MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teraz odzyskasz to, co w podatkach zabrał Polski Ład. Obniżka PIT do 12 procent, likwidacja ulgi dla klasy średniej w Sejmie [26.04.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Premier Mateusz Morawiecki: – Szukamy rozwiązań, dyskutujemy i konsultujemy po to, żeby nasz system podatkowy był jak najbardziej prosty, jak najbardziej sprawiedliwy i jednocześnie taki, który by skłaniał do pracy oraz do przedsiębiorczości.
Premier Mateusz Morawiecki: – Szukamy rozwiązań, dyskutujemy i konsultujemy po to, żeby nasz system podatkowy był jak najbardziej prosty, jak najbardziej sprawiedliwy i jednocześnie taki, który by skłaniał do pracy oraz do przedsiębiorczości. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Znamy ostateczny kształt projektu ustawy poprawiającej Polski Ład w kwestii podatków. W piątek 22 kwietnia Rada Ministrów zaakceptowała ten projekt i skierowała do prac w Sejmie. Powszechnie już wiadomo, że od lipca 2022 r. pierwsza stawka skali podatkowej zostanie dla wszystkich obniżona z 17 do 12 proc. oraz zlikwidowana ulga dla klasy średniej. A jakie inne nowości w PIT wprowadza nowa ustawa podatkowa? Sprawdź!

Po konsultacjach społecznych rząd zmodyfikował propozycje zmian przepisów podatkowych, jakie mają obowiązywać od 1 lipca. Najważniejsze z nich to możliwość zmiany formy opodatkowania przez firmy w połowie roku, obniżenie pierwszego progu podatkowego do 12% oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej.

Rząd argumentuje modyfikacje wysoką inflacją, potencjalnym kryzysem w związku z wojną w Ukrainie oraz potrzebą zmiany założeń Polskiego Ładu, które okazały się nieskuteczne.

Spis treści

Tym razem na zmianach skorzystają przede wszystkim osoby osiągające wyższe dochody. Do takiej kategorii należą np. najlepiej zarobkujący przedstawiciele branży informatycznej - IT. Przy okazji komentowania zmian eksperci pokazują, jak one poprawią sytuację podatników z tej branży, ale to samo odnosi się do innych osób o wyższych dochodach, zwłaszcza tych, którym z tego względu nie przysługuje mocą obecnie obowiązujących (a zmienianych przepisów) ulga dla klasy średniej - sprawdź!

Podatkowy Polski Ład od 1 lipca 2022 r.: kto skorzysta na obniżce podatku z 17 do 12 proc.

Jedną z kluczowych zmian jest obniżenie stawki PIT do 12% z 17% w I przedziale skali podatkowej. Pozostałe elementy skali, czyli stawka podatku po przekroczeniu progu wynosząca 32%, kwota wolna (30 000 zł) i granica pierwszego przedziału skali podatkowej (120 000 zł) pozostają bez zmian.

- To bardzo ważna zmiana z punktu widzenia najlepiej opłacanych specjalistów IT. Wprowadzenie Polskiego Ładu skłoniło wielu z nich do zmiany formy zatrudnienia
z etatu na B2B i rozpoczęcia współpracy z więcej niż jedną firmą. Szacujemy, w oparciu o dane GUS, że w pierwszym kwartale z tego powodu powstało ok. 5-7 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych w obszarze IT – wylicza Anna Szczepowska, CEO Awareson.

Poprawiony Podatkowy Polski Ład: jak można będzie zmienić formę opodatkowania w trakcie roku

Duży wpływ na branżę może mieć też możliwość wyboru opodatkowania według skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy na początku roku 2022 wybrali podatek liniowy lub ryczałt. Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą mogli się na to zdecydować po zakończeniu roku podatkowego, poprzez złożenie PIT-36 zamiast PIT-36L. Natomiast ryczałtowcy będą mogli to zrobić po zakończeniu roku poprzez złożenie PIT-36 zamiast PIT-28, lub w trakcie roku podatkowego, do 22 sierpnia 2022 r. poprzez złożenie oświadczenia o rezygnacji. W tym drugim przypadku będą płacić PIT na zasadach ogólnych za pół roku podatkowego i w związku z tym złożą dwa zeznania roczne – zarówno PIT-36, jak i PIT-28.

