Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo im. Wieniawskiego i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zacieśniają współpracę

Marek Zaradniak
Umowę podpisali rektor UAM profesor Andrzej Lesicki i dyrektor Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego Andrzej Wituski,
Umowę podpisali rektor UAM profesor Andrzej Lesicki i dyrektor Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego Andrzej Wituski, Przemysław Stanula
Współpraca pomiędzy Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wienawskiego a Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza wkroczyła w środę na nowe tory.

Współpraca pomiędzy Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego, a Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza datuje się od pierwszego z Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Wieniawskiego zorganizowanego w Poznaniu w 1952 roku. Wczoraj jednak wkroczyła na nowe nowe ramy.
Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki i dyrektor Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego Andrzej Wituski podpisali bowiem umowę o współpracy.

Od lat Konkursy odbywają się w przepięknej Auli UAM, od lat trwa współpraca pomiędzy Towarzystwem a Instytutem Muzykologii UAM i Biblioteką Uniwersytecką. Teraz obie strony mają nadzieję i podstawy do współpracy na kolejnych polach. Chodzi przede wszystkim o usankcjonowanie współpracy obu instytucji i stworzenie możliwości rozszerzenia badan naukowych dotyczących Henryka Wieniawskiego, jego rodziny i epoki oraz wsparcie wydanie Dzieł Wszystkich , a także o wspolne projekty naukowe, dydaktyczne i artystyczne. W tym celi wykorzystywana będzie nie tylko Aula UAM, ale także inne obiekty głównie w kampusie UAM na Morasku.

- Po wieloletnich wspólnych doświadczeniach podpisaliśmy Towarzystwo im. Wieniawskiego i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza podpisały umowę o współpracy. Chodzi nie tylko o sam Konkurs wieniawskiego, ale o inne imprezy dużej rangi.
Będziemy organizować wiele wydarzeń dużej rangi jak tegoroczny zwyciężczyni ostatniego Konkursu Wieniawskiego Veriko Tchumburidze czy koncert King’s Singers w roku przyszłym. Chcemy, aby UAM był naszym partnerem. Przy okazji ożywimy kampus Morasko i będziemy promować w świecie Aulę UAM. Zamierzamy do roku 2021 opublikować Dzięła Wszystkie Henryka Wieniawskiego. To pierwsza taka umowa UAM – powiedział Andrzej Wituski.

Wczorajsze spotkanie stało się też okazją do złożenia podziękowań Andrzejowi Wituskiemu, który przez wiele lat był dyrektorem Konkursów im. Henryka Wieniawskiego i prezesem Towarzystwa Muzycznego im. H.Wieniawskiego. Profesor Andrzej Lesicki przypomniał też, że pierwsze budynki w kampusie na Morasku powstały w czasach gdy Andrzej Wituski był prezydentem Poznania i również Poznański Szybki Tramwaj powstał m.in. z myślą o kampusie na Morasku.

Zobacz też: Tak wyglądały urodziny Maltanki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski