Tomasz Lewandowski: Działania anarchistów są OK, ale tylko w granicach prawa

Anna Solak
Tomasz Lewandowski.
Tomasz Lewandowski.
Udostępnij:
Tomasz Lewandowski, radny i szef SLD w Poznaniu, o obrzuceniu jajami komornika i innych działaniach anarchistów.

Czytaj: Licytacja "Od:zysku". Na sali sądowej poleciały jajka [ZDJĘCIA, FILM]

Manifestacja na ul. Młyńskiej i obrzucenie sądu zgniłymi jajami. Jak ocenia Pan to, co anarchiści zrobili w środę, podczas licytacji budynku u zbiegu ul. Szkolnej i Paderewskiego, gdzie mieści się “Od:zysk”?
Tomasz Lewandowski: - Nie popieram tego, co się stało. Bezprawne zeskłotowanie budynku przy ul. Paderewskiego, a potem rzucanie w sąd jajami było absolutnie niedopuszczalne. To prywatna kamienica, należąca do osób fizycznych. Równie dobrze ktoś mógłby się jutro wprowadzić do mojego domu i powiedzieć: „Hej, od dziś tu zamieszkam, bo mam parę fajnych projektów i pomysłów do zrealizowania właśnie w tym miejscu”. To dla mnie nie do pojęcia.

Jak więc tłumaczyć ostatnie zachowanie dzikich lokatorów z ul. Szkolnej?
Tomasz Lewandowski: - Widzę tu realizację koncepcji prawa naturalnego. Polega to na tym, że jeśli prawo jest niesprawiedliwe, to obywatel może wziąć sprawy w swoje ręce i rozstrzygnąć je tak, jak tego chce natura. O ile zatem byłbym w stanie popierać blokowanie przez nich działań Śruby, gdzie nadzór budowlany i prezydent Grobelny stali z założonymi rękami, o tyle nie jestem w stanie tłumaczyć nieposzanowania obowiązujących norm prawnych.

Nowy skłot Od:zysk w Poznaniu: Zobacz siedzibę przy Paderewskiego [ZDJĘCIA]

Czy to oznacza, że lewica nie popiera lokalnych środowisk anarchistycznych?
Tomasz Lewandowski: - Doceniam to co robi Rozbrat i poznańscy anarchiści. Ich wkład w życie kulturalne i publiczne miasta jest nieoceniony. Gdyby nie ich inicjatywy, mielibyśmy do czynienia z kompletną pustką w tym zakresie. Jeśli mamy jakieś pustostany, powinniśmy oddawać je organizacjom kultury za przysłowiową złotówkę, pozwolić im je wyremontować i wynajmować za niższy czynsz.

Jakieś przykłady?
Tomasz Lewandowski: - Wystarczy spojrzeć na klubokawiarnię „Zemsta” w której odbywają się społeczne dyskusje, to co robi Rozbrat albo Stowarzyszenie Ochrony Praw Lokatorów. Grupy kontestujące władzę też są OK, bo jeśli jesteśmy przekonani, że jesteśmy najmądrzejsi i najpiękniejsi to coś jest nie w porządku. Mądrzy ludzie wsłuchują się nie tylko w pochwały ale i w krytykę i wyciągają z tego wnioski. Środowisko anarchistów może być partnerem dla miasta, ale tylko dopóki robi to w granicach prawa.

Skłot w kamienicy, która grozi zawaleniem? Anarchiści to lekceważą - bawiło się tam kilkaset osób!

Czyli w jakich sytuacjach?
Tomasz Lewandowski: - Jeżeli ktoś robi pokazy filmów, np. o tym, czy współczesny rozwój kapitalizmu to jedyna możliwa i słuszna droga, to ja to popieram. Dzisiejsza młodzież jest wyzuta z jakichkolwiek głębszych refleksji na temat podstawowych wartości i tego, w jakim systemie funkcjonuje.

No tak, ale istnieją jednak sprawy ważniejsze od happeningów i pokazów filmów.
Tomasz Lewandowski: - Owszem. Anarchiści działają wszędzie tam, gdzie instytucje państwa okazały się nieskuteczne. Z obiektywnego punktu widzenia oceniam ich działalność bardzo pozytywnie. Wartościową dyskusję można prowadzić jednak jedynie w obrębie pewnych ram, choć zdaję sobie sprawę, że pozostaje to w sprzeczności z ideą anarchizmu, która jest wroga każdej legalizacji.

To z czego właściwie wynikają wszelkie nieporozumienia na linii władza-obywatele?
Tomasz Lewandowski: - W moim przekonaniu te napięcia wynikają z bierności władz miasta, które nie ma oferty dla ludzi chcących aktywizować Poznań. Świętej pamięci prezydent Frankiewicz próbował prowadzić rozmowy na temat Rozbratu, obecnie nie robi się nic w kierunku takiego dialogu.

