DW
Polska - Czechy 2:1 (2008)
Polska - Czechy 2:1 (2008) Fot. Arkadiusz Gola /Polskapresse Fot. Arkadiusz Gola /Polskapresse
W czwartek o godz. 18:00 reprezentacja Polski po raz 27. spotka się z Czechami (poprzednio liczone jako Czechosłowacja). To doskonała okazja, by przypomnieć najlepsze chwile naszej kadry po tych starciach. Nie brakuje również gorzkich porażek, które będziemy pamiętać jeszcze długi czas. Polska vs Czechy - Bilans oficjalnych meczów międzypaństwowych.

Przedwojenny pech

Pierwsze spotkanie Polaków z Czechosłowacją datuje się na 27 października 1928. Po godzinie gry było już 3:0 dla naszych rywali, a dwie bramki w tym spotkaniu zdobył Antonín Puč. Nasza reprezentacja zaczęła odrabiać straty, ale dublet Henryka Reymana nie uchronił nas od porażki. Trzy lata później w Warszawie dostaliśmy jednak prawdziwe lanie, tracąc gola już w 1. minucie meczu. Ostatecznie Czechosłowacja wróciła do domu z wynikiem 4:0 do przodu.

Spotkanie z 15 października 1933 roku było natomiast pierwszym - i do dziś jednym z nielicznych - spotkaniem "o punkty". Na warszawskim stadionie podejmowaliśmy mocną drużynę Czechosłowacji, a stawką był udział w mistrzostwach świata 1934. W Warszawie padł wynik 1:2, natomiast w rewanżu przegraliśmy 0:2 i marzenia o mundialu musiały zostać przełożone na następny turniej.

Rewanż po 70 latach

W latach powojennych graliśmy z reprezentacją Czechosłowacji ze zmiennym szczęściem. Nie brakowało sromotnych porażek (3:6 w 1947 roku) i klasowych zwycięstw (3:0 w 1972 roku). Wszystkie te spotkania były jednak tylko towarzyskimi starciami. Los rzadko wiązał nas z naszymi południowymi sąsiadami. Do momentu, w którym rozpoczęły się eliminacje do MŚ 2010. Jak skończyły się dla naszej kadry, każdy wie, ale wówczas - 11 października 2008 roku - podopieczni Leo Beenhakkera grali jak z nut. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie najpierw w 27. minucie Paweł Brożek pokonał Petra Cecha po indywidualnej akcji Jakuba Błaszczykowskiego i jego przytomnym podaniu. W drugiej połowie to Błaszczykowski był już autorem gola - otrzymał podanie na prawym skrzydle, na pełnej szybkości ruszył w stronę bramki i przelobował Cecha.

Pogrzebane szanse na polsko-ukraińskim Euro

Na Euro 2012 po dwóch spotkaniach mieliśmy dwa punkty. Aby awansować do ćwierćfinału, wystarczyło ograć teoretycznie najsłabszych w grupie Czechów. W pierwszej połowie mieliśmy naprawdę wiele okazji - Dariusz Dudka pokusił się o uderzenie przewrotką, Robert Lewandowski niecelnie uderzył w polu karnym. Z minuty na minutę opadaliśmy z sił - co było naszą wizytówką podczas tego turnieju - aż w końcu Jiracek w 72. minucie otrzymał podanie i prostym zwodem oszukał naszego obrońcę, a następnie płaskim strzałem pokonał Przemysława Tytonia.

Tak było 3 lata temu

Niemal dokładnie trzy lata temu "Orły Nawałki" były w szczytowej formie. Po awansie na Mistrzostwa Europy 2016 mierzyliśmy się towarzysko z Czechami we Wrocławiu. Tam eksplodował talent Bartosza Kapustki, który każde dotknięcie piłki zamieniał w złoto. Ostatecznie wygraliśmy 3:1 po golach Milika, Jodłowca i Grosickiego. Jak będzie tym razem w Gdańsku?

Bilans meczów Polski z Czechami

Ogółem meczów: 26
Zwycięstw: 8
Remisów: 5
Porażek: 13
Bramki: 37-51
Najlepsi strzelcy: Polska - Gerard Cieślik (3); Czechy - Vlastimil Preis (4)

REPREZENTACJA w GOL24

Materiał oryginalny: Towarzyski rywal i słodko-gorzki XXI wiek. Historia i bilans meczów Polski z Czechami - Gol24