18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Test dla szóstoklasistów już we wtorek [TESTY]

Katarzyna Sklepik
Szóstoklasiści w SP nr 13 w Poznaniu podczas próbnego egzaminu
Szóstoklasiści w SP nr 13 w Poznaniu podczas próbnego egzaminu SP nr 13 w Poznaniu
Przez 60 minut - uczniowie klas szóstych - będą rozwiązywali test, w którym znajdą się zadania między innymi z języka polskiego, matematyki, biologii, historii i geografii. Sprawdzian na zakończenie szkoły podstawowej, do którego we wtorek przystąpią uczniowie w całym kraju jest obowiązkowy.

Jego zadaniem jest sprawdzenie, czy uczniowie przez sześć lat nauczyli się pisać, czytać, liczyć, rozumować i wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce. Za test mogą maksymalnie zdobyć 40 punktów. Wynik ze sprawdzianu jest wpisany na świadectwo, ale nie decyduje o tym, czy uczeń przejdzie lub nie do następnej klasy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Szóstoklasisto! Rozwiąż test i sprawdź, co umiesz
Szóstoklasiści sprawdzą we wtorek, czego się nauczyli w szkole

Wyniki poprzednich sprawdzianów pokazują, że uczniowie kończący szkołę podstawową radzą sobie z czytaniem i odbiorem tekstów. Gorzej jest z tworzeniem tekstów własnych. Szóstoklasiści robią w nich liczne błędy ortograficzne, interpunkcyjne, stylistyczne.

Dlaczego tak się dzieje?

ZOBACZ:
TEST DO ZADAŃ 1 - 3
TEST DO ZADAŃ 4 - 9
TEST DO ZADAŃ 10 - 16
TEST DO ZADAŃ 17 - 20
ODPOWIEDZI

- Stare, banalne powiedzenie mówi, że ćwiczenia czynią mistrza. A z naszego punktu widzenia te ćwiczenia w wielu szkołach prowadzi się albo źle, albo wcale - uważa Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu. - Uczeń, który nie ćwiczy, żeby opanować czytanie, w tym czytanie ze zrozumieniem, pisanie czy liczenie - nie odnosi sukcesu.

W szkołach coraz mniej pisze się wypracowań, dyktand i zadań pisemnych, które poszerzałyby słownictwo i sprawdzały umiejętności językowe uczniów. Podobnie jest z przedmiotami przyrodniczymi i matematycznymi. Choć w tych obu przypadkach, uczniowie systematycznie podnoszą swoje wyniki. To między innymi zasługa wprowadzenia obowiązkowej matury z matematyki, a tym samym wzmocnienia nauczania matematyki i przedmiotów ścisłych.

- Mimo to uczniowie nie posiadają wyćwiczonej umiejętności szacowania, stąd w wynikach pojawia się wykonanie określonej pracy przez pół człowieka, a piasek dowozi ćwierć ciężarówki - dodaje Zofia Hryhorowicz.

Po zakończeniu sprawdzianu i opublikowaniu arkusza sprawdzianu przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, na stronie internetowej gloswielkopolski.pl pojawią się przykładowe prawidłowe odpowiedzi, które przygotują nauczyciele z poznańskich szkół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski