Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten kult wciąż żyje [RECENZJA]

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
W książce wywiady z m.in. Satyricon, Mgłą i Gorgoroth
W książce wywiady z m.in. Satyricon, Mgłą i Gorgoroth Materiały wydawcy
Dayal Patterson na kolejnej wyprawie po krętych drogach najbardziej ekstremalnego z muzycznych zjawisk.

Do sprzedaży trafiła właśnie książka "Black Metal. Kult wiecznie żywy. Tom I" Dayala Pattersona, w której autor bada przeszłość i teraźniejszość gatunku, który wpierw ochrzcili Brytyjczycy z Venom, później przysposobiły tuziny zespołów z Norwegii, by w końcu rozlał się on po całym świecie. "Kult wiecznie żywy" to rozwinięcie tego, co Patterson zapoczątkował w poprzedniej publikacji "Black Metal. Ewolucja kultu". Na ponad 200 stronach przeczytać można wywiady z członkami zespołów istniejących już przeszło dwie dekady - jak norweskie Satyricon czy Gorgoroth - a także tych, którzy właśnie teraz wywierają największy wpływ na oblicze gatunku. W tym drugim gronie jest m.in. pochodząca z Krakowa Mgła.

Patterson, od lat dziennikarz muzyczny współpracujący z poczytnymi tytułami poświęconymi metalowi odnosi tą pozycją połowiczny sukces. Z jednej bowiem strony opowiada na kartach swojego dzieła historie ludzi nietuzinkowych, często ekscentryków, sprawnie przechodząc od wspomnień ze szczenięcych lat aż do kwestii światopoglądowych. I tu bywa naprawdę ciekawie - np. kiedy Satyr z rzeczonego Satyricon konfrontuje się ze swoimi niezbyt eleganckimi wypowiedziami sprzed lat, albo gdy członkowie Solefald dystansują się od narodowo-romantycznych nastrojów, od zawsze silnie przenikających estetykę black metalu.

Z drugiej strony, autorowi nie udało się ustrzec żmudnych, nadmiernie przymiotnikowych opisów zawartości płyt swoich rozmówców. Dadzą one wprawdzie jakieś pojęcie o tym, czego należy spodziewać się, sięgając np. po „Dark Medieval Times” Satyricon czy minialbum Strid, ale książka, która przynajmniej z założenia ma być syntezą zjawiska nie powinna brnąć w przesadne analizy.

Mimo to, ani autor „Kultu wiecznie żywego”, ani jego dzieło nie nadużywa cierpliwości czytelnika. Na tle rozmów z osobami, które kształtowały black metal na przestrzeni dekad, po raz kolejny kreśli się mozaikowy, niejednolity - wbrew temu, co chciałoby wielu - obraz zjawiska, które trudno ująć w ramy jednej "sceny". Książka i dla tych, którzy już dawno temu zawierzyli czerni swoje życie, i tych, którzy potrzebują jeszcze oprowadzenia po historii gatunku.

Dayal Patterson „Black Metal. Kult wiecznie żywy. Tom I”
Przełożył Bartosz Donarski
Wydawnictwo Kagra
Cena: ok. 40 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski