To będzie rewolucja w centrum miasta

  To będzie rewolucja w centrum miasta

  Bartosz Trzebiatowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Centrum Poznania na pół roku zamieni się w gigantyczny plac budowy, a Kaponiera - w wielką dziurę. Gdy remont się skończy, będzie miała 3 podziemne poziomy. Ale do tego czasu czeka nas komunikacyjny horror.
  ZDM właśnie ogłosił przetarg na wykonanie projektu układu komunikacyjnego ulicy Roosevelta na odcinku od mostu Teatralnego do Dworcowego. Obejmie on modernizację samej ulicy oraz przebudowę ronda Kaponiera.

  Po zakończeniu prac będzie można dojechać tramwajem z trasy PST pod mostami - Teatralnym, Uniwersyteckim i Dworcowym aż do Dworca Zachodniego PKP. Tam tramwaj będzie mógł nawrócić lub włączyć się do ruchu na ulicy Głogowskiej.
  Ale będziemy mogli wysiąść z niego wcześniej na przystanku "Kaponiera". Zostanie on zlokalizowany na poziomie -2 (pod dzisiejszym przejściem podziemnym), a z kolei na poziomie -3 będzie można bezpiecznie przejść z peronu na peron. Przy wejściach pod rondo zostaną zamontowane ruchome schody i windy dla niepełnosprawnych.
  Praktycznie od nowa będzie zbudowana wschodnia nitka ulicy Roosevelta. Jezdnia spoczywa na potężnej betonowej konstrukcji, która już od dawna się sypie. Zniszczone podpory dobrze widać z peronów dworca PKP (patrząc w kierunku MTP).

  - Trzeba wszystko wymienić, ta ulica będzie właściwie budowana od zera - przyznaje Kazimierz Skałecki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich do spraw inwestycji.

  Problemem jest czas, gdyż wykonawca projektu musi go przekazać do ZDM do końca maja 2010 r. Biorąc pod uwagę przetarg na wybranie wykonawcy, będzie zatem około 1,5 roku, żeby tę inwestycję przeprowadzić (żeby zdążyć do wiosny 2012 roku).

  - Dlatego nie przewidujemy etapowania, całość prac będzie wykonywana jednocześnie - dodaje K. Skałecki.

  Prawdopodobnie ruch na Roosevelta będzie się odbywał na zachodniej nitce, ale na razie jest jeszcze czas na przygotowanie organizacji ruchu w śródmieściu. Lekko nie będzie.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo