MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Na UMK powstała akademicka strefa relaksu: 80 miejsc do pracy i wypoczynku, kuchnia i... sztuka

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Tak wyglądało 15 maja otwarcie akademickiej strefy relaksu w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK. Strefie towarzyszy galeria, w której swoje prace już prezentują adepci Sztuk Pięknych. A sama strefa to 80 miejsc do nauki i wypoczynku, kuchnia, TV, miejsca wyciszenia itp.
Tak wyglądało 15 maja otwarcie akademickiej strefy relaksu w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK. Strefie towarzyszy galeria, w której swoje prace już prezentują adepci Sztuk Pięknych. A sama strefa to 80 miejsc do nauki i wypoczynku, kuchnia, TV, miejsca wyciszenia itp. Andrzej Romański UMK / portal.umk.pl
80 miejsc do pracy i wypoczynku, pięknie wyposażona kuchnia, TV, miejsca wyciszenia - a wszystko to aż na 400 mkw. Taka jest akademicka strefa relaksu, którą 15 maja otwarto w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK.

Po co to wszystko? By studenci, bo to przede wszystkim miejsce dla nich, nie musieli krążyć między biblioteką, uczelnią a akademikiem czy stancją i by mogli w strefie uczyć się - samodzielnie lub wspólnie - w komfortowych warunkach. Czyli tak, by zrobienie sobie kawy czy podgrzanie posiłku było możliwe na miejscu; identycznie jak wyciszenie się i zrelaksowanie w osobnych kącikach. A w razie potrzeby też - skorzystanie z Internetu, telewizji etc. Wszystko to wygodnie i w estetycznym otoczeniu.

Co ważne, akademickiej strefie relaksy towarzyszy... sztuka! A dokładniej miejsce wystawiennicze stworzone przez młody narybek artystów UMK w Toruniu.

Akademicka strefa relaksu UMK otwarta! Co dokładnie się w niej znajduje?

Akademicka strefa relaksu powstała na parterze Biblioteki Uniwersyteckiej UMK, w dawnej Czytelni Czasopism, której zasoby zostały przeniesione do księgozbioru podręcznego. Oficjalne otwarcie strefy i przecięcie symbolicznej wstęgi odbyło się 15 maja.

Tak wyglądało 15 maja otwarcie akademickiej strefy relaksu w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK. Strefie towarzyszy galeria, w której swoje prace już prezentują
Tak wyglądało 15 maja otwarcie akademickiej strefy relaksu w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK. Strefie towarzyszy galeria, w której swoje prace już prezentują adepci Sztuk Pięknych. A sama strefa to 80 miejsc do nauki i wypoczynku, kuchnia, TV, miejsca wyciszenia itp.
Andrzej Romański UMK / portal.umk.pl

-Pomysł narodził się z potrzeby utworzenia w kampusie przestrzeni do odpoczynku, nauki i pracy, gdzie jednocześnie można posilić się i porozmawiać - podkreślił dr Krzysztof Nierzwicki. Jednocześnie podziękował wszystkim tym, którzy od marca byli zaangażowani w tworzenie strefy, a było tych osób naprawdę wiele.

Dzięki wspólnym wysiłkom uczelni i studentów, strefa jest taka, jaką młodsi ludzie sobie wymarzyli. Miejsce stworzono z myślą o całej społeczności akademickiej, ale przede wszystkim - o osobach studiujących.

Strefa relaksu rozmieszczona jest na dwóch kondygnacjach, a jej łączna powierzchnia to 400 m kw. Do dyspozycji odwiedzających jest ok. 80 miejsc do pracy, wypoczynku, wyciszenia oraz wspólnej lub indywidualnej nauki. Sala została wyposażona w sofy, fotele i stoliki oraz telewizor z możliwością podłączenia własnego sprzętu za pośrednictwem gniazda HDMI.

Wydzielono także aneks kuchenny, w którym znajdują się wszystkie potrzebne sprzęty: zlewozmywak, mikrofalówki, lodówka, zmywarka oraz naczynia. Przygotowanie sobie zatem posiłku w przerwie od nauki czy pracy nad jakimś projektem nie jest tu żadnym kłopotem.

A przy strefie - galeria! Tutaj swoje prace prezentować będą adepci Sztuk Pięknych

Nowemu miejscu w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK towarzyszy również przestrzeń wystawiennicza pod nazwą "Sekcja Sztuk Pięknych". Tutaj swoje prace będą mogli prezentować studenci i studentki wszystkich kierunków Wydziału Sztuk Pięknych. Jej opiekunem jest dr Piotr Czyż z Katedry Grafiki.

Nazwa galerii nawiązuje do początków wspomnianego WSzP na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Właśnie tak początkowo nazywała się jednostka założona przez przybyłych w 1945 roku wykładowców i artystów z Wilna: Tymona Niesiołowskiego, Jerzego Hoppena, Stefana Narębskiego i Bronisława Jamontta.

Pierwsza wystawa, której wernisaż uświetnił otwarcie akademickiej strefy relaksu, prezentuje realizacje z pięciu pracowni Katedry Grafiki: Pracowni Wklęsłodruku, Litografii, Grafiki Multimedialnej, Wypukłodruku i Serigrafii.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska