Ten rok należał do Patryka Rajkowskiego z Kórnika, multimedalisty w kolarstwie torowym!

Patryk Rajkowski z trenerem Robertem Taciakiem podczas spotkania u prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego Fot. Archiwum Roberta Taciaka
UKS Jedynka Limaro Kórnik to już od wielu lat kuźnia kolarskich talentów. To właśnie w kórnickiej grupie, pod okiem Roberta Taciaka, do podwójnego tytułu mistrzyni świata na torze przygotowywała się Katarzyna Pawłowska, obecnie kolarka zawodowej grupy Boels Dolmans z Holandii.

Jak się okazuje tęsknota za Pawłowską nie musi trwać długo, bo w Jedynce Limaro dojrzewają już następcy mistrzyni toru. Wielką przyszłość wróży się młodym zawodniczkom, Natalii Radzickiej i Nikol Płosaj, ale mijający rok należał do 18-letniego Patryka Rajkowskiego, który w sumie na młodzieżowych i juniorskich ME oraz na juniorskich MŚ zdobył sześć medali w różnych konkurencjach w kolarstwie torowym, począwszy od sprintu, a skończywszy na keirinie. W tym ostatnim wywalczył najcenniejszy krążek na ME w portugalskiej Anadi. Trzeciego dnia mistrzostw „Rajek” ustanowił rekord Polski, tym razem w eliminacjach sprintu juniorów, na 200 m ze startu lotnego. Wspomniany dystans pokonał w czasie 10, 390sek, co daje średnią prędkość blisko 70km/h. Ostatniego dnia imprezy odbyły się wyścigi w najbardziej prestiżowej konkurencji olimpijskiej - keirin. Wśród juniorów bezapelacyjnie triumfował właśnie wychowanek Roberta Taciaka.

– Przygoda z kolarstwem Patryka Rajkowskiego rozpoczęła się w roku 2007. W klubie trenowało już wtedy dwóch starszych braci Patryka. Bartek w juniorach i Kacper w juniorach młodszych. Pierwszy sezon Patryka był zapoznawczy, raczej w formie zabawy, ale już w drugim swoim roku kolarskim, zaczął wygrywać niektóre wyścigi szosowe dla 12-latków – wspomniał jego pierwszy i obecny szkoleniowiec.

– W trzecim sezonie startów Patryk zdobył swój pierwszy medal Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików na torze w wyścigu drużynowym, a w kolejnym roku został praktycznie najlepszym młodzikiem w kraju. Podczas MMM na torze w Kaliszu wygrał wszystkie konkurencje, w jakich startował, a pod koniec sezonu zwyciężył we wszystkich czterech seriach Pucharu Nadziei Olimpijskich, rozgrywanych w Pruszkowie. Zwyciężył również w pokazowym wyścigu, tak zwanym Finale Nadziei Olimpijskich, rozegranym podczas Mistrzostw Europy w Pruszkowie w listopadzie 2010 roku – dodał Taciak.

To właśnie wtedy stało się jasne, że przyszłość zawodnika pochodzącego z Kórnika będzie związana z torem. – Po tych sukcesach wśród najmłodszych, powoli został ukierunkowany przeze mnie w stronę kolarstwa torowego, bo w nim miał największe szanse na spektakularne sukcesy. W listopadzie 2012 r.zmienił otoczenie i przeniósł się do kolarskiej SMS w Żyrardowie, gdzie odbywa się centralne szkolenie kadry. Jak widać nie przeszkodziło mu to w podtrzymaniu wysokiej formy sportowej – zakończył Taciak.