Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Test wiedzy do policji: zobacz pytania i etapy postępowania kwalifikacyjnego. Jak zostać policjantem?

Red.
Test do policji. Sprawdź przykładowe pytania w galerii -->
Test do policji. Sprawdź przykładowe pytania w galerii -->Paweł Dubiel
Jak zostać policjantem? Test wiedzy to tylko jeden z etapów postępowania kwalifikacyjnego. Aby dostać się do szkoły policyjnej należy też przejść też test sprawności fizycznej, badanie psychologiczne, rozmowę kwalifikacyjną, komisję lekarską oraz wypełnic ankietę bezpieczeństwa osobowego.

Jak zostać policjantem krok po kroku

Krok pierwszy to złożenie wymaganych dokumentów. Przedtem należy zapoznać się z ogłoszeniami o doborze, zamieszczonymi np. na stronach internetowych komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji. Są w nich wskazane komendy miejskie/powiatowe/rejonowe Policji, do których prowadzony jest dobór.

Wymagane dokumenty to:

  • Podanie o przyjęcie do służby w Policji skierowane do komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji. Należy wskazać w nim jednostkę, w której kandydat chce pełnić służbę
  • Wypełniony kwestionariusz osobowy
  • Kserokopie dokumentów (nie odpisy) potwierdzających posiadane wykształcenie oraz umiejętności

Po złożeniu wymaganych dokumentów rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne, które składa się z etapów niepunktowanych: sprawdzenie dokumentów, badanie psychologiczne w tym test psychologiczny i komisja lekarska oraz punktowanych: test wiedzy, test sprawności fizycznej oraz rozmowa kwalifikacyjna.

Czytaj też:

Test wiedzy składa się z 40 pytań. Przy każdym pytaniu są do wyboru 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Test z wiedzy nie jest testem selekcyjnym. Oznacza to, że każdy kandydat przechodzi do kolejnego etapu - z mniejszą lub większą ilością punktów.

Jeśli kandydat/kandydatka ukończy postępowanie kwalifikacyjne z pozytywnym wynikiem zostanie umieszczony na liście kandydatów. W przypadku, gdy osoba ta zdobędzie wystarczającą ilość punktów, zostanie przyjęta do służby w Policji.

Po przyjęciu do służby przyszli policjanci i policjantki jadą na na ok. 6,5 miesięczne szkolenie zawodowe podstawowe do jednej ze szkół policyjnych znajdujących się w Szczytnie, Katowicach, Pile, Słupsku, Legionowie i w Sieradzu.

Czytaj też:

Następnie, po zakończeniu tego szkolenia, w ramach adaptacji zawodowej, osoby zostają czasowo oddelegowane do pełnienia służby w oddziale prewencji Policji. Czas delegowania wynosi około 3 miesięcy, w trakcie których przyszli policjanci i policjantki muszą odbyć 63 służby, w tym 2 dni zajęć szkoleniowych.

Zobacz też:

Aby dostać się do policji kandydat musi przejść szereg testów: sprawnościowych i psychologicznych. Mimo wysokich wymagań każdego roku w służbach mundurowych pojawiają się nowi funkcjonariusze. Jakie wynagrodzenie dostaje się w policji? Sprawdziliśmy.Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>

Tyle zarabia się w policji. Tak płacą mundurowym na początku...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski