18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Top 20 - Najbogatsi politycy Wielkopolski. Zobacz zestawienie!

Agnieszka Świderska, Ewa Auer, Renata Cicharska, Daniel Andruszkiewicz, Karolina Barełkowska, Andrzej Kulej
1.Marek NiedbałaLewicowy radny sejmiku to niekoronowany lider naszego rankingu - jego majątek to prawie 30 mln złotych. Był jednym z największych w kraju dealerów opla. Obecnie rozwija swój nowy projekt biznesowy - firmę Nowe Technologie, zajmującą się systemami kontroli i zarządzania flotą samochodową. Mimo iż zainwestował w niego niemal cały swój kapitał, wciąż ma koncie prawie 2,5 mln złotych. Jest właścicielem kilkunastu nieruchomości wartych około 20 mln złotych, a jego firmowa flota liczy kilkadziesiąt samochodów. W biznesie, w którym zarabia milion rocznie, ma na razie więcej szczęścia niż w polityce. Jednak i tam potrafi budować swój kapitał.
1.Marek NiedbałaLewicowy radny sejmiku to niekoronowany lider naszego rankingu - jego majątek to prawie 30 mln złotych. Był jednym z największych w kraju dealerów opla. Obecnie rozwija swój nowy projekt biznesowy - firmę Nowe Technologie, zajmującą się systemami kontroli i zarządzania flotą samochodową. Mimo iż zainwestował w niego niemal cały swój kapitał, wciąż ma koncie prawie 2,5 mln złotych. Jest właścicielem kilkunastu nieruchomości wartych około 20 mln złotych, a jego firmowa flota liczy kilkadziesiąt samochodów. W biznesie, w którym zarabia milion rocznie, ma na razie więcej szczęścia niż w polityce. Jednak i tam potrafi budować swój kapitał. Fot. Grzegorz Dembiński
Udostępnij:
Wśród radnych, samorządowców, posłów i senatorów w Wielkopolsce nie brakuje milionerów. Kto ma największy dom? Kto najwięcej w banku? W czyim garażu mustang stoi obok porsche? Specjalnie dla Was przekopaliśmy się przez setki oświadczeń majątkowych. Efektem jest pierwsza lista wielkopolskich, politycznych krezusów. Tylko u nas.

Najpierw biznes, potem polityka. Ta zasada sprawdziła się w przypadku wielu polityków, którzy znaleźli się w naszym rankingu łącznie z pierwszym na liście Markiem Niedbałą, lewicowym radnym sejmiku z Poznania. Ci, którzy wybrali politykę jako drogę do wzbogacenia się, zajmują drugą dziesiątkę. Patrząc na majątek Marka Siwca czy Konrada Szymańskiego, którzy są już milionerami, nie można jednak mieć wątpliwości, że bycie politykiem też może być niezłym biznesem. Co ciekawe, majątki polityków związanych z lewicą są znacznie większe niż ich kolegów z PO czy PiS. Czyżby to SLD znało receptę na sukces?

1.Marek Niedbała
Lewicowy radny sejmiku to niekoronowany lider naszego rankingu - jego majątek to prawie 30 mln złotych. Był jednym z największych w kraju dealerów opla. Obecnie rozwija swój nowy projekt biznesowy - firmę Nowe Technologie, zajmującą się systemami kontroli i zarządzania flotą samochodową. Mimo iż zainwestował w niego niemal cały swój kapitał, wciąż ma koncie prawie 2,5 mln złotych. Jest właścicielem kilkunastu nieruchomości wartych około 20 mln złotych, a jego firmowa flota liczy kilkadziesiąt samochodów. W biznesie, w którym zarabia milion rocznie, ma na razie więcej szczęścia niż w polityce. Jednak i tam potrafi budować swój kapitał.

2.Rajmund Gąsiorek
Majątek wart prawie 14 mln złotych daje gnieźnieńskiemu radnemu powiatowemu drugie miejsce w naszym rankingu. Jest właścicielem 200-hektarowego gospodarstwa wartego 6 mln złotych. Więcej warte od jego gospodarstwa jest 100 procent udziałów w firmie "Agropol" SP. - ponad 6 mln złotych. Radny posiada także 300-metrowy dom o wartości 1,2 mln złotych oraz 50-metrowe mieszkanie warte 300 tys. złotych. W jego garażu stoi mercedes viano z 2005 roku, mercedes r 320 CDI z 2007 roku oraz mercedes G400 CDI z 2006 roku.

3. Wojciech Szejner
10 milionów złotych - tyle są warte grunty i lasy budzyńskiego radnego. Oprócz nich posiada również 85 tys. złotych oszczędności, niewielkie udziały w spółkach i wartą 90 tys. złotych toyotę hilux oraz audi a6 avant quatro z 2007 r. Ma także nieco sprzętu rolniczego, zaś wszystko razem składa się na majątek grubo ponad 10,5 miliona złotych. Z kolei zobowiązania radnego w ubiegłym roku wynosiły w sumie prawie 4 miliony 100 tys. zł. Dodajmy, że termin spłaty największego z nich upłynie dopiero w 2023 roku.

4. Kazimierz Lipiński
Prawie 600 tys. złotych to oszczędności najbogatszego konińskiego radnego. Prawdziwy majątek zgromadził jednak w nieruchomościach - budynek mieszkalno-usługowy wart 5,7 mln złotych oraz cztery działki za ponad 2 mln złotych. W garażu radnego stoi dwuletni mercedes ML 350 wart 150 tys. złotych oraz sześcioletni opel combo wart 20 tys. złotych. Radny ma również pływający majątek: trzy statki pasażerskie i łódź motorową. Nie odważył się jednak oszacować ich wartości. Spróbowaliśmy zrobić to sami: jego "Dziwożonę", dwupokładowy statek pasażerki, który w rejs po Warcie może zabrać do 150 pasażerów, wyceniliśmy na 750 tys. złotych.

5. Waldemar Witkowski
Ile naprawdę jest wart majątek lewicowego radnego sejmiku z Poznania, nie wie nawet on sam. Przynajmniej tak zeznał w swoim oświadczeniu majątkowym. Wyciąg z konta nie mógł jednak kłamać. Zgromadził na nim 1,2 mln złotych. To pierwszy i nie ostatni milion. Z całą pewnością można podejrzewać, że radny zaczyna dzień od sprawdzania najnowszych notowań giełdy. Tak przynajmniej postępowałby każdy, czyje papiery wartościowe są warte 5,2 mln złotych. Na tym kończy się własna wycena majątku radnego. Resztę wyliczyliśmy sami w oparciu o oferty sprzedaży podobnych nieruchomości - 217-metrowego domu, hektara działki i drugiej działki o powierzchni prawie 2000 metrów z budynkami o powierzchni 1500 metrów oraz lokalami użytkowymi o powierzchni 216 metrów. Według naszych szacunków, nieruchomości radnego są warte 3,2 mln złotych, a cały majątek - 9,6 mln złotych.

6.Małgorzata Miklas
Majątek kaliskiej radnej powiatowej to 9,3 mln złotych, z czego 160 tys. złotych trzyma na koncie. Źródło jej bogactwa tkwi w gospodarstwie rolno-ogrodniczym wartym 8,5 mln złotych. Ma także 169-metrowy dom warty 200 tys. złotych. W garażu radnej stoją dwa samochody, jedna ciężarówka, ciągnik, przyczepy oraz... dwa wózki widłowe.

7. Józef Dancewicz
8,5 miliona złotych - tyle jest wart majątek kaliskiego radnego powiatowego. Najbardziej "wartościowe" są jego nieruchomości: gospodartwo warte 500 tys. złotych, dom wart 500 tys. złotych, mieszkanie warte 80 tys. złotych oraz dwie nieruchomości o wartości 1,75 mln złotych. W garażu radnego stoi chevrolet captiva i vw passat.

8.Marek Ziółkowski
Ze swoim majątkiem - 8,4 mln złotych, senator przypomina rzymskich patrycjuszy. Jego osobiste oszczędności w złotówkach, dolarach i frankach szwajcarskich to prawie 160 tys. złotych. Ma również spory pakiet państwowych obligacji o wartości ponad 180 tys. złotych i warte ponad 60 tys. udziały w funduszach inwestycyjnych. Kapitał gromadzi jednak głównie w nieruchomościach. Jego stan posiadania to 250-metrowy dom, 48-metrowe mieszkanie i trzy działki, z czego dwie z domkami rekreacyjnymi. Ma więc gdzie odpocząć od Wiejskiej i od studentów. Jego "profesorska" pensja w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej to 88 tys. złotych.

9.Przemysław Kiejnich, Sylwia Kiejnich
On - radny powiatu poznańskiego, ona - radna gminy Rokietnica. Wspólny majątek wyceniają na ponad 8 mln złotych. Wspólnie gospodarują również na 55-hektarowym gospodarstwie wartym 6,5 mln złotych, które rocznie przynosi im 320 tys. złotych zysku oraz 66 tys. złotych dopłat unijnych. Na koncie mają 30 tys. złotych oszczędności. Ale to nie cały ich majątek. Jest jeszcze 250-metrowy dom wart pół miliona złotych, 800-metrowa działka i sprzęt rolniczy. Spłacają kredyt w wysokości 240 tys. złotych.

10. Zenon Kurt
Leszczyński radny SLD (majątek łączne 7 milionów 748 tysięcy 800 złotych). Radny Kurt jest właścicielem hurtowni Mleko-pol. Oszczędności ma na swoim koncie 38,8 tysiąca złotych. Ma dom o powierzchni 220 metrów kwadratowych, który wycenił na 360 tysięcy złotych (współwłasność) oraz 54-metrowe mieszkanie warte 320 tysięcy złotych (współwłasność). Jest właścicielem budynku magazynowo-biurowego, użytków rolnych, działki przemysłowej i dwóch działek budowlanych o wartości rynkowej 5,2 miliona złotych (współwłasność). Posiada siedem samochodów (użytkowanych w prowadzonej działalności). To cztery auta marki Iveco (roczniki 1999, 2000, 2003 i 2005), Ford Mondeo z 2005 roku, Renault Megane z 2002 roku i Hyundai z 2001 roku o łącznej wartości około 150 tysięcy złotych. Radny ma cztery kredyty (inwestycyjny, dwa obrotowe oraz hipoteczny). Do spłaty zostało mu jeszcze łącznie milion 680 tysięcy złotych.

11. Marek Lis
Radny powiatu poznańskiego nie ma żadnych oszczędności. Nie musi się jednak o to martwić, posiadając majątek wart 7,4 mln złotych, w tym ponad 3-hektarowe gospodarstwo rolne warte 2,5 mln złotych. Jest właścicielem 128-metrowego domu wartego ponad ćwierć miliona złotych. Jego stan posiadania to także cztery działki rolne warte łącznie 400 tys. złotych, udziały w działce drogowej oraz budynek mieszkalno-garażowy w trakcie budowy, który już jest wart 200 tys. złotych. Na sprzedaży zbędnych nieruchomości zarobił w ubiegłym roku ponad 2 mln złotych. A do jego kieszeni jako członka zarządu dwóch spółek wpłynęło 30 tys. złotych. Jeździ mitshubishi pajero.

12. Zbigniew Ajchler
Radny sejmiku, który w polityce pozostaje w cieniu swojego brata, posła Romualda Ajchlera. Ten jednak mógłby pozazdrościć mu majątku wartego prawie 7 mln złotych. Głównym źródłem dochodu radnego jest jego 360-hektarowe gospodarstwo warte 3,8 mln złotych, które przynosi mu "na czysto" 210 tys. złotych. Niejeden poseł mógłby również pozazdrościć mu 600-metrowego domu wartego 600 tys. złotych. A do radnego należy także 65-metrowe mieszkanie warte 200 tys. złotych oraz ponadhektarowa działka ze 150-metrowym domem i budynkami użytkowymi warta 1,5 mln złotych. Jako prezes dwóch rolniczych spółdzielni produkcyjnych zarabia rocznie ponad 420 tys. złotych. Dieta radnego - 27 tys. złotych - to najmniejsza część jego dochodów. Ma również odłożone na koncie 140 tys. złotych i spłaca dwa kredyty inwestycyjne na łączną sumę 210 tys. złotych.

13. Włodzimierz Pinczak
Burmistrz Stęszewa, z którym przegrywa nawet prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz--Waltz, może pochwalić się majątkiem wartym ponad 6 mln złotych. Już sam stan jego oszczędności - ponad 850 tys. złotych, robi wrażenie. Największym skarbem burmistrza jest jednak jego 147-hektarowe gospodarstwo warte prawie 3 mln złotych, które rocznie przynosi mu około 1 mln złotych. Może więc pozwolić sobie na utrzymanie 370-metrowego mieszkania, którego wartość wycenia na 190 tys. złotych oraz dwie terenówki: trzyletniego forda kinga oraz roczne suzuki grand vitara. To nie jedyny jego majątek jeżdżący na kołach - sporo warte są również traktory i kombajn, zwłaszcza te ze znaczkiem John Deere.

14. Konrad Szymański
Jeden z najbardziej oszczędnych polityków w naszym rankingu. Na koncie trzyma prawie 1,5 mln złotych. Więcej zgromadził jednak w nieruchomościach: wartym 2,2 mln złotych 217-metrowym domu oraz 47-metrowym mieszkaniu wartym 190 tys. złotych. Europarlament wypłaca mu rocznie prawie 400 tys. złotych. Z tego między innymi spłaca 1,7- milionowy kredyt, który zaciągnął na kupno mieszkania. Jeździ pięcioletnią toyotą corollą.

15. Zbigniew Muszyński
Majątek radnego Rokietnicy jest dowodem na to, że wśród emerytów też zdarzają się bogaci. Jego oszczędności to 250 tys. złotych w gotówce. Jest właścicielem 22-hektarowego gospodarstwa wartego 1,1 mln złotych, 65-metrowego domu wartego 200 tys. złotych i działki rolnej, a do spółki, którą prowadzi razem z żoną należą trzy kolejne domy jednorodzinne i dwa domy-bliźniaki. W garażu ma dwie ciężarowe dwuletnie dacie, dwuletnią toyotę yaris oraz ciągnik rolniczy.

16. Filip Kaczmarek
Na giełdzie kandydatów na prezydenta Poznania jego nazwisko jest wysoko notowane. Na razie jako europosłowi bliżej mu jednak do Strasburga, gdzie wynagrodzenie - prawie 400 tys. złotych rocznie - jest znacznie wyższe niż prezydencka pensja. Sądząc po stanie konta, na którym zgromadził ponad milion złotych, z czego 520 tys. złotych przeznaczył na mieszkanie, należy raczej do oszczędnych. Z wyjątkiem państwowych obligacji wartych 22 tys. złotych kapitał gromadzi głównie w nieruchomościach. W oświadczeniu wymienia dom wart 900 tys. złotych, cztery mieszkania warte prawie milion złotych oraz działkę budowlaną o wartości 130 tys. złotych. Do pensji europosła "dorabia" wykładami w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz wynajmem mieszkań.

17. Paweł Szałamacha
Najbogatszy z pilskich parlamentarzystów (desant z Warszawy) posiada duże oszczędności, a przede wszystkim ogromny majątek, który ulokował w nieruchomościach. Poseł ma drogi dom bliźniak i drogie 64-metrowe mieszkanie, które wycenił na blisko 800 tysięcy złotych. Ale najbardziej imponująca jest działka budowlana, której wartość to milion złotych. W 2011 roku jeździł jednak starym saabem 9-3 z 2003 roku. Żyje oszczędnie, bo dochody, zanim został posłem, też miał stosunkowo skromne, w 2011 roku zarobił niewiele ponad 67 tysięcy złotych, w tym większość ze sprzedaży akcji.

18. Marek Siwiec
Trzymanie się z dala od Wiejskiej, a blisko Strasburga, zdecydowanie służy finansom lewicowego polityka, którego majątek jest wart już ponad 3 mln złotych. Tylko pensja europosła przynosi mu rocznie prawie 400 tys. złotych, z czego 150 tys. złotych odłożył na koncie. Nie inwestuje w papiery wartościowe, ale nieruchomości już tak. W oświadczeniu wymienia 290-metrowy dom wart 800 tys. złotych, trzy mieszkania warte prawie 1,5 mln złotych oraz 9000-metrową działkę, którą ostrożnie wyceniliśmy na 750 tys. złotych. Na wynajmie mieszkań zarabia rocznie 60 tys. złotych. Dysponując takim majątkiem, można pozwolić sobie na odrobinę luksusu - warte ponad 200 tys. złotych bmw.

19. Jadwiga Rotnicka
Najmniej rozrzutna czy najbardziej oszczędna wśród parlamentarzystów? Na koncie zgromadziła 661 tys. złotych w gotówce, 510 tys. złotych w funduszach i lokatach, a także 25 tys. złotych w akcjach. Jej nieruchomy majątek to 400-metrowy dom wart 800 tys. złotych, 81-metrowe mieszkanie warte 450 tys. złotych oraz trzy działki, w tym 1950-metrowa, na której stoi dom. Uposażenie senatorskie i wykłady na UAM przynoszą jej rocznie 121 tys. złotych. W garażu ma dwa samochody: renault megane oraz fiata croma.

20. Piotr Głowski
Prawdziwy krezus wśród pilskich polityków, ale nie dorobił się na pracy w urzędzie, co najwyżej zachował dochody, które miał jako senator. Zgromadził majątek wart blisko 3 mln złotych. Prezydent ma kilka źródeł dochodu. Sporo, bo ponad 160 tys. zł otrzymał w 2011 roku z dopłat unijnych do gruntów rolnych. Ma duży dom w Chrustowie pod Piłą, wart jeden milion 300 tysięcy złotych. W jego garażu stoją trzy samochody, między innymi jeep liberty z 2007 roku wart około 34 tys. złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pozn
!1 ma chyba więcej długów niż majątku w Oplu też same porażki
m
m&m
Podajcie kto ile ma lat.
o
opal
Gdyby faktycznie, tak było to bym się nie wkurzał, ale prawda jest raczej taka; ' nie orze a zbiera...' - gołodupiec idzie ' w politykę ", a póżniej jak dojdzie do rozliczeń, to okaże się, że grał na giełdzie...
*
Moze zyja na pokaz i na kredyt.
S
Stary
Nie dosc ze mi d*** loicie za prenumerate, to bede dodatkowo placil za wasze wypociny w wydaniu internetowym. Pieprzcie sie. Amen.
S
Stary
Niech ich wszystkich szlak jasny trafi.Liczy sie tylko forsa, a problemy biednych ludzi maja w d****.
w
werd
pan dziennikarz jak koło mojego domu będzie przechodził to niech uważa też tabliczkę postawię. Za patrzenie płaci. Czy ten kraj zwariował do reszty. Nie chcesz żebym przy okazji czytał nie dawaj na stronie dajcie do kiosku. Nie kupię bo wypociny mam w
K
Kj
Media myślą, że Polacy wszystko by chcieli za darmo, a ja myślę, że gdyby mieli tyle wpływu na konto co np. Niemcy nie byłoby problemu, a tak dupa .. najwyższe w europie opłaty za media, telefon, inne, a teraz jeszcze za głupkowate często wypociny dziennikarzy, które czytało się przy okazji, a nie dla podwyższenia IQ .. tutaj jeszcze nie wiadomo za co się ma płacić ..bo ja mam w duszy artykuły o Amber Gold, Dodzie, Wojewódzkim, Mamie Madzi ..... czy komunikat, że Niedbała sprzedał salon i skasował 30 mln .. jest tyle wart ... dla mnie NIE ...
l
lpo
hahahahahahahahahahahahahah płatne artykuły !!!!!!!! hahahaha kasuje głos wielkopolski z historii przeglądania bo to jakaś farsa !!!!!
r
rojber
niech zgłosi akces do rady nadzorczej spółki komunalnej, np. ZTM.
Wniosek do Grobelasa i znaczki skarbowe 100 zł.
A Świtalski i synowie tak są niedościgli, teraz w polo!
Więcej informacji na stronie głównej Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie