Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycje wielkanocne. Przygotowujemy pisanki - jaką metodę wybrać do zdobienia jaj?

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Zgodnie z tradycjami wielkanocnymi przygotowujemy kolorowe pisanki
Zgodnie z tradycjami wielkanocnymi przygotowujemy kolorowe pisanki 123 RF
Jedną z tradycji wielkanocnych jest zdobienie jaj. Zdobić, czyli pisać jaja, tworząc tradycyjne pisanki można na wiele sposobów. Który z nich wybrać? Te decyzję każdy musi podjąć sam. Jedno jest pewne - to doskonałe zajęcie dla całej rodziny! Zróbmy to nawet w najprostszy sposób, ale wspólnie.

W Wielkopolsce zwyczajowo robiło się kraszanki - barwiło się jaja na jeden kolor. Korzystano przy tym tylko z barwników naturalnych, na przykłąd gotowało się jajka w łupinach cebuli - barwią skorupkę na rozmaite odcienie brązu, lub z liśćmi młodej pokrzywy, która nadaje skorupce kolor zielony. Po okraszeniu warto je natrzeć oliwą - wtedy kolor nabierze głębi.

Bardziej ozdobna jest technika batikowa, czyli pisanie woskiem. Szpileczką wbitą w patyczek nanosimy rozgrzanym pszczelim woskiem rozmaite wzorki na skorupkę jaja. Potem albo barwimy jaja naturalnie, albo zanurzamy je w gorących farbach.

**

Wspólne przygotowanie pisanek do święconki to nie tylko podtrzymywanie tradycji wielkanocnych, ale również miłe zajęcie dla całej rodziny!

**

Nieco inna technika to rysowanie przepalonym woskiem - otrzymujemy go podgrzewając tak długo, aż ściemnieje - na zabarwionym wcześniej jaju.

Czytaj też: Wielkanoc 2020. Mazurki wielkanocne. Jak piec, czym zdobić?

Możemy też robić drapanki - barwioną skorupkę drapiemy ostrym narzędziem w rozmaite wzory, albo wyklejanki - jaja oklejamy papierem lub materiałem. Na Kurpiach nakleja się na nie nawet misterne wycinanki.

Najbardziej współczesną techniką przygotowania tradycyjnych pisanek jest malowanie. Dziś coraz modniejsze są pisanki ze strusich lub przepiórczych jaj. Te pierwsze są dobre na drapanki, bo mają twardą skorupę.

Kiedyś zdobiono także jaja kacze i gęsie. Te nie trafiały jednak do święconki, lecz traktowane były jako upominki. W czas śmigusa dyngusa dziewczęta darowywały je chłopcom, którzy wpadli im w oko.

Wspólne przygotowanie pisanek do święconki to nie tylko podtrzymywanie tradycji wielkanocnych, ale również znakomite zajęcie dla całej rodziny! Możemy wybrać którąś ze sprawdzonych od lat i wypróbowanych metod lub po prostu wymyślić swoją technikę. Pomysłów jest naprawdę wiele. Pamiętajmy jednak, by nie zdobić jaj, które mają być później jedzone, pisakami lub farbami, których szkodliwe składniki chemiczne przez skorupkę przedostaną się do jajek.

CO CIEKAWEGO WYDARZYŁO SIĘ W MARCU? SPRAWDŹ!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski