Tęsknimy za Wami!

Akcja specjalna BRANDENBURGIA ZAPRASZA
TMB P. HAHN

Parki narodowe i rezerwaty Brandenburgii czekają na gości z Polski.

Rezerwat biosfery UNESCO Schorfheide-Chorin obchodzi w tym roku 30 rocznicę powstania, a Park Narodowy Doliny Dolnej Odry 25-lecie! Oba obszary chronione najlepiej poznawać pieszo lub rowerem, są więc one doskonałymi celami wycieczek dla turystów indywidualnych. Przez część rezerwatu biosfery Schorfheide Chorin prowadzi szlak rowerowy Berlin - Usedom. Podążając nim bezpośrednio z Berlina już pierwszego dnia znajdziemy się na terenie obszaru chronionego. Możemy także najpierw podjechać autem do wsi Althüttendorf i wyruszyć stąd na wędrówkę do Grumsin, okolicy w której licznie występują stare lasy bukowe. Od 1990 roku Grumsin jest częścią rezerwatu biosfery Schorfheide Chorin i obecnie ma status światowego dziedzictwa UNESCO. Krajobraz regionu ukształtowanego przez lodowce tworzy obecnie 240 jezior, tysiące torfowisk oraz rozległych łąk i pól uprawnych. Jezioro Werbellinsee to doskonałe miejsce na dłuższy postój i kąpiel w krystalicznie czystych wodach akwenu. Będąc tutaj warto odwiedzić położony w pobliżu pałacyk myśliwski Groß Schönebeck i zobaczyć wilki w Parku Dzikich Zwierząt w Schorfheide. Z kolei najlepsze widoki na całą okolicę rozciągają się z platformy widokowej Biorama, a z zabytkowego, cesarskiego dworca kolejowego w Joachimsthal można wygodnie wrócić pociągiem do Berlina.

*
fot. TMB S. Lehmann

*
fot. TMB-Fotoarchiv Y Maecke

*
fot. TMB S. Lehmann

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry położony jest praktycznie bezpośrednio na granicy z Polską. Jadąc szlakiem rowerowym Odra-Nysa z Forst (Lausitz) na północ wzdłuż granicznej Odry nie sposób ominąć tego miejsca, oazy w której powita nas cisza dzikich łąk. Na terenie Brandenburgii najciekawsze miejsca na postoje to: Forst Lausitz (Ogród Różany), Cottbus i Spreewald, klasztor w Neuzelle oraz miejscowości Eisenhüttenstadt, Frankfurt nad Odrą i Schwedt. Każdy, kto chce jechać szlakiem Odra-Nysa, nie musi pokonywać całej trasy; może też wybrać prostszy wariant. Z Berlina trzeba podjechać pociągiem do Schwedt Oder i dopiero tam wsiąść na rower, dzięki temu praktycznie od razu jest się na terenie Parku Narodowego. W tym miejscu początek swój mają także trasy zorganizowanych spływów kajakowych. Park Narodowy Doliny Dolnej Odry to istny raj dla wielu gatunków ptaków. Na początku roku i jesienią doliną Odry migruje ponad 200.000 ptaków wodnych, co sprawia, że jest to swoiste eldorado dla miłośników ornitologii, którzy mogą tutaj obserwować ponad 284 gatunków ptaków. Szczególnie spektakularne widoki są na przełomie września i października, kiedy to w całym regionie miejsca na nocleg poszukuje blisko 15.000 żurawi.

Więcej informacji na stronach: www.nationalpark-unteres-odertal.eu/de/ oraz www.schorfheide.de/277.0.html i https://barnimerland.de/pl/barnim/rezerwat-schorfheide.html

 

Stary Poczdam na nowo

*
fot. PMSG André Stiebitz

Od momentu zjednoczenia Niemiec, przed 30 laty, w Poczdamie zaszły olbrzymie zmiany. Przykładem jest chociażby Stary Rynek, który odzyskał swój dawny blask. Najbardziej aktualnym świadectwem tych przemian są niedawno odnowione budynki brandenburskiego Landtagu i Muzeum Barberini. Każdy, kto chce poznać Poczdam bez konieczności wychodzenia z domu, może teraz odbyć wirtualny spacer przez miasto. Wystarczy zajrzeć na stronę intocities.com/city_tour/potsdam/, a wiele ciekawych porad na temat zwiedzania miasta można znaleźć pod adresem: www.potsdam-tourism.com/en/home/potsdam-digital


Na szlakach Szprewaldu

*
fot. Ron Petrass

Niesamowite przeżycie dla miłośników aktywnego wypoczynku! Oferta przeznaczona dla grup obejmuje takie atrakcje turystyczne jak: wycieczka rowerowa „Szlakiem Ogórka” z Cottbus do Burg, o długości 28 km (rowery wypożyczone w Cottbus) z bufetem grillowym przy przystani „Waldschlösschen” w Burg oraz trzygodzinną wyprawę kajakami przez położony w przepięknych lasach wysokopiennych labirynt kanałów Szprewy (ok. 350 kanałów, o łącznej długości prawie 2000 km). cottbus-tourismus.pl/. Kontakt: j.imbierska@cmt-cottbus.de.


Wirtualne zwiedzanie pruskich pałaców

*
fot. Elvira Kuehn

W czasach ograniczeń w podróżowaniu warto zajrzeć do sieci, gdyż wiele muzeów przygotowało wspaniałe możliwości zwiedzania on-line. Wystarczy kliknąć i od razu zabytki kultury pojawią się w naszym domu. Fundacja Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg pod adresem https://www.spsg.de/en/palaces-and-gardens/digital-offers/ zaprasza na wirtualne spacery, np. po słynnym na całym świecie Pałacu Sanssouci. Od 23 czerwca 2020 polecamy odwiedzić już w realu Pałac Cecilienhof, gdzie ponownie dostępna będzie wystawa: 75-lecie konferencji poczdamskiej.


Tropical Islands - otwarte od 15 czerwca!

*
fot. ©Tropical Island

Od 15 czerwca w Brandenburgii znoszone są kolejne obostrzenia związane z koronawirusem. Wraz z rozpoczęciem letniego sezonu kąpielowego otwarte będą kryte baseny i kąpieliska. Warunkiem ich działania będzie wprowadzenie ograniczeń w ilości osób korzystających z obiektu oraz zmian w strefach przebieralni i pryszniców. Każdy z gości będzie sam odpowiedzialny za stosowanie reguły dystansu. Wszystko po to, by miłośnicy kąpieli znowu mogli w pełni korzystać z atrakcji wodnych. W Brandenburgii ponownie otwarte będą Tropical Island, NaturTherme w Templinie oraz Fontane Therme w Neuruppin. W obiektach będzie można korzystać również z saun, ale tylko fińskich i przy minimalnej temperaturze 80 stopni oraz bez rytuału polewania kamieni. Sauny parowe pozostaną na razie zamknięte. Prawdopodobnie od drugiej połowy czerwca granice Niemiec zostaną ponownie otwarte dla gości z Polski.
Więcej informacji: www.tropical-islands.de/pl/


Jezioro „Cottbuser Ostsee”

*
fot. archiwum prywatne

W północno-wschodniej części Cottbus powstaje największe sztuczne jezioro Brandenburgii. Już teraz można się przyjrzeć procesowi zalewania byłych terenów kopalni węgla brunatnego. Więcej: www.cottbus-tourismus.pl. Serdecznie polecam! Jolanta Imbierska – Polsko-Niemieckie Centrum Turystyczne w Cottbus.

Dalsze informacje o Brandenburgii na stronie: www.brandenburg-tourism.com

Dodaj ogłoszenie