Spis treści
W przycinaniu drzew owocowych nie chodzi o estetykę, a zachowanie równowagi między ich wzrostem a owocowaniem. Taki zabieg zapobiegnie także rozwojowi chorób jabłoni. Dobry zbiór jabłek i zdrowe drzewo to już z pewnością wystarczające argumenty, by zabrać się do pracy w ogrodzie czy większym sadzie.
Dlaczego trzeba podcinać jabłonie? Formowanie drzew ma cenne korzyści
Częściowo odpowiedzieliśmy już wyżej na to pytanie, przejdźmy jednak do szczegółów. "Prawidłowo wykonane cięcie umożliwia swobodny ruch powietrza i przenikanie promieni słonecznych w obrębie korony drzewa. Dzięki temu ogranicza się rozwój chorób", wyjaśniają specjaliści z Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w publikacji "Metodyka integrowanej produkcji jabłek".
Cięcie drzew owocowych jest również ważnym zabiegiem fitosanitarnym. Kiedy zabierzemy się do podcinania, koniecznie powinniśmy wyciąć pędy porażone przez choroby takie jak:
- rak drzew owocowych,
- rak bakteryjny,
- zgorzel kory,
- mączniaka,
- zarazę ogniową.
Już na tym etapie możemy usunąć źródła możliwych infekcji drzew w czasie wegetacji. Początkującym sadownikom przyda się wiedza, że od prawidłowego kształtu korowy oraz jej optymalnej objętości zależy w dużym stopniu wielkość i jakość owocowania
Forma korony i rozstawa sadzenia drzew muszą zapewnić liściom i rosnącym owocom optymalne nasłonecznienie przez cały sezon. Jednocześnie struktura korony musi być silna, aby utrzymać zawiązane owoce do czasu zbioru.
Jabłonie karłowe wymagają do tego trwałych podpór. Jeśli zakładasz większy sad, pamiętaj, by sadzić drzewa w jednym rzędzie. Najkorzystniejszym jest układ rzędów północ – południe.
Początki w sadzie. Cięcie jabłoni po posadzeniu
GIORiN tłumaczy, że celem przycinania młodych jabłonek jest przywrócenie równowagi, naruszonej przez wykopywanie drzewek ze szkółki.