Totolotek Puchar Polski: Znamy zwycięzców okręgowych Pucharów Polski! Nie zabrakło niespodzianek - Stella Luboń pokonała Huragan Pobiedziska

Dawid Dobrasz
Zaktualizowano
Stella Luboń będąca ligę niżej pokonała w finale Totolotek Pucharu Polski strefy poznańskiej Huragan Pobiedziska 3:1 i na wiosnę zagra na szczeblu wojewódzkim. Dawid Dobrasz
W województwie wielkopolskim w Święto Niepodległości rozegrano pięć finałów okręgowego Totolotek Pucharu Polski. Rywalizacja odbyła się w okręgach poznańskim, kaliskim, konińskim, leszczyńskim oraz pilskim. Nie obyło się bez niespodzianek!

Najciekawiej ze wszystkich finałowych par zapowiadało się spotkanie Stelli Luboń z Huraganem Pobiedziska. Oficjalnie gospodarzem spotkania była Stella, ale finał odbył się na obiekcie Huraganu, który jest lepiej przystosowanym obiektem do takich wydarzeń. O organizację spotkania finałowego starały się obie zespoły, ale ostatecznego wyboru dokonał zarządca rozgrywek, czyli Wielkopolski ZPN.

Wszystkie spotkania okręgowego Totolotek Pucharu Polski rozpoczęły się 11 listopada o godzinie 13:00. W Pobiedziskach przed rozpoczęciem spotkania odegrano hymn Polski z okazji Święta Niepodległości. W finale strefy poznańskiej zmierzyły się drużyny niewystępujące na co dzień na tym samym szczeblu rozgrywkowym. Huragan jest w V lidze grupie I, a Stella rywalizuje w Klasie Okręgowej. Obie drużyny swoje spotkania ligowe rozegrały w sobotę o godz. 11.00, żeby zgodnie z regulaminem rozgrywek przed meczem finałowym były co najmniej 48 godzin przerwy. Zarówno Stella, jak i Huragan swoje spotkania ligowe wygrały.

Mecz odbywał się w świątecznej atmosferze. Klub z Lubonia zorganizował wyjazd swoich kibiców dwoma autokarami, a dodatkowo sympatycy Stelli dojeżdżali samochodami i łącznie wypełnili całą krytą trybunę. Społeczność w Pobiedziskach zgodnie przyznała, że takiego piłkarskiego święta w ich mieście dawno nie było.

Początek spotkania był wyrównany, ale mogła dziwić przewaga Stelli Luboń. Umowni gospodarze niedzielnego meczu dochodzili częściej do sytuacji strzeleckich i dwie z nich zdołali wykorzystać przed przerwą. Najpierw w 35. minucie gola dającego prowadzenie zdobył Marcin Ogrodowczyk. Nie minęły dwie minuty, a wynik na 2:0 podwyższył dobrze znany w Poznaniu Alain Ngamayama. Były zawodnik kojarzony głównie z Wartą Poznań grał bardzo dobrze w barwach Stelli i występował na pozycji rozgrywającego, a za czasów gry na szczeblu centralnym występował głównie jako defensywny pomocnik lub środkowy obrońca.

Do przerwy wynik nie uległ zmianie i Huragan mógł być mocno zdziwiony takim obrotem spraw. Po przerwie drużyna z Pobiedzisk zdobyła bramkę kontaktową, ale później straciła impet i nie potrafiła wyrównać. Stella w 66. minucie, ponownie za sprawą Alaina Ngamayamy, podwyższyła na 3:1 i ostatecznie dość niespodziewanie zabrała trofeum do Lubonia. W Pobiedziskach po meczu było czuć spore rozczarowanie, bo nie dość, że Stella gra poziom niżej, to dodatkowo bardzo szczęśliwie awansowała do finału po rzutach karnych (Stella grała z AP Reissa. W regulaminowym czasie gry 1:1, rzuty karne 5:3), a w samym meczu zagrała lepiej i popełniła mniej błędów niż drużyna Huraganu.

Przed wręczeniem Pucharu w obu ekipach zostali wybrani najlepsi zawodnicy. W barwach Huraganu najlepiej zaprezentował się Bartosz Żołądkiewicz, a w barwach Stelli Jakub Solarek. Solarek dodatkowo na pomeczowej konferencji prasowej w dość mocnych słowach wypowiedział się o braku oświetlenia na obiekcie w Luboniu, przez co Stella musi na co dzień trenować na orliku.

Cieniem na całym wydarzeniu rzuca się zachowanie małej części kibiców Stelli. Niektóre okrzyki były zbyt mocno obraźliwe, a na stadionie w Pobiedziskach pojawiło się wiele rodzin z dziećmi, które musiało słuchać i obserwować zachowanie poniżej wszelkiej krytyki grupki sympatyków z Lubonia.

grupa Leszno:
Polonia 1912 II Leszno - Korona Piaski 1:3 (mecz w Piaskach)

grupa Piła:
Noteć Czarnków - Iskra Szydłowo (0:2)

Zwycięzcy przystąpią wiosną do rozgrywek Totolotek Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. Losowanie ma odbyć się w przyszłym tygodniu.

Bieg Niepodległości w Poznaniu: Portrety biegaczy. Radość i ...