Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tłumy na wystawie Hansa Arpa

Marek Zaradniak
W Muzeum Narodowym  w Poznaniu otwarto wystawę "A Geometria Hans Arp i Polska"
W Muzeum Narodowym w Poznaniu otwarto wystawę "A Geometria Hans Arp i Polska" Łukasz Gdak
W Muzeum Narodowym w Poznaniu otwarto w niedzielę wystawę "A-Geometria, Hans Arp i Polska"

Miłośnicy sztuki, ale też ci, których inspirował, a których prace współtworzą tę wystawę licznie przybyli w niedzielne południe do gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu na wernisaż wystawy „A-Geometria Hans Arp i Polska”. Zorganizowano ją przy współpracy Fundacji Arpa.

- Przez najbliższe miesiące będziemy pokazywali w Muzeum prace jednego z największych artystów XX wieku wraz z tym co w sztuce „narozrabiał”. Tym wszystkim co jest bardzo blisko nas, z czym obcujemy na co dzień. Nie zawsze zauważamy jak wspaniałe powstają tutaj dzieła, oraz to co sztuka Hansa Arpa pozwoliła czynić w sztuce nam współczesnej. Tak się czasem dzieje, że pojawiają się artyści wydawałoby się tworzący dzieła niepozorne, ale przez dziesięciolecia stanowiące jedną z zasadniczych inspiracji dla młodych twórców. Tak jest w przypadku twórczości Hansa Arpa - mówił otwierając wystawę dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu prof. Wojciech Suchocki.

Efekty tych inspiracji mogą być bardzo różnorodne, bardzo osobiste. I taka była właśnie koncepcja współkuratorki wystawy Marty Smolińskiej. Chodziło to, aby pokazać sztukę Arpa, ale i to, jak wielorakie może być jej oddziaływanie.

- Pomysł tej wystawy narodził się dwa lata temu, kiedy Marta Smolińska była naszą stypendystką. W naszym archiwum w Berlinie badała organiczny język form, a także haptyczność dzieł Hansa Arpa, czyli te aspekty artystyczne jego twórczości, które pojawiają się w wielu dziełach polskich artystów zarówno przed drugą wojną światową, jak i po jej zakończeniu - powiedziała reprezentująca Fundację Arpa współkuratorka wystawy Maike Steinkamp.

Zobacz też:

(Info z Polski - 20.04.17)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski