To ciągle jeszcze nie jest epidemia

  To ciągle jeszcze nie jest epidemia

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Początek roku przyniósł w Poznaniu falę zachorowań na infekcje wirusowe. Przedszkola i szkoły opustoszały, przychodnie zaś pękają w szwach. Na wizytę u lekarza czeka się w niektórych miejscach kilka godzin.
  Jakby tego było mało, pojawiły się informacje o epidemii grypy nadciągającej z zachodniej Europy. W tym sezonie rozpoznano przede wszystkim zakażenia wywołane wirusem grypy typu A H3N2.

  - Rzeczywiście - w ostatnich tygodniach grudnia liczne kraje zachodniej i południowej Europy poinformowały o wzroście liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i ostrych zakażeń układu oddechowego - powiedziała Ewelina Suska, rzecznik prasowy WSSE w Poznaniu. - W Irlandii, Portugalii i Wielkiej Brytanii liczba konsultacji lekarskich była znacznie wyższa niż zarejestrowana w szczycie zachorowań i podczas poprzednich 2 sezonów zimowych.

  W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu na bieżąco monitorowany jest rozwój sytuacji w Wielkopolsce. Wśród infekcji przypadków grypy było stosunkowo niewiele.

  - W porównaniu z rokiem ubiegłym, liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań wzrosła od początku roku o kilkaset przypadków - powiedziała Ewelina Suska, rzecznik prasowy WSSE w Poznaniu. - To na pewno nie jest epidemia.

  Rzeczywiście - w pierwszych trzech tygodniach ubiegłego roku w Wielkopolsce zachorowały lub podejrzewano grypę u 3294 osób. Żadna z nich nie trafiła do szpitala.
  Do 22 stycznia 2009 zanotowano z kolei 3937 przypadków grypy.

  Od "zwykłego" przeziębienia grypa różni się gwałtownym przebiegiem. Jej objawy charakterystyczne to wysoka temperatura, fatalne samopoczucie i bóle mięśniowe. Specjaliści zalecają szczepienia profilaktyczne. Dotyczy to zwłaszcza osób cierpiących na choroby przewlekłe, dzieci i osób starszych oraz pracowników służby zdrowia. Ponadto osoby, które zachorowały powinny udać się do lekarza i unikać bliskiego kontaktu z innymi osobami.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo