"Tożsamość. 100 lat polskiej architektury". Wystawa w budynku „Alfa” przy ul. Święty Marcin 46/50

Materiał informacyjny
Udostępnij:
"Tożsamość. 100 lat polskiej architektury" to pięć wystaw w pięciu miastach Polski, z których każda poświęcona jest innemu fenomenowi architektonicznemu po odzyskaniu przez kraj niepodległości. W piątek, 18 października, w Poznaniu zostanie otwarta ekspozycja poświęcona okresowi 1970–1989.

Organizatorem serii wystaw jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Ich głównym celem jest prezentacja dorobku polskiej architektury i urbanistyki, na który składają się różnorodne, lokalne procesy modernizacyjne.

"Opowiadamy o budynkach i przestrzeniach oraz twórcach, którzy wpłynęli na kształt przestrzeni miejskich po odzyskaniu niepodległości. Zadajemy przy tym pytania o społeczną tożsamość i zmianę, ale także o rolę architektów i urbanistów w naszym codziennym życiu. W jaki sposób ich działalność przyczynia się do budowy polskiego krajobrazu kulturowego oraz tożsamości miejsc, które zamieszkujemy?" - piszą organizatorzy wystaw pt. "Tożsamość. 100 lat polskiej architektury".

I dodają: "Chcemy tym samym nie tylko promować polską kulturę architektoniczną, lecz także zaprosić Was do refleksji nad naszym otoczeniem i jakością przestrzeni, w której żyjemy".

Każda z wystaw poświęcona będzie innemu wycinkowi historii, bedzie też miała inny wątek przewodni. W Krakowie twórcy ekspozycji skupią się na okresie 1918–1939, a tematem będzie "sztuka". W Warszawie (okres 1939–1956, tamat "władza"), w Lublinie (okres 1956–1970, temat: "społeczeństwo"), w Poznaniu (okres 1970–1989 – temat: "transfer"), natomiast w Katowicach (okres 1989–2018, temat: "przemiana").

Poznańska wystawa zostanie otwarta 18 października o godzinie 18.00 w budynku „Alfa” przy ul. Święty Marcin 46/50 i potrwa do 15 grudnia 2019.

"W latach 70. i 80. Poznań był miastem w ciągłym ruchu – tu krzyżowały się drogi ludzi, towarów, środków oraz idei. Jest to też czas kluczowych przekształceń politycznych i społecznych, mających bezpośredni wpływ na kulturę architektoniczną - czytamy w opisie wystawy. - Rozmach inwestycyjny lat 70. to plany przejścia z koncentrycznego na liniowy układ miasta, projekty premetra, czyli Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (PST), tras szybkiego ruchu i towarzyszącej im infrastruktury. W budownictwie dominowała wielka płyta, ale jednocześnie nastąpił zwrot ku bardziej zhumanizowanym, kameralnym sposobom kształtowania osiedli wznoszonych na kształt historycznych miasteczek przez małe spółdzielnie".

Był to jeden z symptomów dążenia społeczeństwa ku samorządności i demokracji, podobnie jak oddolne wznoszenie w pobliżu osiedli kościołów - zwracają uwagę twórcy wystawy. Wzrosło wówczas zainteresowanie historyczną i kulturową tożsamością otoczenia, świadomość ekologiczna i krajobrazowa.

Kuratorką wystawy w Poznaniu jest Alicja Gzowska. Ekspozycji towarzyszy katalog „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”.

Więcej informacji: niaiu.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie