Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu
W grudniu 2021 roku Teatr Muzyczny w Poznaniu uzyskał pozwolenie na budowę nowej siedziby. W kwietniu 2022 roku zaś Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Poznań podpisało umowę o współprowadzeniu tego poznańskiego teatru przez kolejne 4 lata. Teraz ogłoszono przetarg na generalnego wykonawcę nowej siedziby Teatru Muzycznego.
Obecny budynek, w którym wystawiane są sztuki, chociaż stanowi ważny ośrodek na kulturalnej mapie Wielkopolski, nie spełnia oczekiwań publiczności i artystów. Przyziemie budynku jest zawilgotniałe. Budynek ten nigdy nie był też pomyślany, jako miejsce dla teatru. Planowo była to sala widowiskowa, powstała w 1939 r., jako "Dom Żołnierza", zapewniając rozrywkę żołnierzom.
- Cieszę się, że dzięki wsparciu pani minister Emilewicz, ale też muszę docenić rolę pana ministra Szynkowskiego vel Sęka, bo ta decyzja ministerstwa o dofinansowaniu inwestycji na tak poważnym poziomie nie byłby możliwa, gdyby nie wsparcie tych osób, które są obecnie u władzy
- mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Zgodnie z zawartą umową MKiDN przeznaczy na budowę nowej siedziby teatru 110 mln zł. Pozostałe pieniądze będą pochodziły z budżetu miasta. Ponadto MKiDN przez cztery lata będzie wspierać teatr dotacjami na działalność bieżącą w wysokości 1,5 mln zł rocznie.
[/cyt]- Tej inwestycji by nie było, gdyby nie współpraca rządu z samorządem. Rząd będzie kontrybuował na poziomie 110 milionów złotych do realizacji tego przedsięwzięcia. To jest kolejna, duża, znacząca inwestycja, która powstaje w Poznaniu, przy wsparciu środków z budżetu państwa[/cyt] - podkreśla Jadwiga Emilewicz, wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Jak będzie wyglądał nowy Teatr Muzyczny w Poznaniu?
Przetarg zostanie rozpisany w formule doprojektuj i wybuduj, a przedmiotem będzie budynek wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Projekt wykonawczy musi uwzględnić koncepcję i projekt budowlany autorstwa Atelier Loeger Achitekci.
Nowy budynek ma być największy z tego rodzaju obiektów w Polsce, o łącznej kubaturze 170 tysięcy metrów sześciennych i powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych. Widownia ma pomieścić nawet 1200 osób, sala kameralna 300 z możliwością aranżacji, przestrzenią koncertową na 150 miejsc. W środku przewidziano także foyer i restaurację z salą bankierową. Dodatkowo, w pobliżi ma powstać zasilany retencjonowaną wodą Park Wody i Muzyki, który będzie umieszczony od południowej strony inwestycji, między mostem Dworcowym a Teatrem, wzdłuż nowej ulicy Skośnej dochodzącej do ulicy Składowej. Na terenie parku może powstać m.in. zbiornik zasilany wodą retencjonowaną z dachu teatru, wodno-muzyczna ścieżka edukacyjna i kładki dla pieszych. Niezbędna do prawidłowego użytkowania Teatru i Parku Wody i Muzyki będzie budowa nowoprojektowanej ulicy Skośnej.
Jak przekonuje dyrektor teatru Przemysław Kieliszewski, dużo większa i nowocześniejsza scena pozwoli na realizację spektakli z większym rozmachem. Będzie to możliwe dzięki szybkim, dwupoziomowym zapadniom, głębokim kulisom i obrotowej scenie. Dla pracowników teatru poprawi się również kwestia zaplecza. Pojawią się nowoczesne garderoby, charakteryzatornia, sale prób, studio nagraniowe, warsztaty krawieckie, butaforskie, i charakteryzatorskie, a także biblioteka nut, biura i magazyny.
Teatr stanie się także bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się bowiem elektromechanicznie wspomagane drzwi wejściowe oraz wewnątrz budynku, dostosowane windy i lady, linie naprowadzające i pola uwagi ułatwiające poruszanie się osobom z dysfunkcją wzroku oraz specjalny system nawigujący połączony z aplikacją w telefonie, a także pętla indukcyjna ułatwiająca słyszenie dla osób z aparatami słuchowymi. Dostępne będą także zestawy słuchawkowe ze specjalnym odbiornikiem, pozwalające na realizację spektakli z audiodeskrypcją.
Dla osób poruszających się na wózkach zostaną przygotowane komfortowe miejsca w jednym z dogodnych rzędów na widowni, a wejście nascenę będzie dost osowane dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Ponadto w jednej z łazienek będzie można skorzystać z komfortki – przewijaka dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami.
Obserwuj nas także na Google News
To najstarsze domy na sprzedaż w Wielkopolsce. Mają duszę i....
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?