł, a te droższe mają np. funkcję nagrywania. Możliwe nawet, że nie będziesz musiał wymieniać anteny. Jeśli odbierane teraz programy nie śnieżą, to wystarczy już ta zainstalowana na dachu.

Sposób drugi. Podpisz umowę na dostarczanie oferty programowej przez telewizję kablową. Monter na miejscu podłączy twój telewizor do sieci. Koszt podłączenia jest zwykle symboliczny, a wysokość opłat abonamentowych nie powinien przekroczyć 50 zł miesięcznie.

Sposób trzeci. Skontaktuj się z dostawcą telewizji cyfrowej. Największe sieci to Cyfrowy Polsat, n, Cyfra+, ale usługę oferują operatorzy telewizji kablowej i dostawcy internetu, w tym TP SA, Netia czy Dialog. W tym wypadku jednak przygotuj się na wyższe koszty instalacji i wyższe koszty miesięcznego abonamentu niż w przypadku kablówki analogowej.

Jeśli masz płaski telewizor plazmowy, LCD albo LED z systemem mpeg-4, nie musisz nic robić. Jest on przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Koniecznie jednak sprawdź w instrukcji obsługi urządzenia ów magiczny skrót mpeg-4 lub czy znajduje się informacja o przystosowaniu go do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Jeszcze niedawno niektóre sklepy sprzedawały płaskie telewizory bez tych dekoderów. Jeśli kupiłeś taki telewizor, niestety, musisz postępować tak jakbyś miał stary odbiornik z kineskopem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski