Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To się dzieje z organizmem, kiedy pijemy syrop z bzu. Tak możesz wykorzystać kwiat bzu

OPRAC.:
Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Bez ma wyjątkowy zapach, a to nie jedyna z czego znana jest ta roślina. Syrop z bzu ma wiele właściwości zdrowotnych. Zobaczcie na kolejnych zdjęciach, dlaczego warto przygotować sobie syrop z bzu >>>
Bez ma wyjątkowy zapach, a to nie jedyna z czego znana jest ta roślina. Syrop z bzu ma wiele właściwości zdrowotnych. Zobaczcie na kolejnych zdjęciach, dlaczego warto przygotować sobie syrop z bzu >>>pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Bez to potoczna nazwa dla rośliny, której właściwa nazwa brzmi Lilak. Majowa roślina często gości w naszych wazonach. Jej charakterystyczny, piękny zapach zna chyba każdy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę że lilak (bez) to roślina, która ma wiele zdrowotnych właściwości. Zobaczcie na co pomoże nam syrop z bzu.

Lilak nazywany przez nas pospolicie bzem to jedna z najpopularniejszych roślin. W maju to właśnie ta roślina, obok konwalii króluje na stołach w wielu domach.

Surowcem zielarskim są głównie kwiaty lilaka, ale w fitoterapii wykorzystuje się również liście, korę i owoce. W składzie lilaka znajdziemy m.in. glikozydy irydoidowe, alkohol fenolowy – syringenina, sekoirydoalkaloidy (jasminidyna, jasminina), lignany, kumaryny, olejek eteryczny, garbniki, alkohole cukrowe i cukry proste, fenolokwasy (kwas kawowy, chlorogenowy), flawonoidy (rutyna, kwercetyna), syringarezynol (lignan), echinakozyd (glikozyd fenolowy).

Zobacz również:Tak przedłużyć żywotność bzów w wazonie. Oto skuteczne sposoby, by bukiet bzów zachował świeżość

Lilak pięknie pachnie, ma wyjątkowo intensywny kolor, w ogrodzie wygląda wyjątkowo, a przede wszystkim ma wiele właściwości leczniczych i kosmetycznych. Najskuteczniej działa pod postacią syropu.

Jak przygotować syrop z bzu?

Aby przygotować syrop z lilaka potrzebujemy:

  • 80g kwiatów bzu
  • 3 szklanki wody
  • 3 szklanki cukru
  • 3 szklanki wody
  • 1 cytryna

Lilak stosowany wewnętrznie działa m.in. przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, a także napotnie. Pomaga przy problemach z gardłem i górnymi drogami oddechowymi, ale wspomaga też układ trawienny.

To się dzieje z organizmem kiedy pijemy syrop z bzu

Herbata z bzu lilaka polecana jest w przypadku osób chorujących na zapalenie wątroby, marskość wątroby, stłuszczenie wątroby. W poniższej galerii zobaczcie dlaczego warto pić syrop z bzów:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski