Dr Magdalena Andrałojć z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zajęła się badaniem społecznej wartości pracy, ponieważ zauważyła, że powodem wypalenia zawodowego jest niedostrzeganie efektów swojej pracy w społeczeństwie.
- Próbowałam dowiedzieć się czym w ogóle praca jest dla ludzi. Czy to jest wyłącznie sposób na zarabianie pieniędzy, czy też rozwój kariery, realizacja pasji. Ale interesowało mnie także czy wśród tych motywów ludzie postrzegają pracę jako robienie czegoś dla innych– mówi dr Andrałojć.
W przypadku wartości społecznej pierwsze miejsce zajął lekarz, a za nim uplasowały się pielęgniarka, nauczyciel, wychowawcza w przedszkolu i policjant. Na samym końcu znalazł się polityk, a tuż przed nim duchowny, pracownik sekretariatu, trener sportu i osoba sprzątająca.
Sprawdź w galerii, które zawody są najbardziej cenione:
Oprócz społecznej wartości badanie obejmowało też poziom prestiżu danego zawodu, czyli tego, jakim uznaniem darzone są poszczególne profesje. Na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej prestiżowych zawodów znalazł się strażak. Tuż za nim na liście są lekarz, pielęgniarka, profesor uniwersytetu i prawnik. Ostatnie miejsce zajął ponownie polityk, którego wyprzedzili duchowny, dziennikarz i trener sportu, a także sekretarka.
Te zawody są najmniej prestiżowe
Nie darzymy polityków uznaniem? Te 15 zawodów uważamy za naj...
Jak podkreśla autorka badania, na to dlaczego np. osoba sprzątająca postrzegana jest jako bardziej prestiżowa niż polityk, a mechanik ma większą wartość społeczną niż żołnierz, wpływa wiele czynników.
- Jednym z nich jest czynnik psychologiczny, czyli to czego potrzebujemy i czego bardziej doświadczamy. Prawie każdy ma samochód, więc większość z nas doświadcza potrzeby jego naprawy. Praca mechanika wymaga też odpowiedniej wiedzy, więc skoro ja nie umiem naprawić samochodu, a ktoś inny to potrafi, to jego umiejętności są dla mnie ważne. Z kolei praca żołnierza nie dotyczy nas bezpośrednio. Nie dostrzegamy efektów pracy, jeśli ona nie nas nie dotyczy. To oczywiście nie oznacza, że wartość tego zawodu jest mniejsza, tylko w subiektywnej opinii my tego nie widzimy – wyjaśnia dr Andrałojć.
- Tak samo jest z politykami. Przecież praca polityków jest bardzo ważna społecznie, to oni tworzą kierunki rozwoju kraju, systemy edukacji, zdrowia. Jednak mimo to ludzie polityków oceniają najgorzej. Myślę ze jest to efektem wyrażania niezadowolenia społecznego. To wpływa i zniekształca obraz rzeczywistej społecznej wartości, która przecież jest, ale przez te różne okulary, które zakładamy oceniana jest nisko i dlatego nie darzymy polityków uznaniem - dodaje.
Badanie przeprowadzane było w latach 2019-2022. Udział w nim wzięło 550 pracowników 30 zawodów – w formie ankiet i wywiadów, a także 764 uczniów klas ósmych szkół podstawowych.
- Chciałabym tym projektem zwrócić uwagę, że każda praca wnosi jakąś społeczną wartość, ma sens dla innych. Jeśli mechanik naprawi lekarzowi samochód, to ten zdąży na operację, żeby komuś uratować życie. To wszystko jest ze sobą powiązane, musimy o tym pamiętać – podsumowuje autorka badania.
Projekt badawczy pt. Znaczenie społecznej wartości pracy w decyzjach zawodowych ludzi nr 2013/09/D/HS4/02701 finansowany był ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Oni są najbardziej pożądani w Poznaniu. Bez problemu znajdą pracę!
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?