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wyzuta
z jakichkolwiek głębszych refleksji na temat podstawowych wartości i tego,
w jakim systemie funkcjonuje."
Pan Lewandowski oczywiście ma na myśli młodzież zorganizowaną w skłotach
itp. organizacjach,
w tych z lekka zakamuflowanych bojówkach "marksizmu kulturowego".
Pan Lewandowski oczywiście popiera i legitymizuje:
"środowisko anarchistów może być partnerem dla miasta..."
"Anarchiści działają wszędzie tam, gdzie instytucje państwa okazały się nieskuteczne.
Z obiektywnego punktu widzenia oceniam ich działalność bardzo pozytywnie."
"Marksizm kulturowy" realizowany rękami lewaków i anarchistów
stwarza nadzieję na powrót do władzy?
Jak zwykle totalitarnej?
Ciepłe posadki w KOTERIA-liźmie już nie wystarczają?
T
Tomasz Lewandowski
Nie zacytowano 100% tego co powiedziałem - wskazałem jedynie, że doceniam wkład tych środowisk w rozwój kultury alternatywnej i w dyskusje o tym jak świat jest a jak mógłby być zorganizowany. Nie mówiłem, że życie kulturalne bez rozbratu i tego środowiska by się nie odbywało.
Stać mnie na to, by nie dbając o mainstreamowe opinie z jednej strony stanowczo potępić ten idiotyczny wybryk a z drugiej strony powiedzieć, że nie możemy oceniać całego środowiska przez pryzmat tego wydarzenia. Gdybyśmy stosowali konsekwentnie odpowiedzialność zbiorową to za bazgroły na murach typu "LECH PANY" powinniśmy zamykać stadion miejski i ścigać wszystkich kibiców!
T
Tomasz Lewandowski
Po pierwsze - decyzje administracyjne podejmuje organ wykonawczy tj. Prezydent i jego aparat urzędniczy a nie radni (nie maja takich kompetencji)! W luźnej rozmowie z redaktorem Głosu wskazałem, że jedno zdarzenie nie może kłaść się cieniem na całej działalności anarchistów z Poznania. Nie oznacza to oczywiście że uważam za normalne to że anarchiści a nie organy państwa w tej sprawie musiały działać!

Po drugie - jako przewodniczący komisji mogłem jedynie nieformalnie zabiegać o to by osoby nękane przez ekipę czyścicieli dostali poza kolejnością mieszkanie komunalne - i to bez rozgłosu by czyściciele nie mieli swych naśladowców robiłem i to wydaje się z dużą skutecznością
Po trzecie - wg mojej wiedzy wszystkie osoby (a na pewno te, które się do mnie o taką pomoc zwróciły) z Piaskowej i Stolarskiej mają zapewniony inny lokal w zasobach komunalnych

Nie wierze, że napisał to ktoś ze Stolarskiej, Piaskowej czy innej czyszczonej kamienicy - takie osoby miałyby odwagę podpisać się pod postem - i jeśli miałyby pretensje to na pewno nie do mnie.

pozdrawiam
m
maciek
Widać obejrzał dokumenty i bandy wyłudzaczy, oszustów i naciągaczy nie chciał bronić?
G
Gość
Kiedy te brudasy ktore ciesza sie takim poparciem , zostana zmuszone do oczyszczenia kamienic wokol Rynku ktore upackali slynnym znakiem A.
k
kultura
A te ich wartość nie do podwazenia w poznańską kulturę, hohoho, kamieniem w konkurencję, hohoho
P
Pilarczyk
Cytat z Pana Tomka: Gdyby nie ich inicjatywy (anarchistów i Rozbratu), mielibyśmy do czynienia z kompletną pustką w tym zakresie (życie publiczne i kulturalne).
Rozumiem Panie Tomaszu, że teraz wycinamy z budżetu miasta wszystko co idzie na kulturę i sprawy publiczne, nie dajemy nic anarchistom (i tak by nie wzięli) a oszczędności przeznaczmy na ... np GOAP. Skoro kulturę i sprawy publiczne mamy za darmo a wszystko samo się dzieje, to po co finansować Malte, teatry itp. Rozbrat załatwi wszystko!
c
cywilizacja
dlatego pan prawnik z SLD jest taki wyrozumiały. Jak narazie anarchiści w Poznaniu zajmują bezprawnie czyjąś własność ("prywatna własność" -pojęcie obce nierobom zastepowane - pojęciem "nam sie należy"), niszcza mienie społeczne, państwowe i prywatne wypisując na ścianach, elwacjach (nie szczędząc zabytków) komunistyczn0-anbarchistyczne hasła.
????
Pan mądrala zapędził się w kozi , anarchy - róg
????
Pan mądrala zapędził się w kozi , anarchy - róg
d
dao
(i abstrahując od tego jakim cudem przy bramce i rewizjach udało się to wnieść) szło mi tylko o elementarną uczciwość dziennikarzy i komentatorów (chyba, że dla Ciebie kwestia czy ktoś celuje w Ciebie czy w ziemię jest nieistotna)
k
kamiński
co to za anarchista w granicach prawa.....
k
kanar
cienias
m
mecenas
Gratulacje dla mecenasa Lewandowskiego ? A Pan co zrobił jako prawnik dla nas na Stolarskiej - najłatwiej wysługiwac się anarchistami lub władzą. Mam wątpliwośc co do mgr prawa Lewandowskiego, bo chyba tak jest
P
Piotr
Rozumiem, że rzucanie zgniłymi jajami na sali sądowej jest OK? No skoro tak mówisz....
Dodaj ogłoszenie