Rząd wprowadza też możliwość odliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przedsiębiorcy ci będą mogli odliczyć składkę zdrowotną według następujących zasad:

 • podatek liniowy – możliwość pomniejszenia dochodu do limitu 8,7 tys. zł;
 • ryczałt – możliwe pomniejszenie przychodu o 50% zapłaconych składek zdrowotnych.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej w PIT: kto skorzysta

- Nie będzie ona stosowana do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. Osoby, dla których rozliczenie z ulgą dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalne, niż rozliczenie według nowego mechanizmu, będą mogły rozliczyć podatek za 2022 r. na wcześniejszych zasadach (przewidują to przepisy przejściowe) - wyjaśnia Ewa Szkolnicka-Górecka z ITA Doradztwo Podatkowe.

Wydłużony termin złożenia PIT za 2022 dla ryczałtowców

Warto ponadto zwrócić uwagę na ujednolicenie terminu dla wszystkich rozliczeń rocznych w PIT – do 30 kwietnia (wcześniej dla ryczałtu był to koniec lutego) oraz wprowadzenie nowych zasad stosowania kwoty wolnej od podatku przy zaliczkach na PIT, obowiązujących od 1 stycznia 2023 r.

PIT-2 nawet u trzech płatników: jaka korzyść dla podatników?

Osoby, które osiągają dochody z kilku źródeł, będą mogły upoważnić maksymalnie 3 płatników (np. pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do pomniejszenia ich zaliczek na PIT o kwotę wolną (obecnie kwotę wolną może stosować tylko jeden płatnik). Poprawki do Polskiego Ładu przewidują też przywrócenie możliwości wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców.

Najważniejsze rozwiązania w ustawie poprawiającej Polski Ład

 • Obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.; szczegóły poznasz, klikając w ten tekst
 • Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej,
 • Możliwość odliczenia części składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej; szczegóły poznasz klikając w ten tekst.
 • Wspólne rozliczenie z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z 1,5 kwoty wolnej, czyli 45 tys. zł (samotni rodzice wychowujący dziecko z niepełnosprawnościami skorzystają z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł).
 • Szereg innych preferencji prorodzinnych, w tym m.in. zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.).
 • Możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt; szczegóły poznasz, klikając w ten tekst
 • Ujednolicenie terminów rocznego rozliczenia PIT (formularze: PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-28, PIT-28S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, PIT-38). Zeznania te będą składane w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia.
 • Jednolity wzór PIT-2, w którym zawierać się będą oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki.
 • Brak składki zdrowotnej od wynagrodzenia osób powołanych do realizacji obowiązków społecznych lub obywatelskich – do 6000 zł wynagrodzenia rocznie.
 • Od 1 stycznia 2023 r. wprowadzona zostanie możliwość rozliczania kwoty wolnej w zaliczkach w tytułach, w których dotychczas nie była rozliczana w zaliczkach, np. przy umowach zlecenia; szczegóły poznasz, klikając w ten tekst.
 • Brak odpowiedzialności pracodawcy w przypadku nieprawidłowego pobrania zaliczek na PIT z uwagi na błędną informację przekazaną przez pracownika. Do nieprawidłowego pobrania zaliczek na PIT może dojść w sytuacji, w której pracownik złoży nieprawidłowe oświadczenia np. u dwóch pracodawców, i każdy z nich, obliczając zaliczki na PIT, uwzględni temu pracownikowi pełną kwotę wolną od podatku (choć każdy z nich powinien rozliczyć jedynie połowę z tej kwoty).
 • Ulga na zabytki wyłącznie na remonty. Dojdzie też warunek formalny – z ulgi skorzystać będzie można po zatwierdzeniu remontu przez konserwatora zabytków.

Projekt pozostawił bez zmian korzystne rozwiązania, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., w tym m.in. wyższą kwotę wolną (30 tys. zł) i wyższy próg podatkowy (120 tys. zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski