Tłumy wiernych na centralnej procesji Bożego Ciała w Poznaniu. Zobacz zdjęcia z drona!

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Wierni wyszli z kościoła Bożego Ciała i ulicami: Krakowską, Garbary, Wielką, Chwaliszewo i dotarli do ołtarza ustawionego przed katedrą na Ostrowie Tumskim, gdzie kazanie wygłosił abp Stanisław Gądecki.
Wierni wyszli z kościoła Bożego Ciała i ulicami: Krakowską, Garbary, Wielką, Chwaliszewo i dotarli do ołtarza ustawionego przed katedrą na Ostrowie Tumskim, gdzie kazanie wygłosił abp Stanisław Gądecki. Waldemar Wylegalski
Centralna procesja w ramach uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przeszła ulicami Poznania. Wierni wyruszyli po mszy o godz. 10 z kościoła Bożego Ciała i przeszli ulicami Krakowską, Garbary, Wielką, Chwaliszewo na Ostrów Tumski, gdzie na placu katedralnym kazanie wygłosił abp Stanisław Gądecki.

Największa procesja eucharystyczna z okazji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przeszła ulicami Poznania. Wierni wyszli z kościoła Bożego Ciała i ulicami: Krakowską, Garbary, Wielką, Chwaliszewo i dotarli do ołtarza ustawionego przed katedrą na Ostrowie Tumskim, gdzie kazanie wygłosił abp Stanisław Gądecki.

Rozważał on temat Kościoła w służbie jedności osoby ludzkiej, małżeństwa, Kościoła, narodu oraz jedności między narodami.

- W dniu dzisiejszym czcimy Eucharystię, najdroższą tajemnicę Kościoła; naszą najdroższą tajemnicę. Tak liczna obecność w dzisiejszej procesji jest potwierdzeniem naszej miłości do Eucharystii. Idziemy w procesji z Najświętszym Sakramentem przez ulice naszych miast i wiosek wyznając publicznie to, co jest treścią Eucharystii; tzn. Kościół, który służy jedności osoby, małżeństwa, Kościoła, narodu oraz jedności między narodami

- mówił abp Gądecki

Zobacz zdjęcia z centralnej procesji Bożego Ciała w Poznaniu:

Odnosząc się do jedności narodów mówił on o przebaczeniu i pojednaniu polsko-ukraińskim dotyczącym zbrodni wołyńskich i poinformował o obchodach 80. rocznicy tego wydarzenia, podczas którego odbędzie się nabożeństwo pojednania i ukraińskie nabożeństwo żałobne za pomordowanych.

- Idąc śladami św. Jana Pawła II, tegoroczne kościelne obchody 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej rozpoczną się nabożeństwem pojednania w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela dnia 7 lipca o godz. 11.00. Tam zostanie ogłoszone orędzie zatytułowane: „Gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska” (Rz 5,20). Po uroczystości w Warszawie udamy się na Wołyń. Tam z kolei - dnia 8 lipca - będę przewodniczył Mszy św. w Parośli w gminie Antonówka, gdzie dnia 9 lutego 1943 UPA zamordowało ok. 180 Polaków. Natomiast wspólnie ukraińskie nabożeństwo żałobne za pomordowanych zostanie odprawione przez abp. Światosława Szewczuka, bp. Witalija Skomarowskiego i abp. Visvaldasa Kulbokasa, nuncjusza apostolskiego na Ukrainie w rzymskokatolickiej katedrze świętych apostołów Piotra i Pawła w Łucku dnia 9 lipca. Tam też zostanie podpisany wspólny, polsko ukraiński tekst z tej okazji

- mówił arcybiskup.

Boże Ciało jest świętem ruchomym. Obchodzi się je w czwartek, po uroczystości Trójcy Świętej. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to jedno z najważniejszych katolickich świąt.

Historia Bożego Ciała

Święto zostało ustanowione na przełomie XII i XIII wieku w związku z objawieniami Julianny z Cornillon Pierwsze procesje odbyły się w Niemczech w latach 1265-1275, a w 1317 roku Papież Jan XXII ustanowił je dla całego Kościoła Katolickiego. Pierwsza procesja w Polsce odbyła się w diecezji krakowskiej w 1320 roku.

Wierni wyszli z kościoła Bożego Ciała i ulicami: Krakowską, Garbary, Wielką, Chwaliszewo i dotarli do ołtarza ustawionego przed katedrą na Ostrowie Tumskim, gdzie kazanie wygłosił abp Stanisław Gądecki.

Tłumy wiernych na centralnej procesji Bożego Ciała w Poznani...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie