Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testy obciążeniowe estakady katowickiej [ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Testy obciążeniowe estakady katowickiej
Testy obciążeniowe estakady katowickiej Grzegorz Dembiński
Przebudowa Krzywoustego wraz z obiektami inżynierskimi nad ulicami Inflancką i Chartowo rozpoczęła się w marcu 2015 r. Po wielu perturbacjach inwestycja zbliża się ku końcowi. We wtorek zespół specjalistów Politechniki Poznańskiej pod kierownictwem prof. Arkadiusza Madaja przystąpił do prób obciążeniowych estakady katowickiej. Ich celem jest sprawdzenie, czy obiekty mają wymaganą wytrzymałość i są bezpieczne dla użytkowników dróg.

– Są to badania pod obciążeniem statycznym i dynamicznym. Próba obciążenia statycznego polegała na ustawieniu na obiekcie prawie 200 ton – tłumaczy prof. A. Madaj. – Mierzymy zachowanie się obiektu, jego odkształcenia, sprawdzamy czy są one zgodne z obliczeniami. Jeśli wyniki będą pozytywne, a wszystko na to wskazuje, przystąpimy do badań dynamicznych. Pozwolą one stwierdzić, jaki będzie komfort użytkowania obiektu oraz jak będzie on oddziaływać na środowisko.

Do końca tygodnia będą znane wyniki badań. Jak twierdzi prof. A. Madaj, wszystko wskazuje na to, że będą one pozytywne.
- Obiekt w przeciwieństwie do tego, który był, został poprawnie zaprojektowany i zbudowany – podkreśla prof. A. Madaj. - Jakość wykonania, jakość zastosowanych materiałów, technologia budowy, rozwiązania konstrukcyjne to przepaść w stosunku do tego co było.

Zdaniem profesora, nowa estakada wytrzyma dłużej niż poprzednia. A przypomnijmy, że tamta służyła mieszkańcom 40 lat.

– Jeszcze nie wszystko zostało zrobione. Trzeba np. zamontować ekrany akustyczne – wskazuje Krzysztof Sas, wiceprezes spółki PIM. – Roboty planujemy zakończyć do 20 października, później wystąpimy do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o pozwolenie na użytkowanie. Estakadę chcemy udostępnić do końca listopada.

Maciej Wudarski, zastępca prezydenta dodaje, że ekrany akustyczne zostaną zamontowane po stronie os. Oświecenia.

– Po drugiej stronie jesteśmy zobowiązani, by w ciągu roku przeprowadzić badania akustyczne. Jeśli wykażą one przekroczenia norm hałasu, ekrany pojawią się także tutaj – twierdzi M. Wudarski. I podkreśla: – Choć inwestycja była źle przygotowana i rozpoczęta z opóźnieniem, to udało się w ciągu 14 miesięcy wybudować dwa obiekty i układ drogowy. To sukces i dowód sprawności organizacyjnej.

Jak wygląda po remoncie przedszkole w Poznaniu, w którym rok temu wybuchł pożar? Zobacz wideo:

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski