Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten dokument uprawnia do wyższego limitu zamrożenia cen prądu. Masz ostatnie tygodnie na jego złożenie

OPRAC.:
Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Ceny prądu dzięki wprowadzonej ustawie nie uległy zmianie, jednak pod pewnym warunkiem, który ma nas zachęcić do oszczędzania energii elektrycznej.Na kolejnych zdjęciach zobaczcie jak zmienią się ceny używania popularnych urządzeń elektrycznych po przekroczeniu limitu 2000 kWh >>>*dane na podstawie PGNiG
Ceny prądu dzięki wprowadzonej ustawie nie uległy zmianie, jednak pod pewnym warunkiem, który ma nas zachęcić do oszczędzania energii elektrycznej.Na kolejnych zdjęciach zobaczcie jak zmienią się ceny używania popularnych urządzeń elektrycznych po przekroczeniu limitu 2000 kWh >>>*dane na podstawie PGNiG pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Koszt 1 kWh może być różny, w zależności od tego czy został przekroczony limit 2000 kWh. Niektóre osoby mogą liczyć na wyższe limity zużycia prądu w swoim gospodarstwie domowym. Żebyśmy jednak mogli z niego skorzystać musimy złożyć odpowiednie oświadczenie. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy mamy czas tylko do 30 czerwca! Zobaczcie, ile trzeba będzie płacić za prąd po przekroczeniu limitu.

Zgodnie z ustawą wyprowadzono limit zużycia energii elektrycznej dla wszystkich na tym samym poziomie 2000 kWh. Osoby posiadające kartę dużej rodziny, jak również seniorzy, którzy odchowali co najmniej troje dzieci, mają limit do 3000 kWh rocznie, natomiast te z osobami z niepełnosprawnościami do 2600 kWh.

Aby jednak skorzystać z wyższych limitów potrzebne jest złożenie oświadczenia.

Podpisane oświadczenie wraz z wymaganymi załącznikami powinno zostać złożone niezwłocznie, jednak nie później niż do 30.06.2023 roku.

Opłata za prąd po przekroczeniu limitu

Po przekroczeniu limitu będą nas obowiązywać nowe stawki za prąd - krótko mówiąc prąd zdrożeje.

Aktualnie płacimy stawki na poziomie taryf dla spółek obrotu ze stycznia 2022 r.

Stawki, które płacimy za prąd w 2023 roku jeśli zmieścimy się w limicie w taryfie G11 lub G12 to średnio 0,69 zł netto. Po przekroczeniu limitu 2000 kWh będziemy płacić między 0,94 - 1,03 zł netto. Różnice w stawkach mogą wynikać między innymi ze względu na miejsce zamieszkania, czy dostawcę energii elektrycznej.

Czytaj także: W tych godzinach prąd w domach jest najtańszy - wyliczenia. O tej porze najlepiej nie włączać pralki, zmywarki i piekarnika

Ustawa przewiduje również, że jeżeli między 1 października 2022, a 31 grudnia 2023 roku odbiorca zmniejszy swoje zużycie, o co najmniej 10% w porównaniu z okresem 1 października 2021 - 31 grudnia 2022 roku, w 2024 sprzedawca ma mu zaoferować upust w wysokości 10% kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 - grudzień 2023.

Jakie dokumenty musimy złożyć aby skorzystać z wyższego limitu?

Oświadczenie możemy złożyć w wersji papierowej i elektronicznej. Do niego trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające uprawnienie do wyższego limitu:

  • rolnicy muszą dostarczyć decyzję o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok,
  • duże rodziny - skan Karty Dużej Rodziny (ważny numer karty),
  • gospodarstwa z osobami z niepełnosprawnością - orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Dokumenty należy złożyć w spółce energetycznej, w której gospodarstwo się rozlicza. Wzory oświadczeń można znaleźć na stronach spółek energetycznych.

Tyle będziemy płacić za prąd po przekroczeniu limitu

W poniższej galerii zobaczcie o ile więcej będziemy płacić za używanie popularnych sprzętów w naszych domach:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski