Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewizja Poznań świętuje 60 lat! Zawsze była magiczna

Marek Zaradniak
„Alfabet rozrywki” był najbardziej znanym programem Stefana Mroczkowskiego
„Alfabet rozrywki” był najbardziej znanym programem Stefana Mroczkowskiego Waldemar Wylegalski
Telewizja Poznań ma 60 lat i 5 grudnia koncertowo świętuje urodziny. Wystartowała 1 maja 1957 r. o godzinie 16. Wówczas otwarto studio przy ulicy Głogowskiej w salach dawnej restauracji MTP Belweder. Pierwszy program nosił tytuł „Tele złego na jednego”.

Pierwsze dni były dniami wielkiej improwizacji. Był zapał, entuzjazm i dwie kamery studyjne. Pracowano na wystawionym rok wcześniej na Międzynarodowych Targach Poznańskich sprzęcie firmy Radio Industrie Paris, a zgodę na jego zakup wydał osobiście ówczesny premier Józef Cyrankiewicz. Takie były czasy.

W 1957 roku program nadawany był tylko w środy, soboty i niedziele. W następnym roku doszły czwartki i piątki, a od września 1958 także poniedziałki. Przez pierwsze dwa lata nie można było odbierać programu z Warszawy, Łodzi czy Katowic ani nadawać swego programu na antenę ogólnopolską. Dopiero w roku 1959 zbudowano w Mosinie prowizoryczne łącze. Trzeba je było ręcznie odwracać, aby wejść z Poznania na antenę ogólnopolską albo emitować z Warszawy „Dziennik Telewizyjny”.

Telewizja Poznań szybko wyspecjalizowała się w programach kulturalnych, szczególnie muzycznych, ale i teatralnych, a także dziecięco-młodzieżowych.

Mistrz rozrywki telewizyjnej
Jednym z pionierów Telewizji Poznań był reżyser Stefan Mroczkowski. W czasie całej swej działalności przygotował ponad 150 różnych programów rozrywkowych.

- Początki były najbardziej dramatyczne. Tworzyli tę telewizję radiowcy i cały zespół musiał się przede wszystkim uczyć tego nowego zawodu. Nie mieliśmy jednak u kogo. Musieliśmy próbować i się uczyć na naszych błędach. Wiedziałem, że to, co ma przyciągnąć telewidza, nie może być nudne. Najważniejszy był więc zawsze pomysł. Kiedy z drżeniem serca zabieraliśmy się za pierwsze spektakle teatralne, teatr telewizji był naszą wspólną jakąś wielką ambicją i w nim widzieliśmy nasze główne zadanie. Zresztą chodziło nie tylko o teatr, ale o widowisko artystyczne w ogóle. Dlatego że widowisko artystyczne, również muzyczne, tak mi się wydaje z perspektywy lat, stało się specjalnością tego domu - wspomina Stefan Mroczkowski.

***
Info z Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski