Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To nie jest fikanie

Danuta Pawlicka
Jak przekuć badania naukowe na praktykę? W tym roku naukowcy amerykańscy opublikowali wyniki badań na grupie 30 tysięcy chorych, którzy po wyjściu ze szpitala byli kierowani na rehabilitację kardiologiczną. Wyniki są jednoznaczne: o 20-30 procent zmniejszyło się ryzyko zgonu.

Innymi słowy, im więcej ćwiczeń, tym mniej zawałów. Efektami rehabilitowania chorych zajmowali się również nasi specjaliści z ośrodka w Kiekrzu. Porównywali stan pacjentów, którzy opuścili szpital w Kaliszu i nie trafiali na rehabilitację, z chorymi z Ostrowa Wlkp., którzy przechodzili takie usprawnienie.

Poznaniacy dowiedli trwałości rehabilitacji i zmniejszenia przypadków depresji. To zostało zmierzone i zapisane. Dlaczego nie uwzględniają tego urzędnicy w funduszu zdrowia? Bo wprowadzenie nowych danych do starych procedur wymaga zmiany myślenia. Po staremu wydaje się więc ogromne miliony na ratowanie ludzi z zawałów i udarów, ale potem skąpi na utrzymanie efektów ich leczenia. Kiedy prezesem NFZ był Andrzej Sośnierz i bombardowano go o skorygowanie nakładów na rehabilitację, miał tylko jeden argument: "za gimnastyczkę nie będę płacił"... Z takim nastawieniem decydował o zdrowiu milionów ludzi i rządził milionami złotych. Czyżby mylenie fikania nóżkami z rehabilitacją pokutowało do dzisiaj?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski