To będzie prawdziwa rewolucja w emeryturach. Dla jednych emerytury stażowe bez wieku emerytalnego, innym zwolnienie z PIT: 13.06.2021

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Coraz więcej osób opóźnia przejście na emeryturę, bo dotarła do nich prawda, że przejście na emeryturę od razu po uzyskaniu wieku emerytalnego oznacza głodową emeryturę. Innych do dłuższej pracy przekona planowane zwolnienie z PIT? Tomasz Czachorowski / Polska Press
Najpierw pojawiły się nieoficjalne informacje, że Nowy Ład przygotowany przez rząd Mateusza Morawieckiego przewiduje wprowadzenie w Polsce emerytur dla osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, tzw. emerytury stażowe. Teraz szeroko komentowany jest projekt zwolnienia z podatku dochodowego osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego nie przejdą na wypłaty z ZUS, ale będą kontynuowały pracę zawodową odwlekając termin złożenia wniosku o emeryturę – będący zapisem w Krajowym Planie Odbudowy.

Oba te rozwiązania mają mocne podstawy merytoryczne i wsparcie dużych grup społecznych.

Bój o emerytury stażowe

Wprowadzenie do polskiego systemu prawnego emerytur stażowych obiecał w kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda, ubiegając się o ponowną prezydenturę. Niestety, jak skarżą się zainteresowani, były to tylko obietnice wyborcze bowiem ani sam Andrzej Duda osobiście ani jego urząd nic w tej sprawie nie zrobił, a nawet umył ręce – projekt społeczny ustawy o emeryturach stażowych odsyłając „wedle kompetencji” do Rady Ministrów (a nie zapominajmy, że jedną z prerogatyw prezydenta w Polsce jest inicjatywa ustawodawcza).
Zawiedzenie wyborcy zainteresowani emeryturami stażowymi nie rezygnują, w tej chwili jednoczą się i planują wspólne działania, by przez wywieranie presji doprowadzić do korzystnych dla siebie rozwiązań w postaci emerytur stażowych.

Minusy obniżonego wieku emerytalnego

Powrót do wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn z podwyższonego wcześniej przez rządy PO-PSL do 67 lat wieku emerytalnego zyskał powszechną akceptację Polaków, a przynajmniej na tyle silną, że pozwolił PiS przejąć rządy – wraz z mocną akceptacją programu Rodzina 500+.
Z czasem jednak do większości dotarła prawda, że oznacza to jeszcze niższe od i tak już niskich emerytur gwarantowanych przez system oparty na Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

GORĄCE TEMATY. Kliknij i przeczytaj!

W konsekwencji mamy dwa zjawiska. Występujące od dawna: po ukończeniu wieku emerytalnego przechodzenie na emeryturę i kontynuowanie pracy zawodowej, by otrzymywać i emeryturą i wynagrodzenie. Nagminnie dzieje się to przez zwolnienie z pracy na jeden dzień, by po złożeniu wniosku o emeryturę, podpisać już z pozycji osoby o statusie emeryta nową umowę o pracę na tym samym stanowisku. To zjawisko występuje od dawna, a pracujący formalnie emeryci nie płacą już składek na ubezpieczenie emerytalne (w większości, niektórzy płacą zakładając że dzięki temu, po przeliczeniu dopuszczalnym przez przepisy zyskają dzięki temu nieco wyższą emeryturę w przeszłości).
Nowe zjawisko – osoby osiągające wiek emerytalny odwlekają złożenie wniosku o emeryturę, mając świadomość, że każdy miesiąc pracy dłużej oznacza wyższą emeryturę przez resztę miesięcy życia, bo zostanie ona wyliczona od wyższej podstawy i dzielona przez mniejszą liczbę miesięcy hipotetycznego życia.
Nie trzeba chyba dodawać, że ten drugi model postępowania jest dla systemu emerytalnego korzystniejszy.

Dzień Ojca

Karać czy nagradzać

Od dawna pojawiały się projekty – i to nie tylko w okresie wysokiego bezrobocia – by emerytom ograniczyć aktywność zawodową wprowadzając limity zarobków (obowiązujące dla osób, które pobierają świadczenie przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego). Były też sugestie, by pracujący emeryci nie dobrowolnie, ale obowiązkowo dalej płacili składkę emerytalną.
Z drugiej strony były dyskutowane projekty – np. sławne 10 000+, które przez wypłatę pieniędzy, jednorazowo bądź w ratach za każdy rok, miałyby powstrzymać masowy proces przechodzenia na emeryturę w ustawowym wieku emerytalnym. W szczególności miało to dotyczyć osób, które w momencie zmiany były w wieku 65-67 lat i mogły masowo przejść na emerytury, gwałtownie obciążając fundusze zarządzane przez ZUS,

Ruszasz w drogę w ten czerwcowy weekend: 4.06.2021. Objazdy,...

Tymczasem dla ekonomistów, i to nawet negatywnie odnoszących się do liberalizmu jest oczywiste, że od ustawowych nakazów i zakazów a nawet rozdawnictwa opartego na zasadzie „równo dla każdego” skuteczniejsze i trwalsze (a nawet tańsze!) są rozwiązania oparte na naturalnych mechanizmach.

WAŻNE. Kliknij i przeczytaj!

Planowane przez rząd w ramach KPO zwolnienie z PIT osób, które odkładają przejście na emeryturę mimo osiągnięcia wieku emerytalnego to właśnie takie rozwiązanie oparte o naturalny mechanizm.

Sprawiedliwy czyli solidarny, ale i elastyczny

Jaki powinien być sprawiedliwy system emerytalny? Na pewno oparty na zasadzie solidaryzmu społecznego. Nawet jeśli ktoś z pobudek skrajnie liberalnych kwestionuje tę zasadę, to z pewnością znajduje się w mocno ograniczonej mniejszości.
Zasada solidaryzmu społecznego jest fundamentem obecnie obowiązujące w Polsce systemu emerytalnego, w czym więc problem. Właśnie w tym, że ta zasada jest też traktowana fundamentalnie, a powinna być elastyczna. System emerytalny obejmuje bowiem wszystkich pracujących, a ich sytuacja może być biegunowo odmienna.

TO JEST WAŻNE. Kliknij i przeczytaj!

Z jednej strony mam osoby, które ucząc się w zawodówkach często rozpoczynały ciężką pracę już w wieku 15 lat (dodatkowo ich wynagrodzenie, nawet niewielkie, objęte było składkami ZUS) i takie osoby często po 40 latach pracy, w wieku 55 lat nie mają już siły pracować.
Z drugiej strony mamy osoby zaczynające pracę po studiach, nie wymagającą wysiłku fizycznego, które obecnie w wieku 65 lat wciąż są u apogeum swoich możliwości zawodowych.
Obecny system jednym każe czekać na osiągnięcie wieku emerytalnego jeszcze całe lata – bez litości, że nie mają już na to sił, a po 60. czy 65. roku życia z tego powodu zdrowie nie pozwoli im już za długo cieszyć się emerytalnym wypoczynkiem. Z kolei mających siłę 65-latków system zachęca do przechodzenia na emeryturę.
Zresztą to jest absurdalne nie tylko z punktu widzenia zasady solidaryzmu społecznego, ale i z ekonomicznego punktu widzenia. W Polsce brakuje rąk do pracy, a największe braki odczuwane są na stanowiskach specjalistów, właśnie wśród osób z wyższym wykształceniem, często mających jeszcze dużo siły do pracy. Ich wydłużona aktywność zawodowa skutkująca m.in. dłuższym okresem płacenia składek dla nich oznacza wyższą emeryturę, ale wspiera też system emerytalny, dając np. możliwość skorzystania z emerytur stażowych, np. osobom, które przepracowały (płaciły składki ZUS) przez 35-40 lat, ale przejść na emeryturę nie mogą z braku wieku emerytalnego.

GORĄCE TEMATY. Kliknij i przeczytaj!

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Materiał oryginalny: To będzie prawdziwa rewolucja w emeryturach. Dla jednych emerytury stażowe bez wieku emerytalnego, innym zwolnienie z PIT: 13.06.2021 - Strefa Biznesu

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jak myślę jest to świetny pomysł dający ludziom możliwość wyboru przejścia na emeryturę lub dalszej pracy .Dlatego hejtem moim zdaniem jest ten artykuł namawiajacym do pracy aż do śmierci bez możliwości wyboru .

G
Gość

https://strefabiznesu.pl/nie-na-policjanta-nie-na-wnuczka-ale-na-lapanie-oszusta-nowa-metoda-cyberprzestepcow-na-wyludzanie-danych-i-okradanie-kont/ar/c3-15654808

G
Gość
11 czerwca, 15:41, Jan:

Tak dla jednych emerytury stażowe dla drugich zwolnienia z podatków a dla trzecich okradanie ich z uczciwie wypracowanych emerytur przez rządy PiS.

