Piotr Rutkowski
Iga Świątek sięgnęła po swój pierwszy tytuł w Nowym Jorku
Iga Świątek sięgnęła po swój pierwszy tytuł w Nowym Jorku Marcin Cholewiński/PAP
Pierwsza rakieta świata, polska tenisistka Iga Świątek, w finale US Open 2022 pokonała reprezentantkę Tunezji Ons Jabeur - 6:2, 7:6 (5). Dzięki czemu jako pierwsza Polka w historii wygrała nowojorską imprezę.

Dzięki wczorajszemu zwycięstwu raszynianka wyrównała wiele osiągnięć wybitnych przed laty tenisistek. Oto niektóre z nich:

• 21-latka została 10. kobiecą singlistką, która wygrała tytuły Roland Garros i US Open w tym samym sezonie Open Era, o czym tym informuje Opta Ace. Wcześniej osiągnęły to Margaret Court, Billie Jean King, Chris Evert, Martina Navratilova, Steffi Graf, Monica Seles, Aranca Sanchez Vicario, Serena Williams i Justine Henin.
  • Świątek została dziewiątą tenisistką w erze Open, której udało się zdobyć trzy tytuły Wielkiego Szlema przed ukończeniem 22. roku życia. Wcześniej osiągnęły to Maria Szarapowa, Justine Henin, Serena Williams, Venus Williams, Martina Hingis, Monica Seles, Steffi Graf i Chris Evert, według Opta Ace.
  • Raszynianka jako druga tenisistka w historii wygrała swoje trzy pierwsze finały wielkoszlemowe. Pierwsza dokonała tego Amerykanka Lindsay Davenport.
  • Świątek została pierwszą tenisistką od 2014 roku (Serena Williams), która zdobyła siedem lub więcej tytułów w sezonie. W sumie Polka ma na swoim koncie 10 trofeów WTA z 11 rozegranymi finałami. Swoją jedyną porażkę poniosła w decydującym meczu turnieju w Lozannie w 2019 roku. Wtedy Iga przegrała w trzech setach z reprezentantką Słowenii Poloną Herzog - 3:6, 6:3, 3:6.
  • Polka od poniedziałku będzie mieć na swoim koncie przeszło 10000 punktów w rankingu WTA. Dokona tego jako szósta tenisistka w historii, po: Ashleigh Barty, Serenie Williams, Marii Szarapowej, Wiktorii Azarence i Dinarze Safinie.

Droga do tytułu na kortach Flushing Meadows

Iga Świątek w drodze do triumfu w wielkoszlemowym US Open w Nowym Jorku rozegrała siedem meczów, 16 setów, z czego dwa przegrała, 142 gemy, z których 53 padło łupem rywalek, oraz dwa zwycięskie tie-breaki, w tym jeden w finale z Ons Jabuer. Na korcie spędziła łącznie 12 godzin i 42 minuty.

21-letnia Świątek tylko dwa pierwsze mecze rozstrzygnęła szybko, w nieco ponad godzinę. Najdłużej trwało jej spotkanie w 1/8 finału z Niemką Jule Niemeier - dwie godziny i 24 minuty. Ponad dwie godziny grała też w półfinale z Białorusinką Aryną Sabalenką, a zwycięski finał - choć dwusetowy - zabrał jej godzinę i 51 minut.

W decydującym spotkaniu wygrała w sobotę z Tunezyjką Jabeur 6:2, 7:6 (7-5). To trzeci wielkoszlemowy triumf 21-letniej Polki, która umocniła się na czele światowego rankingu tenisistek.

W czerwcu po raz drugi zwyciężyła paryskim French Open, ale wtedy spędziła na korcie prawie trzy godziny mniej.