Tenis: 17-latek dostał "dziką kartę" i nie zawiódł

Maciej Łosiak
W pierwszym wtorkowym meczu Międzynarodowych Mistrzostw Wielkopolski w Tenisie Talex Open nadspodziewanie twardy opór stawił rozstawionemu z numerem "pięć" Grzegorzowi Panfilowi inny Polak - Rafał Teurer.

W drugim secie obaj tenisiści szli "łeb w łeb". O wygranej Panfila zdecydował tie-break.

Talent i - jak na 17-latka - niezłe umiejętności zaprezentował Hubert Hurkacz. Od organizatorów otrzymał on "dziką kartę" i nie zawiódł, wygrywając pewnie w pierwszej rundzie z Bartoszem Wojnarem.

- Początkowo byłem nieco spięty i popełniłem sporo niewymuszonych błędów. Jednak kiedy uspokoiłem grę wszystko wróciło do normy. To był mój drugi zawodowy turniej tenisowy, ale pierwszy zdobyty punkt do rankingu ATP - powiedział po meczu Hurkacz, która za tydzień wylatuje do Stanów Zjednoczonych, gdzie wystąpi w juniorskim US Open.

Z dobrej strony pokazał się także reprezentant AZS Poznań Maciej Smoła. Rozpoczął on wprawdzie fatalnie spotkanie z Mikołajem Jędruszczakiem z Torunia (przegrywał 0:3). Jednak wygrał kolejne sześć gemów i zdobył seta. W drugiej partii zagrał pewnie, szczególnie przy swoim serwisie i zameldował się w drugiej rundzie.

Warto jeszcze wspomnieć o bohaterze poniedziałku, Piotrze Łomackim. Przypomnijmy, że Polak - po porażce w pierwszym secie - przegrywał w drugim 1:5 i 0:40, ale potrafił pokonać Brazylijczyka Wilsona Leite.

- To był niesamowity pojedynek, ale teraz koncentruję się na kolejnym meczu . Turniej w Poznaniu jest dla mnie ostatnim w tym sezonie. Za kilka dni wylatuję do Miami. Będę studiował na tamtejszym uniwersytecie i naturalnie wciąż grał w tenisa - stwierdził Łomacki.

W środę początek spotkań drugiej rundy o godz. 11 na kortach AZS przy Noskowskiego w Poznaniu.

Ciekawsze wyniki wtorkowych meczów pierwszej rundy: Peter Torebko (Niemcy) - Szymon Walków (Polska) 6:1, 6:2; Grzegorz Panfil (Polska) - Rafała Teurer (Polska) 6:4, 7:6 (7-5); Maciej Smoła (Polska) - Mikołaj Jędruszczak (Polska) 6:3, 6:3; Piotr Gadomski (Polska) - Paweł Ciaś (Polska) 6:1, 6:2; Adrian Sikora (Słowacja) - Dusan Lojda (Czechy) 6:2, 6:1; Roman Jebavy (Czechy) - Andrzej Kapaś (Polska) 7:6 (7-4), 6:1; Hubert Hurkacz (Polska) - Bartosz Wojnar (Polska) 6:4, 6:2.