Okradali rządy PO i PSL

G
Gość

Co za głupoty piszecie o tych emeryturach ja odesz0em na emeryturę 2 lata temu i miałem głosowy zarobek 2 300 zł a teraz wiem że żyje na emeryturze bo mam 3800 zł i co za sens było dłużej pracować.

J
Jan

Tak dla jednych emerytury stażowe dla drugich zwolnienia z podatków a dla trzecich okradanie ich z uczciwie wypracowanych emerytur przez rządy PiS.

r
rysiek

Tak czy inaczej dla mnie emerytury to wciąż jedna wielka niewiadoma, a dla polityków to dobry argument wyborczy. Wolę więc zawczasu po prostu samemu odkładać na ten okres życia. A tu ppk wpisuje się w to idealnie, bo nic nie robimy a całkiem dobrze zyskujemy

I
Isla Lowin

Every month easily makes more than $15k just by doing very simple home based job. Last month i have received $16834 from this online job just by doing this in my part time for only 2 hrs maximum a day.....

Open this site For Full Detail______ P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

M
Mikołaj

Niech Nie dzielą Emerytów !. Każdy,, wypracował"sobie,, swoją" emeryturę!. Jeśli 13-tki,czy 14-tki,to dla wszystkich Emerytów , albo dla żadnego !.

Przykłady Cugowskiego czy innych mnie Nie obchodzą! - ile odkładali,, na swoje Świadczenie/Emeryturę, tyle Świadczenia mają!. Proste!. Nie szukajcie sensacji dla celów Politycznych !.

o
ola

Cieszę się że będą zmiany i może kiedyś te emerytury będą wyższe ale z ppk się nie wypisałam bo uważam że im więcej źródeł oszczędzania tym lepiej

J
Jan

Gościu opamientaj się co artykuł piszesz to samo jeżeli cię nie stać na prawdziwe wiadomości to się nie powtarzaj bo to tak wygląda jak by ci było bra jednej klepki.

J
Janusz

Bardzo źle że rząd karze ludzi którzy uczciwie wypracowali sobie wyższe emerytury bo to nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością.Teraz żałuję że za długo pracowałem.

G
Gość
3 maja, 19:26, Zbych:

A co ustawą z 1998r która ogranicza wysokość emerytur do 250% średniej krajowej.To jest złodziejstwo .

4 maja, 10:37, Jotgie:

Nie ma takiego ograniczenia. Nie pisz bzdur. Jest emeryt w Polsce, który ma 25 tys. Emerytury.

Zapoznaj się z ustawą a dopiero krytykuje .

G
Gość
9 maja, 12:38, Gość:

Krzysztof Cugowski otwarcie przyznawał, że 40 lat swojej kariery korzystał z możliwości odprowadzania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stawki w wysokości 14 groszy. Choć teraz sytuacja się poprawiła, jego emerytura wciąż jest głodowa.

https://www.radiozet.pl/Rozrywka/Plotki/Krzysztof-Cugowski-ma-glodowa-emeryture-Dostaje-tysiac-zlotych-z-kawalkiem

Więcej: https://www.radiozet.pl/Rozrywka/Plotki/Krzysztof-Cugowski-ma-glodowa-emeryture-Dostaje-tysiac-zlotych-z-kawalkiem

https://zaiks.org.pl/dla-autorow/prawa-autorskie-i-tantiemy

G
Gość

Krzysztof Cugowski otwarcie przyznawał, że 40 lat swojej kariery korzystał z możliwości odprowadzania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stawki w wysokości 14 groszy. Choć teraz sytuacja się poprawiła, jego emerytura wciąż jest głodowa.

https://www.radiozet.pl/Rozrywka/Plotki/Krzysztof-Cugowski-ma-glodowa-emeryture-Dostaje-tysiac-zlotych-z-kawalkiem

Więcej: https://www.radiozet.pl/Rozrywka/Plotki/Krzysztof-Cugowski-ma-glodowa-emeryture-Dostaje-tysiac-zlotych-z-kawalkiem

G
Gość

jak ktoś płacił 40 groszy rocznie to teraz ma , ale mają profity z ZAIKS i płaczą ...

https://gs24.pl/glodowe-emerytury-artystow-jakie-emerytury-maja-znani-piosenkarze-aktorzy-maryla-rodowicz-slawomir-swierzynski-i-inni-sprawdz/ar/c1-15458758

Dodaj ogłoszenie