Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To mieszkańcy zdecydują, co stanie się ze stadionem Szyca

Bogna Kisiel
Stadion im. E. Szyca to teraz ruina
Stadion im. E. Szyca to teraz ruina Janusz Romaniszyn
O przyszłości terenu, na którym znajduje się stadion im. Szyca oraz sąsiadującego z nimi targowiska przy Dolnej Wildzie, zadecydują poznaniacy. Prezydent Ryszard Grobelny zapowiada zorganizowanie debaty publicznej w tej sprawie - dowiedział się "Głos".

- To jest teren ważny dla Poznania, położony w istotnym miejscu - twierdzi R. Grobelny. - Należy rozpatrzyć różne możliwości
jego zagospodarowania, bo różne są na ten temat opinie.

CZYTAJ TEŻ:
POZNAŃ: ZMAGANIA Z MAGISTRATEM O OSIEDLE NA STADIONIE SZYCA
Jedni chcą, by były to wyłącznie tereny zielone. Inni dopuszczają postawienie tam obiektów sportowych. Nie brakuje zwolenników budynków mieszkalnych rozproszonych wśród zieleni. Pojawiają się też propozycje intensywnej zabudowy tego obszaru. Natomiast kupcy z targowiska przy Dolnej Wildzie chcieliby nadal prowadzić tam swoją działalność.

- Trzeba przedyskutować, który wariant jest dla Poznania najlepszy - uważa R. Grobelny. I przypomina, że Poznań ma już doświadczenia z debat publicznych. Odbyły się dyskusje o stadionie, budżecie, a tzw. sąd obywatelski wydał werdykt w sprawie rozwiązań komunikacyjnych na Umultowie. Teraz wybrani mieszkańcy mają rozstrzygnąć o przyszłości stadionu im. Szyca i wskazać w jakim kierunku ma pójść miasto.

Warianty możliwych rozwiązań są przygotowywane. Będą trzy lub cztery (tyle, ile jest pomysłów na ten teren). Każda z propozycji ma zawierać pozytywne i negatywne skutki dla miasta oraz koszty, które trzeba będzie ponieść, by została zrealizowana. W przygotowaniu tych wariantów mają wziąć udział kupcy oraz właściciele stadionu.

- W najbliższym czasie będziemy z nimi na ten temat rozmawiać - zapewnia R. Grobelny.

Gdy będą gotowe, zostaną poddane publicznej dyskusji. Prezydent nie chce zdradzić, za którym rozwiązaniem się opowiada. Zastrzega jedna, że jeżeli poznaniacy wybiorą zbyt drogi wariant, to miasto go nie zrealizuje: - A wtedy ten teren będzie wyglądał tak, jak dzisiaj. Jeśli pozwoli na większą swobodę inwestorom, to w ciągu 5 lat rozpoczną oni tam działania.

Historia stadionu w pigułce

Stadion im. Szyca powstał z okazji PeWuKi w 1929 r. Po wojnie przejęły go Zakłady Cegielskiego, a później przekazały nieodpłatnie klubowi Warta. Ten sprzedał go firmie TK Development, która chciała wybudować tutaj hipermarket, następnie galerię handlową, a obecnie osiedle. Miasto odrzucało kolejne pomysły inwestora. Z kolei kupcy z targowiska przy Dolnej Wildzie chcą, by powstała hala targowa. Ale studium przewiduje tutaj zieleń i sport.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski